Czy bajki mają wpływ na rozwój dziecka?

mama czytająca bajkę dziecku

Dzieci uwielbiają bajki, które mają na nie niezwykle korzystny wpływ. Dotyczy to przede wszystkim bajek czytanych, bo z tymi animowanymi bywa różnie. Czytanie książek ma zdecydowanie więcej zalet niż oglądanie bajek na ekranie telewizora lub przed monitorem komputera. Nigdy nie jest za wcześnie na to, aby zacząć czytać niemowlakowi. Można i warto to robić już od pierwszych dni jego życia. Najlepsze efekty uzyskuje się dzięki czytaniu połączonemu z przytulaniem i głaskaniem maluszka, dzięki czemu można nawiązać z nim jeszcze bliższą więź. Kilkumiesięcznemu dziecku można już zacząć pokazywać ilustracje w książce, jest ono coraz ciekawsze otaczającego świata i wiele rozumie.

Jak bajki dla dzieci wpływają na ich rozwój?

mama czytająca bajkę córceNiezaprzeczalną zaletą czytania bajek jest rozwijanie w dziecku empatii. Śledząc poczynania książkowych bohaterów, dziecko wczuwa się fabułę i współprzeżywa różne emocje. Przyjmuje punkt widzenia postaci, analizuje ich sposób postępowania w konkretnych sytuacjach. Jest to sposób na spojrzenie na świat z perspektywy innej osoby. Kolejną zaletą czytania bajek jest rozbudowywanie słownictwa dziecka, co wspiera naukę mówienia, czytania i pisania. Jako że w bajkach nie brakuje ilustracji obrazujących nowe słowa, ułatwia to ich zapamiętywanie. Jest to też świetny sposób na zmniejszenie ryzyka uzależnienia od mediów, czyli telewizji i Internetu. Otoczenie dziecka książkami i codzienne czytanie sprawia, że wykształca się prawidłowy nawyk sięgania po książki zamiast przesiadywania przed telewizorem lub smartfonem. Na korzyść czytania bajek przemawia też rozbudzanie ciekawości i poszerzanie zainteresowań. Książki pomagają też w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, usprawniają koncentrację. Systematyczne czytanie wyrabia umiejętność skupiania uwagi przez dłuższy czas, z czym małe dzieci mają niestety spory problem.

Korzyści z czytania bajek

Czytanie bajek to wspaniały sposób na spędzanie większej ilości wolnego czasu z dzieckiem i zacieśnianie rodzinnych więzi. Maluszek potrzebuje przede wszystkim uwagi najważniejszych osób w swoim życiu, czyli rodziców. Bajki cenione są za to, że odciążają dziecko w trudnej dla niego emocjonalnie rzeczywistości. Błahe problemy mogą być odebrane przez dziecko jako tragedia. Dla malucha wszystko jest nowe, świat wydaje się być obcy i zagrażający. Za pomocą odpowiednio dobranych książek można przynieść dziecku ulgę i pomóc zrozumieć, że nie ma się czego obawiać. Książki psychoterapeutyczne pomagają w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych przez edukację dziecięcych lęków. Książki rozładowują napięcie emocjonalne, modelują sposoby rozwiązywania problemów i uczą radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Są też skarbnicą nowych doświadczeń, prawidłowych wzorców zachowań i osobowych. Bajki wyjaśniają trudne problemy dotyczące zła i dobra. Dzieci mają tendencję do naśladowania postępowania bohaterów poznanych w książkach podczas zabawy. Poruszają problemy ludzkiej egzystencji i to nie tylko w sposób symboliczny, ale też obrazowy. Bardzo popularnym zabiegiem stosowanych przez ich autorów jest wprowadzenie do fabuły kontrastu, czyli zestawianie ze sobą mądrości i głupoty, dobra i zła, bogactwa i biedy itd. Ponadto każda postać prezentuje konkretny typ osoby i kieruje się określonymi zasadami moralnymi.

Jak dobierać bajki dla niemowląt i dzieci?

mama czytająca dzieciom książkęPrzy wyborze książeczki dla dzieci należy mieć na uwadze przede wszystkim ich wiek i indywidualne zdolności. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie i chociaż warto wspierać jego rozwój, to nie można niczego przyspieszać na siłę. Na początek książki nie mogą być skomplikowane, bo dziecko niczego nie zrozumie i straci wręcz zainteresowanie. Należy jednak pamiętać, że znaczenie ma nie tylko właściwe dobranie przedziału wiekowego, ale też trafienie w gust dziecka. Pierwsze książki powinny być bogate w kolorowe ilustracje i ubogie w treść. Proste i krótkie rymowanki będą idealnym wyborem. Godne polecenia są książki dla dzieci z morałem, o walorach edukacyjnych, przedstawiające świat i zachęcające do poznawania go. W przypadku niemowląt najlepsze są książki z dodatkowymi elementami, wielobarwne, o zróżnicowanej fakturze, wydające dźwięki. Wszystko to będzie pobudzać zmysły maluszka i wpływać korzystnie na jego rozwój sensomotoryczny.

Dzieci bardzo lubią książki, które opowiadają o przygodach rówieśników. Bajki mają być wesołe, ciekawe i wciągające. Godne polecenia będą książki o zwierzętach, wzbudzające pozytywne uczucia, proste historie z głębszym przekazem. Można też zdecydować się na wierszyki dla najmłodszych, opowieści o księżniczkach i rycerzach. Treści powinny pobudzać wyobraźnię i być dostosowane do zainteresowań młodego czytelnika. Dobra książka będzie zachęcać do wyciągania wniosków i sięgania po kolejną pozycję. W przypadku pierwszych czytanek znaczenie ma duża i wyraźna czcionka. Bajki na dobranoc nie powinny zbyt mocno stymulować, bo mogą rozbudzić dziecko zbyt mocno i utrudnić mu zaśnięcie. Należy dobrać lekturę sprzyjającą wyciszeniu i relaksowi. Nagłe zwroty akcji i wykrzyknienia nie sprawdzą się. Trzeba też odpowiednio modulować głos, czytać spokojnym i wyciszonym tonem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *