W czym można przechowywać zabawki

pudełko na zabawki

Z każdym dniem i okazją do świętowania dziecięcych zabawek przybywa. Pojawiają się i wychodzą z każdego zakamarka domu, niczym postaci ze znanej bajki. Żeby ogarnąć ten chaos, przydadzą się w tym celu wszelkiego rodzaju pudła i pudełeczka. Będą świetnie służyły jako miejsce do przechowywania oraz ładny akcent dekoracyjny każdego pomieszczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o bardziej reprezentacyjny pokój, jakim jest salon. Istnieje wiele ciekawych rozwiązań na skuteczny, ale reprezentacyjny porządek.

Jak uporządkować zabawki dziecka?

pudełko na zabawki

Zabawki jako stały element każdego domu, w którym są dzieci, zajmują sporo miejsca. Porozrzucane po całej podłodze, wszystkich kątach i półkach w całym domu, przyprawiają o drgawki nie jednego rodzica. Jak sobie z tym poradzić? Warto zadbać o odpowiednie przechowywanie zabawek. Najmłodszych jeszcze nie ma co o to obwiniać o nieporządek, choć uczyć i edukować warto w każdym wieku i przede wszystkim nie dawać dzieciom wszystkich zabawek jednocześnie.

Zachowywanie porządku to również wpływ na rozwój troski u dzieci o pierwsze własne rzeczy maluchów. Swoim ulubionym zabawkom potrafią przeznaczyć więcej uwagi i miłości. Odpowiednie przechowywanie sprawi również, że zabawki po prostu dłużej posłużą pociechom. Dobre przechowywanie to większy porządek, a co za tym idzie mniejsze prawdopodobieństwo zagubienia ulubionego pluszaka czy samochodziku. Świetnie sprawdzą się w tym celu wszelkiego rodzaju kosze wiklinowe, pudełka plastikowe czy duże skrzynie na większe zdobycze. W dodatku dzięki temu każdy rodzaj zabawki może mieć własny organizer, co znacznie ułatwi poszukiwania konkretnej zabawki, o którą w danej chwili prosi maluch. Początkowa organizacja będzie skutkować łatwiejszym dbaniem o zabawki w przyszłości. Warto więc poświęcić na to dłuższą chwilę, gdy uzbiera się już ich trochę w każdym kącie domu i dopasować odpowiednie pudełka do konkretnych zabawek, tak aby łatwo zapamiętać podział i szybko móc wszystko odnaleźć. Materiałowe czy też wiklinowe kosze to dobry patent na przechowywanie pluszaków, szmacianych lalek i innych puchatych przyjaciół.

Jak się zorganizować do porządku? – kilka kroków ku porządkowi

Pierwszym krokiem ku uporządkowanej przestrzeni jest jednoznaczne wyznaczenie miejsca do zabaw dla dziecka. Najlepiej, gdy użyje się w tym celu maty, która ładnie zamknie pole na rozrzucanie przedmiotów. Maluch nauczy się w ten sposób, że to właśnie tu są jego ulubione klocki, misie czy samochodziki i na koniec dnia tylko tam będzie trzeba je ułożyć. Warto, gdy takie miejsce jest z grubsza przemyślane – w takim wypadku o wiele prościej jest dziecku odnaleźć ulubioną zabawkę i również dzięki temu jest nią dłużej zainteresowane. Poza tym, co za dużo to niezdrowo, dlatego też idealnym rozwiązaniem w przypadku zabawek u maluchów jest ich rotacyjność. Działa to najlepiej, gdy dzieci mają dla siebie tyle zabawek, ile potrzebują – większa ich liczba już sama w sobie generuje nieporządek. Tak samo ma się sprawa z dostosowaniem do wieku dziecka, który łączy się ściśle z jego umiejętnościami, między innymi manualnymi oraz zainteresowaniami. Kolejnym ważnym krokiem jest zainwestowanie w organizery. Otwarte pudełko na zabawki sprawia, że dziecko widzi i wie, gdzie są jego zabawki, dlatego też nie rozrzuca ich tyle jednocześnie. To więcej czasu na udaną rozrywkę!

pudełko na zabawki

Kupując kosze i pojemniki na zabawki, warto zwrócić uwagę, by były stosunkowo lekkie i przede wszystkim miękkie. Wbrew pozorom do dziecięcego kącika nie potrzeba wcale wielkich pojemników – generują one dodatkowy chaos. Lepiej sprawdzą się takie nieco mniejsze, przez co dziecko będzie miało lepszy dostęp do wszystkich zabawek i prościej będzie je również uporządkować. Różne pomysły przychodzą maluchom do głowy, nawet na wykorzystanie takiego pojemnika do zabawy, dlatego i również na to warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich akcesoriów do przechowywania. Najlepiej, gdy wszystkie zabawki malucha znajdują się nisko, na podłodze, wtedy może samodzielnie sobie po nie sięgać i nie zaistnieje ryzyko, że będzie gdzieś po nie się wspinał. Ostatecznie w całym przestrzeganiu porządku ważna jest również sztuka odkładania na miejsce po skończonej zabawie. Dzieci wzorcowo podpatrują i powtarzają zachowania rodziców – to od nich jako pierwszych uczą się swoich nawyków.

Odpowiednia organizacja to klucz do porządku w domu. Mimo że nie jest on najważniejszy, gdy w życiu pojawia się dziecko z pewnością młodym, jak i tym bardziej doświadczonym rodzicom będzie prościej funkcjonować w uporządkowanej przestrzeni niż w kompletnym chaosie. Wszelkiego rodzaju kosze, pojemniki sprawdzą się doskonale do przechowywania dziecięcych zabawek i innych szpargałów. Wybór jest naprawdę ogromny, dlatego też z łatwością można znaleźć tak samo funkcjonalne, co estetyczne pudełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *