Czy jeden śpiworek dziecięcy wystarczy?

dziecko otulone śpiworkiem

Akcesoria dziecięce to temat rzeka. Powiedziano już o nich bardzo dużo i wciąż pojawiają się nowe pytania. Nie ma w tym absolutnie niczego dziwnego – wszyscy rodzice chcieliby zapewnić swoim małym pociechom możliwie jak największy komfort i bezpieczeństwo. Ostatnio coraz bardziej popularne są śpiworki dziecięce. Jakie są ich zalety? Czy warto kupić więcej niż jeden śpiworek?

Śpiworki dziecięce – co warto o nich wiedzieć?

Śpiworki do wózka wykonywane są dziś z bardzo różnych materiałów. Używa się w tym celu zarówno tkanin syntetycznych, jak i całkowicie naturalnych oraz ich mieszanek. Warto sobie wyjaśnić pewne podstawowe kwestie dotyczące używanych dziś do tego materiałów, ponieważ w dalszym ciągu słyszy się wiele nieprawdziwych opinii, które opierają się na pewnych nieporozumieniach. Przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy, że dany materiał jest bardziej przyjazny dla skóry dziecka. Pod uwagę powinno się tu wziąć kilka czynników. Po pierwsze to jakie są odczucia samego dziecka. Z całą pewnością tkaniny takie jak wysokiej jakości, naturalna bawełna dają pod tym względem bardzo dużą wygodę – są po prostu przyjemne w dotyku. Kolejną kwestią jest przepuszczalność materiału dla powietrza i pary wodnej, co jest istotne ze względu na komfort termiczny. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzają się tkaniny syntetyczne, które znacznie łatwiej przepuszczają parę wodną i sprawiają, że w śpiworku dziecka jest sucho i przyjemnie. Tkaniny takie mają również tę zaletę, że ich włókna mają bardzo prostą budowę (w przeciwieństwie do dość złożonych włókien naturalnych), a więc nie chłoną i nie zatrzymują w sobie wilgoci. Śpiworek wykonany w całości z materiałów syntetycznych stanowi też niekorzystne środowisko do rozwoju alergenów, a więc jest bardziej bezpieczny również pod tym względem.

Wydaje się, że najrozsądniejszym wyjściem jest połączenie zalet materiałów naturalnych i syntetycznych. Bawełna jest o wiele bardziej przyjemna w dotyku, co przekłada się na komfort malucha. Z kolei materiały syntetyczne, takie jak nowoczesny poliester są znacznie bardziej praktyczne i bezpieczne. Wewnętrzna część śpiworka wykonana z bawełny, połączona z syntetyczną częścią zewnętrzną to często najlepsze rozwiązanie. Współcześnie coraz częściej do produkcji śpiworków używa się też nowych włókien, które łączą w sobie zalety jednych i drugich. Właśnie takie jest na przykład coraz bardziej popularne włókno bambusowe.

Najważniejsze zalety śpiworków dziecięcych

niemowlę w śpiworku śpiące obok mamyNajważniejszą zaletą śpiworków dziecięcych jest przede wszystkim ich uniwersalność. Mogą być używane na spacerach, w domu, czy w czasie rodzinnych wyjazdów i zawsze sprawdzają się równie dobrze. Śpiworek do spacerówki świetnie sprawdzi się na przykład w czasie spacerów w nieco chłodniejsze dni, kiedy trzeba zabezpieczyć dziecko przed zimnem. Śpiworek do gondoli to doskonałe rozwiązanie na wszelkie wyjazdy, w czasie których może posłużyć za pościel dla dziecka.

Zaletą śpiworków jest również to, że mogą być używane w bardzo różnych warunkach pogodowych. Wszystko zależy od rodzaju śpiworka i materiału, z którego został wykonany. W handlu spotkać można lekkie śpiworki letnie, które przede wszystkim świetnie oddychają i przyjemnie otulą dziecko, a jednocześnie zapewniają mu idealne warunki termiczne. Dostępne są też śpiworki zimowe, które gwarantują naszemu maluchowi ciepło przy każdej, nawet najniższej temperaturze.

Bardzo dużym plusem korzystania ze śpiworków dziecięcych jest również praktyczność takiego rozwiązania. Zawsze to jest tylko jedna rzecz do spakowania do dziecięcego bagażu, czy do prania. Śpiworki takie wykonuje się najczęściej z materiałów, o które bardzo łatwo można dbać. Możliwe jest pranie ich w dość wysokiej temperaturze, przy czym nie tracą swoich właściwości. Wszystko zależy oczywiście od producenta danego śpiworka i jego jakości.

Dlaczego warto kupić więcej niż tylko jeden śpiworek?

Bez wątpienia kupując śpiworek, warto postawić przede wszystkim na wysoką jakość, która przełoży się na trwałość i wygodę śpiącego w nim dziecka. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie o to, czy wystarczy jeden śpiworek, czy może lepiej kupić ich więcej. Odpowiedź jest dość prosta, choć zależy od kilku czynników.

Na pewno dobrze jest kupić różne śpiworki na poszczególne pory roku. Będą różnić się przede wszystkim ilością materiału wypełniającego i rozwiązaniami konstrukcyjnymi, które przekładają się na komfort termiczny. Śpiworki typowo letnie są bardzo lekkie i mogą być używane nawet przy dość wysokich temperaturach, zapewniając jednocześnie dziecku wygodę. Śpiworki wiosenno-jesienne są nieco od nich grubsze i świetnie sprawdzają się, kiedy pogoda na zewnątrz nie jest tak przyjemna, jak latem. Z kolei śpiworki typowo zimowe ogrzeją dziecko nawet wtedy, kiedy temperatury spadają znacznie poniżej zera.

Oprócz tego potrzebna ilość śpiworków zależna jest od materiału, z którego są wykonane, co przekłada się między innymi na częstotliwość koniecznych prań. Śpiworki wykonane z materiałów naturalnych (przede wszystkim z bawełny) i z dużą domieszką takich materiałów, należy ze względów higienicznych prać dość często, więc warto mieć przynajmniej jeden na wymianę. Wspomniana już wcześniej prosta budowa włókien syntetycznych sprawia, że śpiworki wykonane w całości za takich materiałów nie potrzebują aż tak częstego prania, choć oczywiście i tak trzeba je prać z pewną regularnością. Ze względów praktycznych warto więc mieć przynajmniej dwa śpiworki, żeby niezależnie od okoliczności mieć jeden na wymianę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *