Akcesoria kąpielowe – jak przygotować się do pierwszej kąpieli dziecka?

wanienka dla noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka jest dużym przeżyciem zarówno dla samego malucha, jak również dla jego rodziców. Od tego, jak ta czynność się powiedzie, będzie w dużej mierze zależało kolejne podejście do mycia pociechy. Dlatego trzeba odpowiednio się do tego zabiegu przygotować, także mentalnie. Z każdą kolejną kąpielą noworodka działania rodzica będą stawać się bardziej automatyczne. Pierwsza kąpiel odbywa się jednak tylko raz. To ważny moment, więc warto go również celebrować.

Rodzic nie chce zrobić dziecku krzywdy i może obawiać się, że zareaguje ono paniką i płaczem w trakcie kontaktu z wodą. To powoduje stres. Dziecko jest jednak w stanie wyczuć niepewność rodzica w działaniu. I to właśnie ten czynnik może sprawić, że pierwsza kąpiel nie przebiegnie właściwie. Maluszek zacznie płakać i z dużym prawdopodobieństwem zareaguje podobnie przy kolejnej kąpieli. Dlatego zdając sobie powagę z sytuacji, jednocześnie warto przystąpić do tej czynności rozluźnionym. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za drugim razem będzie już łatwiej. Dzieci z reguły lubią kąpiele. Odpowiednio dobrane akcesoria sprawią, że to zadanie okaże się nieco łatwiejsze.

Wanienka dla noworodka – podstawa w kąpieli

wanienka dla noworodka

Producenci są kreatywni i próbują w różny sposób odpowiedzieć na zapotrzebowanie rodziców.  Niemniej najbardziej popularnym rozwiązaniem wciąż pozostaje wanienka dla noworodka. Ich wybór na rynku jest szeroki. Najbardziej klasyczne są plastikowe i dostępne w wielu kolorach. Mogą posiadać odpływ dla wody zatykany gumowym korkiem. To ułatwia opróżnianie wanienki już po kąpieli. Niektórzy producenci poszli tu dalej i proponują korek zamykany na kluczyk, aby nieco większe dziecko nie mogło samodzielnie go usunąć. Prawidłową pozycję rodzica podczas kąpieli noworodka zapewni składany stelaż. Powinien on jednak zostać dobrany do konkretnego modelu wanienki. Niektóre z nich wyposażone są w podpórki, które pozwalają na ustawienie na dużej wannie. To również wygodne rozwiązanie dla rodziców.

Jeszcze inna opcja to komoda kąpielowa. To typowy mebel z zamontowaną u góry wanienką i rurką odprowadzającą wodę. Znajdzie to zastosowanie w większych łazienkach, ale do tych małych też dedykowane są konkretne propozycje. Wanienka dla noworodka może być nadmuchiwana albo składana na płasko. Taki model zawiera oczywiście blokadę zabezpieczającą przed przypadkowym złożeniem w trakcie kąpieli. To praktyczne rozwiązanie także w podróży. Są również wanienki z wbudowanym leżaczkiem, mniejsze modele z plastikowym siedziskiem, a nawet z hamakiem. Dają one możliwość dostosowywania pozycji dziecka w trakcie kąpieli.

Akcesoria do wanienki dla noworodka i inne rozwiązania

wanienka dla noworodka

Optymalna temperatura wody do kąpieli maluszka to 37°C. Nie trudno dziś znaleźć na rynku wanienkę dla noworodka z wbudowanym termometrem. To akurat niezwykle ważne akcesorium. Specjalny termometr kąpielowy można jednak nabyć również oddzielnie, nie brak nawet modeli pływających w formie zabawki dla dziecka. Antypoślizgowe dno w wanience dla noworodka jest już raczej standardem. W przeciwnym wypadku warto zakupić matę antypoślizgową. Inne dodatki, które mogą czasem wystąpić to wbudowany pojemnik z pompką na płyn do kąpieli lub szampon czy hak na wieszaczek – przydatny już po całym zabiegu. Rozwiązań kąpielowych przybywa. Przykładem może być wiaderko kąpielowe, które ma dawać maluszkowi większe poczucie bezpieczeństwa. Wszystko za sprawą siedzącej pozycji. Nie jest jednak tak, że sprawdzi się to w przypadku każdego dziecka.

Jeszcze inna opcja to wyprofilowana wkładka do kąpieli, wykonana z wodoodpornego materiału. Można ją stosować nawet w łazienkowej umywalce. Niemniej to właśnie wanienka dla noworodka jest rozwiązaniem na dłużej. Podczas samej kąpieli przydatne są również inne akcesoria, takie jak myjka lub gąbka wykonane z materiałów bezpiecznych dla delikatnej skóry. W trakcie mycia główki dziecka przydatne mogą okazać się ronda i daszki, które ochronią oczy oraz twarz malucha przed wodą z szamponem. Pomogą też specjalne kubki z miękkim brzegiem. Zabawki kąpielowe, osłonka na kran i materacyk używane do dużej wanny na pewno nie przydadzą się podczas pierwszych kąpieli. Warto z tym poczekać do momentu, gdy dziecko będzie trochę starsze.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W trakcie kąpieli należy używać wyłącznie kosmetyków dedykowanych dzieciom. Nie podrażniają one i nie uczulają skóry maluszka. Zalecane są zwłaszcza preparaty zawierające emolienty. Przydatne okażą się także waciki i gaziki do przemywania oczu. Już po kąpieli konieczny będzie ręcznik. Powinien on być wykonany z przyjemnego materiału nie powodującego podrażnień skóry. Ręcznik dla noworodka zazwyczaj zawiera kapturek. Pozwala on szczelnie okryć mokrą główkę i ułatwia jej wysuszenie. Z kolei ponczo kąpielowe dla dzieci to rozwiązanie warte rozważenia, gdy pociecha będzie nieco starsza. Uzupełnieniem może okazać się także szlafroczek w odpowiednim rozmiarze.

Kąpiel dostarcza noworodkowi wiele nowych bodźców i wspomaga rozwój jego zmysłów. Jednocześnie jest ważnym elementem w budowaniu więzi z rodzicami. To rytuał, który powinien dobrze się kojarzyć i porządkować rytm dnia. Dlatego odpowiednie przygotowanie ma znaczenie. Nie wolno zapomnieć o temperaturze samego pomieszczenia – ok. 25oC. Sama kąpiel ma określoną kolejność – najpierw twarzyczka, potem szyjka, brzuszek, pupa i nóżki. Chwyt rodzica musi być pewny i podtrzymujący główkę. Zabiegi kąpielowe nie powinny trwać więcej niż 10 minut. W pobliżu wanienki warto przygotować miejsce do wysuszenia i ubrania dziecka. Należy tam z wyprzedzeniem ułożyć potrzebne środki higieniczne i pielęgnacyjne, pieluszkę oraz ciepłe ubranko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *