Rodzaje gier planszowych, w które można grać z dzieckiem

gry planszowe dla dzieci

Coraz więcej dzieci spędza wolny czas, wpatrując się godzinami w ekran telefonu lub komputera. Elektronika służy im przede wszystkim do rozrywki – grania w gry lub oglądania bajek. Jak jednak sprawić, by Twoja pociecha oderwała się od monitora? Z pomocą mogą przyjść… gry planszowe!

gry planszowe dla dzieci

Dlaczego warto grać z dzieckiem w gry planszowe?

Posiadanie w domu kilku zestawów gier planszowych to doskonała inwestycja – nie tylko w udaną zabawę, ale i rozwój umysłowy Twojego malca, ponieważ świetnie poprawiają pamięć i zdolność koncentracji. Tego typu gry pozytywnie wpływają też na redukcję stresu, dlatego dobrym pomysłem jest wspólny maraton łamigłówek po trudnym dniu w szkole. To też doskonały pomysł na poprawę umiejętności społecznych Twojego dziecka, ponieważ uczą one zdrowej rywalizacji, zasad fair play i tego, jak sobie radzić ze zwycięstwem lub przegraną.

Gry planszowe dobrze sprawdzają się też, gdy rodzice chcą zmniejszyć ekspozycję swojej pociechy na urządzenia elektroniczne. Spędzanie czasu przed laptopem może powodować wiele szkód dla młodego organizmu – zaburzenia koncentracji, kłopoty z emocjami czy negatywne oddziaływanie światła niebieskiego to tylko część z nich.

Najlepsze gry planszowe dla dzieci

gry planszowe dla dzieci

Gry ekonomiczne

Jak nauczyć malców logiki i strategicznego myślenia, a jednocześnie „przemycić” trochę matematyki? Oczywiście za pomocą gier ekonomicznych, np. takich jak Monopoly Junior czy Splendor. To nie tylko pozytywnie wpłynie na rozwój umysłowy dziecka, ale zapewni też masę rozrywki dla całej rodziny.

Gry słowne

Planszówki bazujące na słowie doskonale poprawią umiejętności językowe malucha i pobudzą jego wyobraźnię. Obecnie rynek obfituje w takie gry, dlatego do wyboru mamy znacznie więcej opcji niż znane wszystkim Scrabble. Przykładem są takie pozycje jak Tajniacy czy Story Cubes. Tajniacy to gra skojarzeń, dlatego będzie idealną pozycją, jeśli chcemy nauczyć pociechę umiejętności logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Story Cubes to z kolei gra, która polega na tworzeniu historii na podstawie obrazków zawartych na kościach. Jest więc strzałem w dziesiątkę, jeśli chcemy ćwiczyć kreatywność.

Gry zręcznościowe

Tego typu gry poprawiają refleks i spostrzegawczość, dlatego będą najlepszym wyborem, jeśli chcemy nauczyć malucha szybkości działania i trudnej sztuki koncentracji. Dużą popularność wśród dzieci cieszy się gra La Cucaracha i Dobble. To świetne zabawy towarzyskie, które zapewnią dobrą rozrywkę dla całej rodziny.

Jakie gry planszowe dla dzieci wybrać?

Najlepsze gry planszowe dla dzieci to takie, które dopasowane są do tego, ile lat ma maluch i czym się interesuje. Przed zakupem warto sprawdzić, do jakiego wieku polecana jest dana planszówka, aby uniknąć frustracji z powodu niezrozumienia instrukcji lub znudzenia. Dopasowanie gry do poziomu dziecka jest ważne z jeszcze jednego powodu – nie zrazi go do takiej rozrywki. Czasem wybór tematyki może być trudny, ale obserwowanie pociechy i jej charakteru może być niezwykle pomocne. Może widzisz już jakąś tendencję do tego, co preferuje Twój malec? Czy lubi rozwiązywać zagadki i skrupulatnie przygotowywać strategię działania? A może woli gry, w których trzeba szybko reagować?

Jeśli zależy Ci na tym, by zabawa miała aspekt edukacyjny, to dobrym pomysłem może być zakup planszówki, która wspomoże słabsze punkty Twojej pociechy, np. w przypadku kłopotów z liczeniem z powodzeniem można znaleźć takie, które mają „pierwiastek matematyczny”.

Co ciekawe, w wielu miastach istnieją wypożyczalnie gier planszowych, więc istnieje możliwość sprawdzenia jeszcze przed zakupem, czy dana gra będzie odpowiednia i zaciekawi dziecko.

Podsumowanie

Gry planszowe to nieoceniona pomoc dla każdego rodzica – poprawiają zdolność logicznego myślenia malca i jego umiejętności społeczne, a jednocześnie pozwalają rodzinie na wspólne, wartościowe spędzenie czasu. Warto jednak pamiętać, że wybór gry powinien opierać się na tym, w jakim wieku jest maluch i co go interesuje najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *