Karmienie noworodka jest o tyle proste, że nie wymaga komponowania i przyrządzania specjalnych dań, a jedyne czego potrzebuje to mleko. Czas szybko leci i rodzic nawet nie zdąży się obejrzeć, a niemowlę zaczyna potrzeboawać wprowadzenia posiłków stałych. Zwykle ma to miejsce po szóstym miesiącu życia, a wraz z tą zmianą przychodzi także moment na zamianę butelki ze smoczkiem na kubek. Jak wybrać odpowiedni model na początek i w jaki sposób nauczyć maluszka się nim posługiwać? Opcji wyboru jest wiele, dlatego warto próbować różnych produktów, by znaleźć ten najlepszy.
Pierwsze próby picia z kubeczka
Obecnie rekomendacje WHO dotyczące zdrowia i rozwoju dziecka jasno określają, że rozszerzanie diety powinno się rozpocząć dopiero po szóstym miesiącu życia niemowlęcia. Ma to związek z gotowością układu pokarmowego maluszka i umiejętnością dobrego trawienia pokarmów stałych. Po tym czasie można powoli zastępować pokarm mamy czy mleko modyfikowane innymi składnikami, a do picia proponować dziecku wodę. Do podawania napojów nie warto jednak wykorzystywać butelek ze smoczkiem, ponieważ mogą one zaburzać naturalny odruch ssania, a także rozwijać nawyk długiego ssania smoczka. Opcji zastępczych dla butelki jest wiele — zaczynając od kubków ze słomką, poprzez niekapki i z ustnikiem, na kubkach treningowych kończąc.
Te produkty zapobiegają krztuszeniu się, a rodzic zyskuje pewność, że zawartość nie wyleje się nawet wtedy, gdy dziecko ciśnie nimi o podłogę. Wolny przepływ umożliwia dziecku naukę picia, dzięki czemu za kilka lat będzie ono w stanie korzystać z normalnej szklanki. Na pierwszych etapach warto pokazać dziecku jak korzystać z danego kubka, a nawet zaprezentować na sobie sposób picia. Większość dzieci jednak podąża za swoją intuicją i jest w stanie samodzielnie nauczyć się z niego korzystać w bardzo krótkim czasie. Początkowo niemowlęta mogą krztusić się lekko podczas picia wody, dlatego też lepiej jest napełnić kubek dla niemowlaka gęstszym płynem: zupką, mlekiem czy kaszką. Wolniejszy przepływ nie będzie wymagał szybkiego przełykania.
Jaki kubek dla maluszka, czyli szeroki wybór produktów
Wśród najbardziej popularnych pierwszych kubków można wyróżnić niekapki. To nieoceniona pomoc każdego rodzica — z powodzeniem można je wykorzystywać nie tylko w domu, ale także na zewnątrz. Składają się z pojemnika, ustnika i uchwytów, a dzięki specjalnej budowie mogą być przechylane w każdą stronę, bez ryzyka wylania płynu. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dla zdrowia i sięgać po modele pozbawione BPA, czyli szkodliwego bisfenolu. Kubek niekapek może posiadać miękki bądź twardy ustnik. Kolejną możliwością wyboru jest kubek treningowy, często nazywany kubkiem 360°. Posiada on okrągły kształt, a dziecko może napić się, zasysając mocno napój z dowolnej strony krawędzi. Specjalna membrana zapobiega wylewaniu się płynu.
Dobrze, jeśli wyposażony jest w wygodne uchwyty dopasowane do małych rączek, a także przyssawki, dzięki którym będzie mocno przywierał do stolika. Kolejną propozycją jest bidon ze składaną słomką. Ten model pozwala na pobieranie płynu pod stałym ciśnieniem, co pomoże zapobiec krztuszeniu się. Na rynku dostępne są też nietypowe kubki z pochyłymi ściankami, które wyglądem przypominają zwykłe szklanki. Ich specjalna budowa i wykonanie z miękkiego silikonu wspomagają trening picia. Można wykorzystać je na dalszym etapie rozwoju dziecka, kiedy przechodzi mu ochota na eksperymentowanie z przyciąganiem grawitacyjnym, czyli na zrzucanie wszystkiego ze stołu. Kubki niekapki i bidony ze słomką nie są pozbawione wad — długotrwałe korzystanie z nich może przyczynić się do wad zgryzu i wymowy. Dlatego lepiej jest korzystać naprzemiennie także z kubków treningowych o otwartej budowie.
Kilka wskazówek dotyczących picia z kubka
W pierwszych latach życia dziecka pediatrzy rekomendują podawanie do picia przede wszystkim wody. Na wszystkie inne napoje, w szczególności te słodzone, przyjdzie jeszcze czas. Do słodkiego maluchy szybko się przyzwyczajają, a im później będą miały okazję zapoznać się z tym smakiem, tym lepiej dla ich zębów. Takie napoje mogą wykształcić w dziecku nawyk popijania z kubka, nawet wtedy, gdy nie są spragnione. To niestety może w prostej drodze prowadzić do rozwoju próchnicy. Kolejnym aspektem, jaki musi wziąć pod uwagę rodzic, jest higiena — przede wszystkim przed pierwszym użyciem, a także co jakiś czas, kubek do nauki picia trzeba wyparzyć, co zapobiegnie rozwojowi szkodliwych bakterii. Z im mniejszej liczby elementów składa się kubek, tym lepiej.
Przy każdym myciu należy rozkręcić każdą z części i umyć dokładnie nawet najmniejsze zakamarki w ciepłej wodzie. Ważne jest, by podawać maluchowi napój, kiedy znajduje się on w pozycji siedzącej, czyli wtedy gdy siedzi w krzesełku do karmienia, co pozwala zminimalizować ryzyko zakrztuszenia. Na początkowych etapach nauki picia z kubka to rodzic podaje dzieciom picie. By wykonać to poprawnie, należy oprzeć krawędź naczynia na dolnej wardze maluszka i tylko lekko go przechylić, by dziecko samo zassało znajdujący się w środku płyn. Niemowlęta szybko opanowują samodzielne korzystanie z kubka – są w stanie chwycić go w rączki i napić się jeszcze na długo przed tym, zanim skończą roczek.
W trosce o jak najlepszy rozwój dziecka należy zaopatrzyć się w różne kubki do nauki picia. Najlepiej wypróbować wiele modeli, by zobaczyć, który z nich najbardziej przypodoba się maluchowi. Na początkowych etapach te akcesoria są niezastąpione, szczególnie na spacerach czy wyjazdach. Dzięki nim można uniknąć niepotrzebnego bałaganu, a ich niewielki rozmiar sprawia, że są wygodne w transporcie. Korzystanie z kubeczków to nauka, dzięki której już po kilku latach maluch z łatwością sięgnie po naczynia przeznaczone dla dorosłych.