Najlepszym rozwiązaniem jest karmienie dziecka piersią, z czym wiąże się szereg korzyści. Nie zawsze jest to jednak możliwe, niektóre mamy nie mają pokarmu lub jest to dla nich zbyt uciążliwe i wiąże się z dużym dyskomfortem. Na pomoc przychodzą butelki do karmienia, które są tak zaprojektowane, aby można było bez trudu dostarczyć organizmowi dziecka niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Wybór jest ogromny, dostępne są nawet liczne akcesoria dodatkowe do butelek, które zwiększają komfort użytkowania i ułatwiają życie. Nie brakuje nawet modeli, które do złudzenia przypominają kobiecą pierś, co przekłada się na zadowolenie maluszka.
Jakie są zalety karmienia dziecka butelką?
Jeśli kobieta z jakichś powodów nie może lub nie chce karmić piersią swojego dziecka, to ma do wyboru szereg butelek stworzonych z myślą o potrzebach i preferencjach niemowląt. Zalet karmienia butelką jest naprawdę wiele, a jedną z nich jest wygoda. Za pomocą butelki każdy może nakarmić dziecko, co jest ogromnym ułatwieniem dla matki. Co więcej, można to robić w dowolnym momencie, bez obawy o brak pokarmu lub jego niewystarczającą ilość. Nakarmić maluszka może tata, babcia, opiekunka, dosłownie każdy. Wystarczy wręczyć dziecku butelkę i po kłopocie. Młoda mama będzie miała więcej wolnego czasu dla siebie na relaks. Podział obowiązków to podstawa w każdym związku, a całodobowa opieka nad dzieckiem jest bardzo męcząca. Łatwiej jest też wrócić do pracy i pogodzić obowiązki rodzinne z zawodowymi, jeśli dziecko jest karmione butelką. Warto też wiedzieć, że karmienie butelką odbywa się rzadziej niż piersią, bo mleko modyfikowane zapewnia uczucie sytości na dłużej.
Jest to też niezwykle komfortowe poza domem, w miejscach publicznych. Młoda mama nie spotka się z dezaprobatą innych, jak ma to nierzadko miejsce podczas karmienia piersią. Znika też konieczność noszenia specjalnej bielizny do karmienia, można kontrolować dokładnie ilość pokarmu wypijanego przez dziecko. Mama nie musi uważać już na to, co spożywa ani jaką stosuje formę antykoncepcji, co ma znaczenie przy karmieniu piersią. Nie trzeba przejmować się kryzysem laktacyjnym, który stanowi dodatkowy czynnik stresowy. Butelką można oczywiście podawać nie tylko mleko modyfikowane, ale też naturalny pokarm, który został wcześniej odciągnięty z piersi. Wystarczy zaopatrzyć się w laktator, a odciągnięte mleko może być przechowywane w lodówce. Jest to duże udogodnienie, znika problem z pękającymi brodawkami sutkowymi i bólem odczuwanym podczas ssania. Niestety dzieci nie zważają na to, że są niedelikatne i ranią już, obolałe sutki. Na korzyść karmienia butelką przemawia też mniejsze ryzyko wystąpienia kolki. Podczas karmienia piersią dziecko bardzo często połyka powietrze, co prowadzi do bólu brzucha z powodu jego nadmiaru. Butelka antykolkowa niweluje to ryzyko do minimum.
Jakie wyróżnia się rodzaje butelek?
Butelki do karmienia mogą być używane już od momentu narodzin. Jeśli jednak jest to możliwe i dziecko lubi ssać pierś, to warto poczekać z wprowadzeniem butelki do kilku tygodni. Popularne są butelki antykolkowe, które przeciwdziałają połykaniu powietrza podczas ssania, co umożliwia specjalne zakrzywienie i system odprowadzający. Butelki mogą być też wyposażone w odkręcane dno, co umożliwia regulowanie przepływu powietrza podczas karmienia. Kolejną opcją do wyboru będzie butelka do karmienia samosterylizujaca. Jedyne co trzeba zrobić, to wlać do butelki wodę, następnie umieścić ją w kuchence mikrofalowej. Jest ona wzbogacona o sterylizator parowy. Ciekawą opcją są też uszczelki z czujnikiem ciepła, dzięki czemu znika problem z przegrzaniem pokarmu. O temperaturze informują zmieniające się kolory, co jest dużym udogodnieniem.
Dostępne są nawet butelki pełniące funkcję termosu ze szklanym wkładem, co świetnie sprawdza się poza domem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W przypadku chorego dziecka warto mieć pod ręką mini butelkę ze smoczkiem ułatwiającą podawanie medykamentów. Praktyczna jest też butelka z uchwytem, która świetnie sprawdza się dla starszych dzieci, które zaczynają uczyć się samodzielnego spożywania posiłków. Są one tak zaprojektowane, aby nic się nie rozlewało. W sprzedaży znajdują się nawet butelki z łyżeczką, wystarczy je nacisnąć, a na łyżeczce pojawi się porcja pokarmu. Jak widać, na rynku nie brakuje funkcjonalnych gadżetów ułatwiających życie.
Na co zwracać uwagę przy wyborze butelki dla niemowląt?
Butelki dla dzieci mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Dawniej używano wyłącznie modele szklane, ale obecnie można też kupić silikonowe lub plastikowe. Butelki szklane są tańsze i łatwiej utrzymać je w czystości, ale mogą się stłuc i więcej ważą. Ponadto szkło szybciej się nagrzewa, więc istnieje ryzyko oparzenia ręki, o co nie trzeba martwić się w przypadku butelek silikonowych ani plastikowych. Te drugie są też lżejsze. Plastik niestety może się odbarwiać, jest też mało odporny na szorowanie podczas którego może dojść do mikrouszkodzeń będących siedliskiem bakterii i brudu. Godne polecenia są lekkie i poręczne butelki silikonowe, które się nie tłuką ani nie sprawiają trudności w czyszczeniu. Ponadto są elastyczne, odporne na uderzenia mechaniczne. Mają skłonność do odbarwiania się, a pod wpływem większego nacisku może wypłynąć zbyt duża ilość pokarmu naraz. Jeśli chce się mieć w stu procentach naturalną i ekologiczną butelkę, to warto pozostać jednak przy szkle.
Butelkę zawsze należy dobierać do wieku i możliwości dziecka. Na uwadze trzeba mieć, kształt butelki, szerokość szyjki, pojemność. Należy też dopasować właściwy smoczek – małym dzieciom poleca się modele z jak najmniejszym przepływem, a od szóstego miesiąca życia lepszy będzie smoczek o dużym przepływie. Małe dzieci jedzą często, ale mało, dlatego wystarczy butelka o niewielkiej pojemności. Zaleca się wybierać butelki o kształcie imitującym pierś. Konstrukcja butelki powinna zapobiegać kolkom, musi być ona prosta w obsłudze, posiadać odpowiednie atesty i spełniać wszystkie wymagane normy bezpieczeństwa. Maluszkom warto kupić butelkę profilowaną, którą łatwiej jest trzymać. Z kolei modele o kształcie tradycyjnym łatwiej się czyści. Wygodniejsze w użyciu są butelki z szerokim otworem, łatwiejsze do utrzymania w czystości.