Jak urozmaicić dziecku kąpiel?

dziecko kapiące się w misce z zabawkami

Nie każde dziecko lubi przebywać w łazience, a kąpiel często kojarzy się negatywnie. Niektóre maluszki zalewają się łzami, gdy przychodzi czas na wieczorne mycie. Jest to problematyczne, ale o higienę należy dbać, dlatego trzeba się zastanowić nad tym, co może być przyczyną dziecięcej awersji do kąpieli. Kluczowe będzie wobec tego znalezienie pierwotnej przyczyny i stworzenie dziecku optymalnych warunków, aby przestało utożsamiać pobyt w wannie ze złem koniecznym. Można też uatrakcyjnić kąpiel na różne sposoby i sprawić, że stanie się świetną zabawą. Niezwykle pomocne są między innymi zabawki do wody w postaci różnych zwierzątek, piłeczek czy nawet książeczek.

Problematyczna kąpiel – z czego może wynikać niechęć dziecka do wchodzenia do wanny?

dziecko z zabawkami w kąpieliWielu rodziców przekonało się, że kąpiel dla małego dziecka niekoniecznie jest czymś przyjemnym. Niektóre maluszki dostają niemal ataku paniki, czują lęk przed wejściem do wanny. Traktują kąpiel jako udrękę. Przyczyn takiego zachowania może być naprawdę wiele. Bardzo ważne jest to, aby stworzyć dziecku optymalne warunki do mycia, w przeciwnym razie można być pewnym pojawienia się oporów. Bardzo ważna jest odpowiednia temperatura, co dotyczy zarówno otoczenia, jak i wody. Jeśli w łazience jest zbyt zimno, to maluszek nie będzie spokojnie siedzieć rozebrany i pluskać się w wodzie. Za dużo wody również stanowi problem. Nie może być ona za gorąca ani za zimna. Zdarza się nawet tak, że dziecko boi się łazienkowych hałasów, a dokładnie odgłosu szumu wody dobiegającego ze słuchawki prysznicowej. Istotny jest także dobór właściwych kosmetyków do kąpieli. Jeśli podrażniają one skórę dziecka, powodują nieprzyjemne objawy w postaci świądu, szczypania czy pieczenia, to dla dziecka będzie to ogromny dyskomfort. Nic dziwnego, że zacznie wzbraniać się przed kolejną kąpielą.

Problemy z wykąpaniem dziecka mogą wynikać z tego, że nie czuje się ono bezpiecznie. Jeśli doszło kiedyś do poślizgnięcia się i uderzenia, to negatywne wspomnienia pozostały. To samo można powiedzieć o innych traumatycznych dla dziecka przeżyciach typu zachłyśnięcie się wodą lub zanurzenie w niej głowy. Dla maluszka może być to bardzo stresujące i stanowić powód do unikania kąpieli. Nie jest dobrym pomysłem kąpanie zmęczonego lub sennego dziecka. Wina może też leżeć po stronie rodziców, ich niewłaściwego podejścia. Jeśli chce się wykąpać dziecko w negatywnych emocjach lub w pośpiechu, wykonując gwałtowne ruchy, to zacznie ono kojarzyć wizyty w wannie jako coś niedobrego. Zdenerwowany rodzic nie zapewnia dziecku poczucia bezpieczeństwa, które jest kluczowe podczas kąpieli. Bez tego trzeba spodziewać się ataku histerii, co tylko jeszcze bardziej wszystko utrudni.

Jak przekonać/zachęcić dziecko do kąpieli?

Jeśli kąpiele nie mają być dla dziecka utrapieniem, to należy zadbać o jego komfort zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Istotne będzie zwiększenie temperatury w łazience do 22–24 stopni Celsjusza. Z kolei temperatura wody powinna wynosić 37 st. C. Kolejną kwestią jest chronienie oczu dziecka podczas spłukiwania mu głowy. Zamiast używania hałaśliwej słuchawki prysznicowej warto spłukiwać głowę kubkiem lub nawet konewką. Strumień wody nie powinien być zbyt duży, ponadto mniejszy łatwej się kontroluje. Świetną opcją będzie zabawa z dzieckiem w podlewanie go konewką (jakby był on kwiatkiem w doniczce). Dobra zabawa jest zawsze mile widziana podczas pobytu w wannie. Pamiętać trzeba również o tym, aby dziecko czuło się bezpiecznie, dlatego warto wyłożyć dno wanny matą antypoślizgową, ewentualnie można rozłożyć ręczniki. Najlepiej sprawdza się mycie dziecka przed snem, bo pomaga mu się to odprężyć. Znacznie ma również to, aby rodzic był spokojny i delikatny, nie wykonywał gwałtownych ruchów. Świetnym wyborem będą również zabawki do kąpieli, które umilą dziecku czas, odciągną jego uwagę od wykonywanych przez rodzica zabiegów pielęgnacyjnych.

Jakie zabawki do wanny są dostępne?

Rodzajów zabawek do kąpieli jest wiele, świetnie sprawdzą się kultowe kaczuszki z gumy, które kochają wszystkie dzieci. Oczywiście do wyboru są różne zwierzątka gumowe, zabawki mogą mieć też postać kolorowych piłek. Kolejną propozycją są zabawki na przyssawki, które mocuje się na brzegu wanny. Mają one zwykle postać morskich stworzeń typu rozgwiazda. Świetnie nadają się książeczki do kąpieli o walorach rozrywkowych i edukacyjnych, mogą być oczywiście zanurzane w wodzie. Stanowią dużą atrakcję ze względu na mnogość kolorów i wydawanie różnych dźwięków. Ciekawą opcją są też specjalne kredki do kąpieli, którymi dziecko może malować siebie czy płytki łazienkowe. Zabawki do wanny mogą psikać wodą, samodzielnie pływać, wypuszczać pianę lub nawet bańki mydlane, świecić, wydawać różne odgłosy, wygrywać melodie. Dzieci będą zachwycone akcesoriami do przelewania i wylewania wody efektownymi strumieniami.

Na co zwracać uwagę, wybierając zabawki do wody?

kaczuszka kąpielowaDecydując się na zakup zabawek do kąpieli, trzeba mieć na uwadze to, aby były wodoodporne. Bardzo ważne jest to, z jakich zostały wykonane materiałów, nie mogą zawierać żadnych szkodliwych substancji. Jeśli są z tworzywa sztucznego, to koniecznie trzeba zwrócić uwagę na oznaczenie potwierdzające brak BPA. W zabawkach do wanny nie może być ftalanów, ołowiu ani PCV. Istotny jest także przedział wiekowy, informacja ta powinna znajdować się na opakowaniu. W przypadku zabawek dla najmłodszych, czyli dla dzieci do trzeciego roku życia, należy wystrzegać się małych i ruchomych elementów. Stanowią one zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i nawet życia maluszka. Zwiększa się ryzyko odpadnięcia jakiegoś elementu, odgryzienia go lub oderwania, po czym zakrztuszenia się nim przez dziecko. Lepiej nie ryzykować, bo małe dzieci lubią brać wszystko do buzi, nie są świadome zagrożenia.

Zabawki przeznaczone do kąpieli powinny być odporne na długotrwałe moczenie i rozwój pleśni. Nie mogą one chłonąć wody, istotne jest również szybkie schnięcie, aby nie stały się siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów. Godne polecenia są przede wszystkim akcesoria wykonane z pianki EVA, neoprenu i bezpiecznego plastiku. Wystrzegać powinno się zabawek mających małe otwory, w których gromadzą się zabrudzenia i trudno je doczyścić. Najlepiej sprawdzają się zabawki o gładkiej powierzchni, bez zbędnych zagłębień. Zabawka powinna być łatwa do utrzymania w czystości, higieniczna. Ostrożność trzeba zachować w przypadku zabawek wykonanych z kauczuku i gumy, bo są one podatne na rozwój pleśni. Zabawki do wanny mogą być też wyposażone w mechanizmy zasilane bateryjnie, co ma pewne zalety, ale nie jest wolne od wad. Działanie wilgoci nie wpływa dobrze na stan baterii, może też przyczynić się do ich korodowania. To z kolei wiąże się już z poważnymi konsekwencjami, bo z zabawki mogą zacząć wydzielać się szkodliwe substancje. Jeśli już wybiera się zabawkę na baterie, to trzeba sprawdzić, czy może być ona używana podczas kąpieli i czy posiada odpowiednie atesty. Zabawki do wanny zawsze powinny spełniać wymagane normy bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *