Noworodki większość czasu przesypiają i jedzą, ale w końcu się to zmienia i zaczynają coraz bardziej interesować się otoczeniem. Potrzebują mniej snu, stają się bardziej żywiołowe i ciekawe świata. Następuje coraz dynamiczniejszy rozwój psychofizyczny, z czasem przychodzi też czas na raczkowanie i naukę chodzenia. Dla każdego rodzica niezwykle ważnym wydarzeniem są pierwsze kroki maluszka, na co trzeba zwykle poczekać rok. Pojawi się wobec tego pytanie, czy powinno się już zakładać dziecku buciki na tym etapie, czy lepiej jest się z tym jeszcze trochę wstrzymać. Najczęściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że z zakupem pierwszych bucików nie warto się spieszyć.
Czy buciki niemowlęce są niezbędne?
W przypadku każdego dziecka bardzo ważne jest to, aby jak najwięcej stymulować stopy, czyli chodzić boso. W sprzedaży są nawet specjalne skarpetki z podeszwą antypoślizgową, które mogą być noszone przez dzieci rozpoczynające naukę chodzenia. Z pierwszymi bucikami nie należy się spieszyć, są one praktycznie zbędne, jeśli dziecko porusza się tylko w domu. W ten sposób może ono stymulować stopy i wspierać prawidłowy rozwój postawy ciała. To właśnie dzięki kontaktowi stóp z podłożem dochodzi do wzmocnienia mięśni. Trudno mówić o uzyskaniu tak spektakularnego efektu, mając założone obuwie. Nawet jeśli dziecko już regularnie nosi buty, to zaleca się je jak najczęściej zdejmować, gdy jest to tylko możliwe. Dziecko potrzebuje kontaktu z różnymi rodzajami podłoża, dlatego nie należy uniemożliwiać mu dotykania stopami trawy, żwiru, piasku czy nawet betonu.
Oczywiście najpierw trzeba upewnić się, że na ziemi nie leży nic, o co dziecko mogłoby się skaleczyć. W przestrzeni domowej dziecko może śmiało chodzić bosymi stopami, zbierając w ten sposób szereg doświadczeń sensorycznych. W przypadku butów równomierne obciążenie całych stóp jest mocno utrudnione. Buciki będą potrzebne, gdy rodzic zacznie wychodzić z nim na zewnątrz. Na etapie raczkowania nie będą one przydatne, a w celu zabezpieczenia stóp przed chłodem wystarczy założyć cieplejsze skarpety lub elastyczne kapcie z ochraniaczami. Zapewnia to swobodę, z której dziecko będzie bardzo zadowolone. Trzeba też pamiętać o tym, że stopa małego dziecka jest podatna na odkształcenia, warto w miarę możliwości opóźnić czas zakupu pierwszych butów. Stąpanie po naturalnym podłożu pobudza układ nerwowy i kształtuje czucie głębokie.
Jak wybrać odpowiednie buciki do nauki chodzenia?
Do wyboru jest wiele rodzajów bucików dla najmłodszych. Można zacząć od niechodków w przypadku dzieci niechodzących, sprawdzą się podczas spacerów. Są one miękkie, niezwykle lekkie i wygodne, chronią stopy przed chłodem. Kolejną opcją są kapcie, które będą odpowiednie do żłobka i przedszkola. Wiosną i jesienią warto postawić na półbuty i trzewiki, najlepiej na zapinane na rzepy, ze skórzanymi wkładkami, dopasowane do stóp. W przypadku niskich temperatur na zewnątrz niezbędne są buty zimowe i śniegowce z dodatkowym ociepleniem. Przydadzą się również kalosze podczas deszczowych dni.
Latem niezbędne są lekkie i przewiewne sandały wykonane z miękkich materiałów. Na plażę i basen poleca się sandały gumowe. W przypadku pierwszych butów dla dziecka ważne, aby były elastyczne, usztywnienia są niewskazane. Istotne jest to, aby dziecko mogło czuć się w nich, jakby chodziło boso. Obowiązkowa jest cholewka dopasowująca się do ruchów stóp, zapewniająca pełną swobodę. Lekkość i miękkość to jedno, ale ważna jest również wentylacja. Należy wobec tego wybrać obuwie wykonane z naturalnych i oddychających materiałów. Podeszwa bucików musi być nie tylko elastyczna, ale też antypoślizgowa, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa użytkowania. Wybierać powinno się jak najcieńszą podeszwę, aby stopy były stymulowane oraz nie zaburzyć rozwoju mięśni i stawów.
Na co zwracać uwagę, wybierając buciki dla niemowlaka?
Bardzo ważną kwestią przy wyborze pierwszych butów dla dziecka jest to, aby zginały się one bez trudu w jednej trzeciej długości od palców. Będzie to imitować chodzenie bosymi stopami. Ważne jest również regulowane zapięcie, aby można było dobrze dopasować obuwie do stóp dziecka. Przełoży się to także na większą stabilizację, co jest bardzo ważne w przypadku maluszka dopiero uczącego się chodzić. Można wybrać buty sznurowane lub zapinane na rzepy (te drugie są wygodniejsze, łatwiej i szybciej się je zakłada/zdejmuje). Buciki muszą mieć szerokie noski, co zapewnia swobodę poruszania palcami i komfort użytkowania. Pierwsze buty zawsze powinny mieć płaską zarówno podeszwę, jak i wkładkę wewnętrzną. Unikać należy obuwia z aplikacjami, wgłębieniami i wypustkami.
Buty nie mogą mieć nawet małego obcasa, bo podniesienie pięty stanowi dodatkowe obciążenie dla stóp i zaburza równowagę. Na początek nie sprawdza się też buty z usztywnionymi noskami ani zapiętkami. Zalecane jest obuwie z naturalnym środkiem wykonanym ze skóry lub wyłożonym specjalnym tworzywem pochłaniającym wilgoć i odprowadzającym ją na zewnątrz. Na uwadze powinno się mieć także to, aby było wykonane z materiałów certyfikowanych. Nie należy kupować dziecku butów ortopedycznych do nauki chodzenia, jeśli nie ma do tego wskazań. Sięga się po nie dopiero w przypadku stwierdzenia wad rozwojowych stóp wymagających korekty.