W co powinno być wyposażone krzesełko do karmienia?

mama, dziecko i krzesło do karmienia białego koloru

Rozszerzanie diety swojego dziecka to kolejne wyzwanie na drodze rodziców niemowlęcia. W momencie gdy maluszek zaczyna spożywać większość rzeczy, które jedzą dorośli, towarzyszy temu ogromny bałagan. Związane jest to z rozrzucaniem, bawieniem się jedzeniem i rozmazywaniem wszystkiego wokół. Nie ma w tym nic złego i każdy rodzic musi to przejść. Należy to do jednego z etapów rozwoju pociechy. Warto ułatwić sobie ten czas, zaopatrując się w odpowiednie akcesoria. Należy do nich krzesło do karmienia. Rynek przepełniony jest różnymi modelami, mającymi wiele funkcji oraz dostępne są w różnych kolorach. Każdy może dopasować takie, które będzie odpowiadać zarówno jemu, jak i dziecku. Wygodnym rozwiązaniem jest model, prosty i łatwy do  składania, zawiera zdejmowaną tackę, ma zamontowane pasy bezpieczeństwa oraz rośnie razem z dzieckiem.

Kiedy warto kupić krzesełko do karmienia?

Wspomniany produkt nie musi znaleźć się w wyprawce. Można spokojnie zaopatrzyć się w nie po szóstym miesiącu życia pociechy. Nie oznacza to jednak, że każde dziecko powinno już wtedy z niego korzystać. Należy zacząć sadzać maluszka, dopiero gdy pewnie siedzi oraz utrzymuje głowę, plecy oraz barki pionowo. Zbyt wczesne pionizowanie go może doprowadzić do zaburzeń rozwoju bioder oraz kręgosłupa.

ojciec, maluszek i krzesło do karmieniaJakie krzesełko wybrać i dlaczego?

Producenci akcesoriów dla najmłodszych zadbali o estetyczny wygląd i ich funkcjonalność. Są to ważne aspekty, które umilą maluszkom czas oraz wzbudzą ich zainteresowanie. Krzesełko do karmienia powinno spełniać kilka podstawowych wymagań, odnoszących się do wygody użytkowania oraz zapewnienia bezpieczeństwa dziecku. Zaopatrując się w nie, warto mieć na uwadze, że będzie służyć przez kilka lat, zatem solidność oraz wytrzymałość materiałów musi być na najwyższym poziomie.

Dobre krzesełko zawiera siedzisko, które można regulować. Dzięki temu możliwe jest swobodne manewrowanie nim i ustawianie w dowolnej przestrzeni – przy dużym lub niskim stole. Oparcie również powinno mieć funkcję dopasowywania, która zapewnia komfortowe ułożenie ciała maluszka podczas spożywania posiłków lub zabawy. Nieodłącznym elementem jest także blat. Jego wielkość ma obowiązek odpowiadać proporcjonalnie powierzchni produktu, ale najlepiej sprawdzi się taki, gdzie bez problemu zmieści się talerzyk oraz kubek. Jego podwyższone brzegi uniemożliwiają zrzucenie jedzenia na podłogę, a zdejmowanie stoliczka ułatwi czyszczenie i utrzymanie go w czystości. Ponadto pozwoli to na stworzenie tradycyjnego krzesła – można dosunąć m.in. do standardowego stołu w celu spożywania wspólnych posiłków całą rodziną. Siedzisko dodatkowo wyposażone w podnóżek ułatwi stabilne siedzenie dziecku, dzięki możliwości jego regulacji oraz wysokości i kąta nachylenia. Opcja zdjęcia go jest niezwykle przydatna, ponieważ w pewnym momencie maluch nie będzie musiał koniecznie z niego korzystać. Dobrze jeśli krzesełko do karmienia dla najmłodszych jest proste zarówno w montażu, jak i demontażu. Ułatwi to przechowywanie oraz przewożenie go.

