Wygodne kapciuszki dla każdej małej stópki – na co zwrócić uwagę?

Kapcie to obuwie, które dziecko będzie nosiło najdłuższej w ciągu dnia, warto z tego powodu zadbać, by było jak najwygodniejsze dla jego małej stópki. Czasem liczy się styl – zwłaszcza w pierwszych dniach w szkole czy przedszkolu, ale najważniejsza jest wygoda. Ostateczny wybór pewnie i tak w większości należy do dziecka — dla nich to też ważny wybór z wielu osobistych powodów, zabłysnąć w przedszkolnej sali to nie lada wyzwanie. Warto wskazać maluchowi kilka odpowiednich, według naszych wymogów modeli, spośród których wyjawi się ten idealny.

Kapcie – wybór produktu dla dziecka

kapcie dziecięce

Kapcie to niezbędny element w wyprawce dla każdego przedszkolaka. Warto o nim pamiętać i oprócz zestawu przyborów czy odpowiedniej śniadaniówki, pomyśleć nad przymierzaniem butków, w których maluch będzie spędzał cały dzień. Pozwoli to na prawidłowy rozwój i brak problemów z wadami postawy w przyszłości, gdyż dobre kapcie dla dzieci to ich zdrowe stopy. Warto zadbać, aby były dobrze wykonane. Dlatego należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych spraw w tym temacie. Przede wszystkim nie mogą być to pierwsze lepsze, wybrane z marketu podczas innych zakupów. To obuwie na długie godziny noszenia, więc stopa dziecka powinna być właściwie podtrzymana. Warto, aby były miękkie, a jednocześnie z odpowiednią regulacją zapięcia, giętką podeszwą i twardym zapiętkiem. Co do materiału, powinny być uszyte z przewiewnego, oddychającego surowca. Dla dodatkowej wygody, jeśli stópka się mocno poci, dostępne są modele z oddychającą podeszwą – dziurkowaną o nieprofilowanej wkładce. Dzieciom z wadami można też zapewnić specjalne wkładki ortopedyczne, które jeszcze lepiej trzymają stopę. Poza zaletami odpowiedniego rozwoju dziecka, kapcie to także dobry izolator ciepła na przedszkolnej posadzce, np. w łazience na płytkach. Chronią również przed przypadkowym poślizgnięciem się brzdąca, a wiadomo, że dzieci wyjątkowo lubią się gonić po salkach wśród gwaru zabawy. Poza tym na drodze może pojawić się wiele przeszkód – kapcie ochronią doskonale małe paluszki. W takim obuwiu niegroźne stają się urazy nawet przy nadepnięciu na klocki czy inne drobne przedmioty na podłodze.

Kapcie dla osób młodszych i starszych

kapcie dziecięce

Nie tylko w przedszkolu sprawdzą się wygodne kapciuszki. Także dla starszaków kapcie będą dobrą opcją na przebranie w jesienno-zimowe pluchy, by dzieci nie musiały cały dzień chodzić w przemoczonych, ciężkich butach, a za to biegać swobodnie po korytarzach. Z pewnością również stopy mniej się spocą przez cały dzień niż w ciepłym zimowym obuwiu. Każdy dzieciak powinien mieć swoje własne kapciuszki – dlatego nie należy prezentować dziecku takiej pary po starszym bracie, gdyż oboje mają zupełnie inaczej ukształtowane stopy. W dobrze dobranych butach, jak i innym obuwiu chodzi przede wszystkim o to, aby nie zaburzać naturalnego rozwoju, zwłaszcza u najmłodszych. Elastyczność kapci dziecięcych powinna być aż do tego stopnia, by dziecko czuło się w nich jak na bosaka. Im cieńsza podeszwa, tym dziecko będzie mogło lepiej odczuwać wszystkie bodźce sensoryczne z otoczenia, przy czym ważne, aby były dobrze dopasowane – w żadnym razie nie powinny uciskać ani spadać z nóżki. Rozmiar także ma znaczenie, aby obuwie nie uwierało w palce. Poza tym dobrze, aby były na rzepy bądź wsuwane. To lepsze rozwiązanie niż sznurówki, zwłaszcza u najmłodszych, u których łatwo o potknięcie. Ponadto dziecko z łatwością powinno móc samodzielnie włożyć buty i dopasować do stopy. Co jest jeszcze ważne? Podeszwa antypoślizgowa na szkolnych korytarzach to podstawa! Szkolne korytarze bywają czasem zdradliwe – przypadkowo rozlany sok, czy świeżo umyta podłoga to tylko niektóre z przeszkód.

Podsumowanie

Dobre kapcie dla dziecka to z pozoru łatwy wybór do skompletowania w wyprawce do przedszkola czy szkoły. Wiąże się jednak z tym kilka kluczowych spraw – przede wszystkim to ważny element ubioru. Odpowiednie codzienne obuwie to dbałość o prawidłowy rozwój postawy dziecka i ukształtowania systemu chodzenia. Warto o to zadbać już od najmłodszych lat, by później nie musieć radzić sobie z problem wad i różnego typu schorzeń. Warto więc poświęcić trochę czasu na wybór odpowiednich kapci dla naszych pociech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *