Przegląd kasków rowerowych dla dziecka

kask dziecięcy

Czasy, kiedy dzieci jeździły na rowerze bez kasku już dawno odeszły w niepamięć. Mimo że polskie prawo nadal nie narzuca obowiązku jego noszenia podczas wycieczek na jednośladzie, to coraz więcej rodziców przyzwyczaja swoje pociechy do tego, by go regularnie zakładać. Jak jednak prawidłowo dobrać kask dla dziecka, aby spełniał swoje funkcje?

Kask dziecięcy – dlatego jego noszenie jest tak ważne?

kask dziecięcy

Dobra wiadomość jest taka, że brak założonego kasku na głowie dziecka podczas rowerowych przejażdżek nie narazi rodziców na koszty związane z regulowaniem mandatu. Może być jednak przyczyną wielu przykrych konsekwencji, dlatego zdecydowanie lepiej od najmłodszych lat uczyć swoją pociechę, że to nieodłączny elementem każdej wycieczki na jednośladzie. Przyzwyczajenie do regularnej jazdy z obecnym kaskiem znacząco obniża ryzyko uszczerbku na zdrowiu w razie wypadku, co potwierdzają liczby. Według badań zakładanie go zmniejsza możliwość urazu głowy o niemal 50%, a ciężkich obrażeń tej części ciała aż o 60%. Można więc z całą pewnością powiedzieć, że kask dziecięcy wcale nie jest niepotrzebnym gadżetem, tylko wręcz niezbędnym wyposażeniem, o które należy zatroszczyć się, by zapewnić swojemu dziecku maksimum bezpieczeństwa.

Co brać pod uwagę, wybierając kask dla dziecka?

Podczas zakupów należy kierować się kilkoma podstawowymi czynnikami, które mają największy wpływ na finalną ochronę zdrowia i życia każdego młodego rowerzysty. Co to takiego?

Rozmiar

Najważniejszym aspektem, który warto mieć na uwadze, jest prawidłowe dostosowanie kasku do rozmiaru głowy. Koniecznie trzeba w tym przypadku zmierzyć obwód czaszki, aby łatwiej dopasować idealny rozmiar. Dużą pomocą w tym przypadku będą wypisane na nim lub jego opakowaniu wymiary. Ale to nie jedyna rzecz, którą należy się kierować – przede wszystkim trzeba sprawdzić, jak leży na głowie. Dobrze dobrany kask powinien przylegać do czoła, co oznacza, że niedopuszczalne jest, by uwierał lub luźno opadał na czoło. Najlepiej też podpytać pociechę, czy czuje się w nim komfortowo.

Potwierdzone bezpieczeństwo

Przy zakupie kasku warto też zweryfikować, czy wykonany jest zgodnie z kwestiami związanymi z najwyższą ochroną podczas użytkowania. Łatwo to ocenić, patrząc na odpowiednie zapisy na pudełku. Najlepiej wybrać produkty posiadające certyfikat CE i oznakowane europejskimi normami, w tym EN 1078 i EN 1080, które mówią o tym, że artykuł spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Co ważne w przypadku młodych rodziców, oznaczenie EN 1080 dotyczy kasków stworzonych z myślą o dzieciach poniżej 7 roku życia. Dobre bezpieczeństwo to jednak nie tylko atesty, ale też materiał wykonania. Dobrej jakości produkty wykonane są z wykorzystaniem nowoczesnych, sprawdzonych technologii. Przykładem są np. kaski typu in-mold, czyli takie, w których materiał zewnętrzny, chroniący głowę przed obrażeniami, bezpośrednio połączono z tym wewnętrznym, czyli pianką ESP. Świetnym wyborem jest też zakup kasku MIPS, posiadającego dodatkowy, wielokierunkowy system ochrony.

kask dziecięcy

Cena

Nie zawsze wyższa cena wiąże się z lepszą jakością, ale to bardzo częste w przypadku kasków. Nie warto więc oszczędzać i zdecydowanie lepiej dopłacić więcej za dobry produkt. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zdecydować się na zakup tylko wtedy, gdy jest odpowiednio dobrany i przetestowany pod kątem ochrony – w przeciwnym razie będą to pieniądze wyrzucone w błoto.

Wygląd

Pewnie zastanawiasz się teraz, jakie znaczenie ma wygląd kasku w kontekście bezpieczeństwa? Wbrew pozorom całkiem duże! Niestety nadal wiele pociech unika noszenia ich ze względu na to, że nie podoba im się ich prezencja. Jeśli więc wybierzesz model, który nie przypadnie dziecku do gustu, to istnieje spora szansa, że nie będzie chciało go nosić.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego kasku dla dziecka to często niemałe wyzwanie dla niejednego rodzica – trzeba nie tylko zadbać o maksymalne bezpieczeństwo podczas rowerowych wycieczek, ale też sprostać oczekiwaniom swojej pociechy co do wyglądu kasku. Potrzeby te rozumie jednak wiele sklepów, które oferują bogaty asortyment, aby zakupy nie były tak problematyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *