Zabezpieczenie łóżeczka niemowlęcego

łóżeczko niemowlęce z kocem i poduszką

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko rosło zdrowe i w pełni bezpieczne. Z tego też powodu dmuchamy i chuchamy na malucha właściwie w każdym zakresie. Pomimo jednak tak dużej troski, czasem zdarzają się sytuacje niebezpieczne, o których rodzice po prostu nie pomyśleli. Dobrym tego przykładem są zagrożenia ze strony zwykłego łóżeczka, w którym malec śpi. Z tego też powodu niezwykle mocno polecane są różnego rodzaju ochraniacze do łóżeczek. Czym one są, dlaczego są tak ważne, a przede wszystkim jak się je powinno wybierać? Nie można również zapominać o tym, aby dowiedzieć się, co konkretnie grozi dziecku w łóżeczku i jakie niebezpieczeństwo kryje się w tak przecież bezpiecznym z założenia miejscu.

Dlaczego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie łóżeczka dziecięcego?

dziecko w łóżeczkuZanim przejdzie się do tego, czym jest ochraniacz do łóżeczka, czym się powinien charakteryzować i jak się go powinno wybierać, najpierw warto sobie zadać inne pytanie, czyli przed czym będzie miał on tak w ogóle chronić dziecko. Jakie zagrożenia czekają na malucha w jego łóżeczku i dlaczego tak ważne jest odpowiednie jego zabezpieczenie?

Ochraniacz do łóżeczka pojawił się w chwili, gdy małym dzieciom zaczęły przydarzać się bardzo dramatyczne, często wręcz tragiczne wypadki. Najczęściej dotyczyły one szczebelków w łóżeczku, które były rozmieszczone na tyle rzadko, że dziecko wsadzało pomiędzy nie główkę, a następnie miało problem z wydostaniem się. Powstał wtedy specjalny ochraniacz na szczebelki, który był w stanie zabezpieczyć malucha przed takim tragicznym wypadkiem.

Obecnie jednak normy w zakresie produkcji łóżeczek dla dzieci są na tyle wyśrubowane i podlegają różnym kontrolom, że takie wypadki raczej się już nie zdarzają, więc i ochraniacze na szczebelki nie są już potrzebne. Nie spowodowało to jednak tego, że łóżeczko jest już w pełni bezpieczne. W dalszym ciągu dziecko może się uderzyć o jego elementy konstrukcyjne, czym doprowadzić może do urazu. Kluczowe jest więc to, aby łóżeczko odpowiednio zabezpieczyć i nie narażać dziecka na takie niebezpieczeństwo.

Czym jest ochraniacz na łóżeczko?

Ochraniacze do łóżeczka to specjalne dodatki, które mają na celu zabezpieczenie dziecka przed potencjalnymi urazami, których mogłoby się nabawić podczas snu lub też zabawy w łóżeczku.

Czym jednak jest taki ochraniacz? Jest to po prostu specjalnie uszyty kawałek materiału, który zakładany jest do wnętrza łóżeczka poprzez zaczepienie go na górnych częściach szczebelków. Najczęściej taki ochraniacz zrobiony jest z bardzo delikatnego materiału z jednoczesnym dość grubym wypełnieniem, aby dziecko miało wygodną i bezpieczną amortyzację w przypadku uderzenia o nie np. główką. Oczywiście ochraniacze tego typu występują na rynku w ogromnej ilości różnego rodzaju wersji kolorystycznych. Często spotykane są nawet model, które plecione są z grubych warkoczy, więc dziecko otrzymuje dzięki temu dodatkową zabawkę, którą może się bawić w łóżeczku.

Czy ochraniacze są bezpieczne?

Widząc, jak wykonany jest taki ochraniacz, a także, w jaki sposób jest mocowany do łóżeczka, naturalnym zjawiskiem jest pewna niechęć rodziców do niego. Budzi on bowiem obawy, że zamiast ochraniać, może również stanowić zagrożenie dla dziecka. Czy tak jest w istocie?

Jak się okazuje, faktycznie tego rodzaju ochraniacze niskiej jakości mogą być niebezpieczne dla maluchów. Jeśli dziecko w odpowiedni sposób złapie rączką za materiał, może go pociągnąć i zerwać ze szczebelków. Spowoduje to zakrycie główki dziecka materiałem, co oczywiście może skończyć się jego podduszeniem. A to jak wiadomo, może być równie niebezpieczne, jak uderzenie dziecka główką o szczebelki. Dlatego też, choć jest to dodatek bardzo przydatny i warto go z pewnością mieć, to jednak w przypadku korzystania z niego trzeba zachować najwyższą uwagę.

Jak się powinno wybierać ochraniacz do łóżeczka?

łóżeczko dla dzieckaPomimo zagrożenia, jakie może towarzyszyć ochraniaczowi do łóżeczka, mimo wszystko jest to dodatek, który warto mieć i który przeniesie rodzicom wiele korzyści. Warto się więc w tym momencie zastanowić nad tym, jak taki ochraniacz powinno się wybierać. Na co więc w pierwszej kolejności trzeba zwracać uwagę?

Nie da się ukryć, że najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o kupowanie ochraniacza do łóżeczka, jest materiał, z którego będzie on wykonany. Warto w przypadku analizowania konkretnych wersji dowiedzieć się, że przede wszystkim musi to być materiał w pełni naturalny. Jeśli wybierze się model sztuczny, to po pierwsze może on nie być odpowiednio przewiewny, więc w łóżeczku panować będzie wyższa temperatura i brak powietrza, a po drugie, w kontakcie ze skórą dziecka taki sztuczny materiał może wywołać nawet uczulenie.

Oczywiście bardzo ważną sprawą jest to, jak duży będzie to ochraniacz. Łóżeczka na rynku występują w naprawdę różnych rozmiarach, a to sprawia, że ochraniacze do nich muszą być precyzyjnie dopasowane. Jeśli będzie to model zbyt mały, to oczywiście nie będzie spełniać swojego zadania.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia estetyki takiego ochraniacza. Nie może on być zbyt kolorowy i atrakcyjny wizualnie dla dziecka, ponieważ zamiast spać, będzie ono koncentrowało na nim całą swoją uwagę. Powinno się więc wybierać ochraniacze w barwach spokojnych, stonowanych i ułatwiających relaksowanie się malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *