W pierwszych miesiącach życia, dzieci bardzo szybko uczą się nowych umiejętności. Kiedy nadchodzi czas zmiany diety malucha, któremu przestaje wystarczać naturalny pokarm czy mleko, trzeba przyzwyczaić go do picia z kubka bez smoczka. Maluchom karmionym butelką nauka przychodzi dużo łatwiej, jednak nawet w takich przypadkach dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie naczynia dla dzieci.
Kiedy dziecko może zacząć pić z kubka?
Kubki do samodzielnego picia dla najmłodszych są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-8 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że każda pociecha uczy się pewnych umiejętności w innym czasie. Z tego powodu jeżeli młodsze dziecko potrafi utrzymać w dłoniach butelkę, a także siada samodzielnie, można podać mu kubek do nauki picia. Dzięki tego typu naczyniom maluch będzie uczył się innego ułożenia warg, a także regulacji przełykania napoju i oddychania. Pozytywnie wpłynie to na jego późniejszą naukę używania butelek i szklanek, a brak smoczka zredukuje ryzyko krzywego zgryzu. Dziecko ćwiczy umiejętność chwytania, a podczas picia pracują jego mięśnie twarzoczaszki, które dodatkowo pomagają w rozwoju narządów mowy.
Rodzaje kubków dla najmłodszych
Naczynia dla maluchów są specjalnie przystosowane do umiejętności motorycznych kilkumiesięcznego dziecka. Kubek wyposażony w dziubek, z którego skapuje płyn, czyli tzw. kapek umożliwia dziecku picie poprzez odchylenie głowy do tyłu. Dużą popularnością cieszy się kubek niekapek, ponieważ świetnie sprawdza się w każdych warunkach. Dla nieco starszych maluchów dobrym wyborem są bidony ze słomką lub ustnikiem, z których muszą pić w pozycji pionowej. Kubeczki ze skośnymi ściankami bez pokrywek są przeznaczone do nauki picia w domu. Naczynia te pozwalają dzieciom zobaczyć zawartość, a także uczyć się kontroli tego co piją i w jakich ilościach. Częstym wyborem są również kubki 360, które łączą w sobie cechy niekapka oraz zwyczajnego kubeczka. Dziecko może zasysać napój z każdej jego strony, nie wylewając zawartości.
Nauka samodzielnego picia – jaki kubek wybrać?
Podczas uczenia maluchów korzystania z naczyń bez smoczka, należy pamiętać, że najważniejsze dla nich jest rozpoczęcie używania innych mięśni niż przy zasysaniu. Z tego powodu kubki niekapki nie są najlepszym wyborem dla starszych maluchów. Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siadać, dobrze jest podawać mu naczynie z uchwytami, którego kształt przypomina te, używane przez rodziców. Za ich pomocą maluch może pić tyle, ile potrzebuje, a dodatkowo przyzwyczaja się do ruchów, potrzebnych przy nauce korzystania ze zwyczajnych szklanek. Kubek 360 jest najlepszym wyborem dla najmłodszych, ponieważ mobilizuje je to do picia z krawędzi naczynia. Jego szczelne zamknięcie nie pozwala dziecku wylać zawartości, co sprawia, że nauka staje się dużo wygodniejsza i czystsza.
Cechy dobrego kubka dla niemowląt
Wybierając najlepsze naczynia do nauki samodzielnego picia, należy pamiętać o tym, aby były one jak najlepiej przystosowane do potrzeb najmłodszych. Dobry kubek powinien być wykonany z wytrzymałego i jednocześnie lekkiego materiału. Utrzymanie go w dłoni nie będzie sprawiało dziecku trudności, a jednocześnie nie zniszczy się, kiedy maluch z dużą siłą odstawi go na stolik lub przypadkowo zrzuci. Bardzo przydatny jest również antypoślizgowy spód naczyń, w szczególności jeśli chodzi o kubki bez pokrywek. Należy wybrać produkt wyposażony w uchwyty, które dziecko może wygodnie chwycić. Niekapek i kubek ze słomką lub ustnikiem muszą posiadać silikonowy zaworek, dzięki któremu maluch nie zassa zbyt dużej ilości płynu. Dobre naczynia dla najmłodszych można myć w zmywarce, ponieważ ich powierzchnia nie zniszczy się przy kontakcie z gorącą wodą.
Jak zacząć naukę picia z kubka?
Kiedy już wybierze się odpowiedni model naczynia dla niemowlaka, trzeba nauczyć go z takiego korzystać. Jeśli maluch samodzielnie trzymał butelkę ze smoczkiem, to nowy kubek nie będzie dla niego niczym niespotykanym. Oczywiście dziecko może takie naczynie rzucać, gryźć i oglądać z każdej strony, zanim zacznie z niego pić. Dobrze jest pokazać mu na sobie, do czego ono służy. Do kubka należy wlać gęsty płyn jak sok przecierowy lub mleko, ponieważ tego typu napoje będą spływały wolniej. Przyłożenie kubka do ust malucha poprzez ułożenie krawędzi lub dziubka na jego dolnej wardze i powolne przechylanie naczynia pozwoli dziecku rozpocząć naukę picia. Kiedy już przyzwyczai się do chwytania kubka oraz kontrolowanego połykania płynu, można podawać mu coraz rzadsze soki oraz wodę. Należy jedynie pamiętać, aby nie dawać dziecku dużej ilości słodzonych napojów, które mogą negatywnie wpływać na jego uzębienie.
Dzieci do pierwszego roku życia poznają wiele umiejętności, które wykorzystują w kolejnych latach. Jedną z najważniejszych jest prawidłowe picie i przełykanie, które pozwoli im korzystać z nowych naczyń. Oduczanie maluchów korzystania z butelki ze smoczkiem i przyzwyczajanie ich do kształtu tradycyjnej szklanki może pozytywnie wpłynąć na rozwój ich mięśni twarzy oraz nawyk częstego picia. Należy do tego wybrać najlepszy rodzaj kubka dla dzieci, który ułatwi im naukę.