W jakie rodzaje butelek warto się zaopatrzyć?

butelka dla noworodka

Przygotowanie się do opieki nad niemowlakiem to skomplikowany proces. Konieczne okazuje się nabycie ogromnej ilości akcesoriów, takich jak np. wózek, łóżeczko, ubrania, termofory czy choćby butelka ze smoczkiem. Co więcej, każdego zakupu należy dokonać w przemyślany sposób, gdyż nawet pozornie bezpieczne elementy wyposażenia mogą szkodzić błyskawicznie rosnącemu dziecku. W dzisiejszym wpisie rozpatrzymy kwestię doboru odpowiedniej butelki dla niemowlaka. Na jaki rodzaj warto się zdecydować? Jakie są możliwości? Postawić na butelkę antykolkową czy tradycyjną? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury! 

Kiedy przejść na butelkę?

butelka dla noworodka

Podstawową kwestią, którą powinna przemyśleć każda przyszła, bądź świeżo upieczona mama, jest to, kiedy zacząć karmić dziecko za pomocą butelki. Nie istnieje jedyna słuszna odpowiedź na to pytanie, gdyż wpływ na proces karmienia ma wiele czynników. Niestety, rodzicielka nie zawsze może czuwać przy swoim dziecku przez 24 godziny na dobę. Zdarza się, że młoda mama musi zostawić pociechę pod opieką partnera czy innej bliskiej osoby. W tym przypadku podanie mleka za pomocą butelki staje się jedyną możliwością nakarmienia niemowlaka. Dlatego warto jak najszybciej przyzwyczaić malucha do korzystania ze smoczka. Butelki do karmienia można bez problemu napełnić ściągniętym mlekiem mamy, dzięki czemu dziecko będzie mogło cieszyć się smakiem, do którego zdążyło się przyzwyczaić. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie mlekiem tego typu przynajmniej przez sześć pierwszych miesięcy życia pociechy. 

Rodzaje butelek do karmienia

Istnieje kilka popularnych typów butelek dla niemowlaków. W ofertach sklepów specjalistycznych dostępne są modele o zróżnicowanej charakterystyce oraz ułatwiającym karmienie designie. Każde dziecko posiada indywidualne potrzeby, do których należy dopasować akcesorium. Ponadto w kontekście doboru odpowiedniego naczynia do karmienia, liczy się także wiek dziecka. 

Wyróżnia się trzy najpopularniejsze typy butelek: te wykonane ze szkła, polipropylenu, lub silikonowe. Różnica między każdym rodzajem jest na tyle duża, że postawienie na akcesorium z konkretnego tworzywa może okazać się trudnym wyborem. 

Butelki ze szkła zaleca się przede wszystkim dla noworodków, gdyż bardzo łatwo je odparzyć, a ponadto dzieci w tym wieku nie są jeszcze w stanie własnoręcznie chwycić butelki. Inaczej prezentuje się sprawa w przypadku starszych pociech, które próbują łapać akcesorium. W tym przypadku lepiej sprawdzi się butelka dla noworodka wykonana z tworzywa – w ten sposób można zminimalizować ryzyko przypadkowego potłuczenia przedmiotu przez dziecko. 

Doskonałe dla szkrabów, które opanowały samodzielne trzymanie butelki, są modele wykonane z silikonu. Cechują się one niewielką wagą, a ponadto nie da się ich rozbić, dzięki czemu stanowią wyjątkowo bezpieczne rozwiązanie. 

Nie tylko tworzywo – kształt butelki też ma znaczenie!

butelka dla noworodka

Butelkę należy dobrać do potrzeb i preferencji dziecka. Niektóre pociechy będą chętniej pić z modeli, które przypominają kształtem i fakturą materiału kobiecą pierś, inne z kolei w zupełności zadowolą się silikonową butelką o najprostszej możliwej formie. 

Wyróżnia się kilka najpopularniejszych kształtów butelek. Standardowy wybór to prosta, klasyczna, stosunkowo szeroka wersja. 

Ciekawą alternatywę stanowią modele trójkątne, które są wyjątkowo stabilne i łatwe w czyszczeniu, a ponadto dziecko może bez problemu utrzymać je nawet jedną rączką. 

Kolejny cieszący się uznaniem wariant, to tzw. zwężana butelka ergonomiczna. Model ten jest wyjątkowo poręczny, dzięki czemu pociecha szybko nauczy się pić z niego nawet bez pomocy mamy. Niestety, jest on także trudny do umycia. 

Ostatni proponowany rodzaj to butelka antykolkowa. Wariant ten skonstruowano w taki sposób, by zmniejszyć przepływ powietrza dostającego się do buzi dziecka w trakcie spożywania pokarmu. Dzięki temu szkrab unika bolesnych kolek. Niestety, ten typ butelki także jest stosunkowo trudny do wyczyszczenia i umycia. 

Butelki o regulowanym przepływie

Warto wspomnieć także o butelkach wyposażonych w funkcję regulowania przepływu pokarmu. W tym przypadku istotny jest odpowiedni smoczek, gdyż to właśnie ten element akcesorium odpowiada za przepustowość mleka. Butelki tego typu umożliwiają kontrolowanie tego, ile pokarmu dziecko spożywa, a przypominające brodawki swoją fakturą oraz kształtem smoczki sprawiają, że pociechy chętnie z nich piją. Ponadto zapobiegają one pojawianiu się pęcherzyków powietrza, które mogłyby zaszkodzić maluchowi. Większość butelek tego typu wyposażona jest w smoczek, w którym przepływ pokarmu regulowany jest przez siłę ssania dziecka. 

Który rodzaj wybrać?

Wybór odpowiedniej butelki może okazać się problematyczny. Kłopoty może również sprawiać samo dziecko, któremu z jakiegoś powodu może nie spodobać się choćby kształt wybranej dla niego butelki. Dlatego warto zaopatrzyć się w przynajmniej dwa modele – najlepiej, jeżeli jeden wykonany będzie ze szkła, a drugi z tworzyw sztucznych. Dzięki temu istnieje większa szansa na dopasowanie akcesorium do potrzeb dziecka. Można też postawić na butelki antykolkowe, które pozwalają zapobiec występowaniu u maluszka bolesnych kolek. Jeżeli zaś dziecko nie chce odejść od karmienia piersią, to zdecydowanie dobrym pomysłem okaże się wybór butelki, która kształtem i fakturą przypomina tę część matczynego ciała. Możliwości jest wiele, dlatego warto dokładnie przemyśleć przyszły zakup.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *