W każdej wyprawce dla noworodka obowiązkowo powinien znaleźć się mięciutki kocyk. Można go śmiało porównać do pierwszej przytulanki, bez której dziecko nie może zasnąć. Dlatego musi spełniać kilka ważnych cech. Świadomi rodzice, dbający o swoje maluszki zwracają uwagę na skład i pochodzenie produktu. To wszystko z troski o zdrowie i bezpieczeństwo maluszków. W sklepach można znaleźć wiele różnych rozwiązań dla tego artykułu – ważne, żeby był to świadomy wybór i przede wszystkim dostosowany do potrzeb dziecka.
Kocyki dla najmłodszych – czym się kierować?
Z czasem przychodzi ta chwila, gdy trzeba zamienić malutki otulacz czy różek dla noworodka w coś już trochę większego, jak na starszego bobasa przystało, by spał już pod własnym mięciutkim kocykiem. Wiadomo, że wierzgające nóżki maluszka i ruchliwe rączki często mogą uciekać spod nowego przykrycia, jednak malec z czasem się przyzwyczai i pokocha nowe miękkie okrycie. Warto szczególnie zadbać by to przejście z różka na inny otulacz przebiegło jak najmniej drastycznie. Podstawową, a jednocześnie najważniejszą funkcją kocyka jest możliwość otulania nim malucha. Tym samym zapewnia się mu ochronę przed zmarznięciem podczas drzemki w łóżeczku czy spacerze w wózku o każdej porze roku. Dlatego, aby miał prawidłowe właściwości termoregulacyjne ważne, by był uszyty z najwyższej jakości materiału. Trendy przeminą, a kocyki dziecięce zostaną, dlatego warto postawić na uniwersalne wzory i kolory, by sprawdzały się jak najdłużej. Powinno być to głównym kryterium – użyteczność i trwałość, a nie podążanie za trendami. Mimo to taki pled może być dodatkowym akcentem w pokoju malucha, który nada mu przytulności.
Jeśli chodzi o rozmiary, kocyków warto postawić na bardziej uniwersalny, który sprawdzi się u niemowlaka, jak i nieco już starszego dziecka. Im bardziej można otulić nim pociechę, tym bezpieczniej i cieplej, niezależnie czy będzie się go używać w łóżeczku, wózku czy foteliku samochodowym. Optymalny rozmiar to 80 × 100 cm – taki wystarczy dzieciom nawet do trzeciego roku życia. W podróży przyda się trochę mniejszy, kompaktowy otulacz, który dla starszaków może później posłużyć jako forma przytulanki. Można również zaopatrzyć się w dwa kocyki – jeden mniejszy, drugi większy. Oprócz zwiększonej tym samym użyteczności ułatwi to również problem z praniem, a przecież o zabrudzenia z małym dzieckiem w domu całkiem nietrudno. Ważne by był również elastyczny, ale nie nazbyt rozciągliwy, gdyż może być on przez to później mniej przyjemny w użytkowaniu. Okrycia z dobrych materiałów można bez problemu regularnie prać, oczywiście w odpowiedniej temperaturze, używając w tym celu delikatnych detergentów, które nie podrażnią delikatnej skóry malucha.
Miękko i bezpiecznie – w poszukiwaniu idealnego materiału na kocyk
Jednym z dobrych wyborów jest kocyk z wełny merino, która stanowi świetny izolator ciepła, dając tym samym maluchowi poczucie bezpieczeństwa podczas snu. Ten rodzaj wełny pochodzi od merynosów, które są doskonale przystosowane do zmiennych warunków gór. Tak jak radzą sobie z tym same, również dla dzieci będą stanowić najwyższe poczucie komfortu termicznego, zarówno w mroźne dni, jak i gdy zapanuje trochę cieplejsza aura na zewnątrz, dzięki swojej wysokiej skuteczności odprowadzania wilgoci. Nad zwykłą wełną ma tę przewagę, że nie daje uczucia swędzenia skóry i podrażnienia mieszków włosowych, gdyż w kontakcie ze skórą jej włókna delikatnie się uginają, zapewniając odpowiedni poziom komfortu. Dodatkowo jest o wiele lżejsza, a przy tym równie ciepła. Jest również niezwykle delikatna i miękka w dotyku. Należy wystrzegać się włókien syntetycznych, które nie przepuszczają powietrza, a przez to z czasem pochłaniają brzydkie zapachy. Wełna merino to idealny wybór na jesienno-zimowe dni, w porównaniu z zimowymi tekstyliami z akrylu czy poliestru.
Z kolei jeśli skóra malucha jest bardzo wrażliwa i podatna na różnego typu alergie sprawdzi się w tym przypadku kocyki dla niemowląt z włókna bambusowego. Posiada ono dodatkowe właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze, dzięki czemu sprawdzi się nawet u najbardziej wymagającej troski skórze maluszka. Jest bardzo przewiewny i oddychający dzięki luźnemu splotowi. Oprócz tego warte uwagi są również otulacze bawełniane z czystym składem. Są równie miękkie i delikatne co tkanina bambusowa i wełna merino. Dzianina bawełniana jest hipoalergiczna i ma również dobre właściwości termoregulacyjne, dlatego nadaje się do używania przez cały rok. Na chłodniejsze dni sprawdzą się pledy z dodatkowym miękkim wypełnieniem. Są one zazwyczaj bawełniane z delikatną pluszową antyalergiczną włókniną. Posłużą świetnie jako kołderka w jesienno-zimowe noce. To niewiarygodnie ciepłe i przyjemne okrycie. Idealnie, gdyby było bezszwowe, tak aby w niczym nie przeszkadzało dziecku i nie powodowało dyskomfortu.
Jeden przedmiot, a tyle możliwości – otuli do snu, zapewni doskonały komfort i poczucie bezpieczeństwa, sprawdzi się na chłodne i cieplejsze dni. Opcji dotyczących wyboru otulacza jest naprawdę niezliczenie wiele. To od indywidualnych wymogów i potrzeb rodziców zależy ostateczna decyzja, jednak i tak najważniejszym kryterium jest odpowiednie wykonanie kocyka z jak najlepszego materiału.