Kwestia bezpieczeństwa

Wszystkim rodzicom zależy, aby ich maluchy były bezpieczne w każdej sytuacji. Dlatego decydując się na zakup mebli, urządzeń oraz artykułów dla nich warto zwracać uwagę na kwestię ochrony przed wieloma aspektami. Trzeba jednak liczyć się z wyższymi kosztami za asortyment, który gwarantuje zarówno wysoką jakość jak i certyfikaty bezpieczeństwa. Zakup krzesełka do karmienia powinien być przemyślany, ponieważ ma służyć przez kilka najbliższych lat. Wyposażone w pięciopunktowe szelki będzie podtrzymywało biodra oraz ramiona brzdąca, uniemożliwiając samodzielne wyjście z niego. Przegródka między nogami zabezpiecza niekontrolowane wysunięcie się dołem. W modelach wyposażonych w kółka niezbędna jest ich blokada. Ponadto mechanizm, który umożliwia rozkładanie oraz składanie mebelka powinien być odpowiednio zabezpieczony, tak, aby dziecko nie mogło samodzielnie tego zrobić – będąc w środku.

ojciec, maluszek i krzesło do karmieniaPrzydatne akcesoria do krzesełek

Pora karmienia malców nie w każdym przypadku należy do ulubionych. Wszystko to za sprawą bałaganu, który temu towarzyszy. Niektóre akcesoria mogą ułatwić rodzicom karmienie swoich pociech. Jednym z nich są silikonowe naczynia. Miseczki oraz talerzyki wielokrotnie lądują na podłodze lub są odwrócone na blacie. Dlatego wykonane z elastycznego materiału nie zbiją się ani nie uszkodzą w żaden sposób. Dziecko może wiele razy zrzucać, przewracać i odwracać je, bez jakichkolwiek uszczerbków. Ponadto dostępne są w wielu kształtach oraz kolorach i motywach. Odpowiednio dobrane mogą być dodatkową atrakcją dla brzdąca.

Podobnie jest z kolorowymi podkładkami na blat. Silikonowe dobrze trzymają się powierzchni stolika, oraz nie wsiąkają cieczy, co oznacza, że można je z łatwością utrzymać w czystości. Wystarczy przetrzeć lub umyć m.in. w zmywarce. Produkty takie odporne są na wysoką temperaturę. Bidony oraz kubki niekapki to przydatne akcesoria dla najmłodszych. Ponadto polecane są przez logopedów, ponieważ maluchy przy ssaniu napoju z nich układają odpowiednio usta i język. Ćwiczą w ten sposób aparat mowy. Wciąż poplamione śliniaczki oraz ubranka po każdym posiłku to koszmar większości rodziców. Sylikonowe z kieszonką są wspaniałą alternatywą, ponieważ jedzenie, które wypada dziecku z buzi lub rączek zamiast na odzieży, ląduje w kieszonce. Oszczędza to dodatkowego prania zarówno śliniaczka, jak i ciuszków.

Podsumowując

Wybór odpowiednich produktów oraz mebli i akcesoriów dla najmłodszych domowników powinien być dobrze przemyślany, pod względem ich funkcjonalności, wygody i na końcu wyglądu. Rynek ofert dostarcza szeroki asortyment zarówno pod względem materiałów, z których zostały wykonane, jak i ceny oraz funkcji. Dla jednych idealne będzie krzesełko do karmienia drewniane, dla innych natomiast wykonane z trwałego plastiku. Nie można także zapominać o bezpieczeństwie podczas korzystania z nich, im więcej takich możliwości, tym lepiej.

Siedziska, które rosną razem z dzieckiem, są dobrą opcją, dla osób ceniących sobie wytrzymałość oraz oszczędność. Zamiast kupować co jakiś czas następne, wolą  wybrać jedno, ale solidne oraz ekonomiczne. Ponadto montaż oraz demontaż powinien być stosunkowo prosty i szybki, aby móc bez problemu transportować oraz przechowywać krzesełko. Innowacyjne akcesoria tj. silikonowe naczynia, bidony, śliniaczki czy maty niezwykle ułatwiają codzienne obowiązki rodziców. Oprócz głównej funkcji, jaką jest utrzymanie prawidłowej postawy i podparcie pleców malca podczas jedzenia, można także przypisać krzesełkom inne zalety. Dzięki blatowi dziecko może swobodnie na nim malować lub bawić się, gdy rodzice np. zmywają naczynia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *