Zakup pieluszek – wybór bezpiecznych materiałów

zakładanie pieluszki dziecku

Każde dziecko potrzebuje pieluszek i to już od pierwszych dni życia. Dawniej można było polegać wyłącznie na pieluchach materiałowych, wielokrotnego użycia. Obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na nowoczesne rozwiązania i sięga po pieluszki jednorazowe. Mają one oczywiście wiele zalet, ale nie są naturalne, co stanowi główną wadę. Wygodnie jest wyrzucić pieluszkę, gdy się zużyje, bez konieczności jej prania. Nie ma to jednak niczego wspólnego z ekologią i wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami. W przypadku pieluszek wielorazowych wystarczy kilkanaście sztuk, natomiast jednorazowych zużywa się setki.

Dlaczego warto używać pieluszek wielorazowych?

zakładanie dziecku pieluszkiWarto mieć w zanadrzu kilka pieluszek jednorazowych, szczególnie na czas podróży. Na co dzień zdecydowanie lepszym wyborem są jednak pieluszki wielorazowe. Nie zawierają one żadnych toksycznych substancji, nie powodują uczuleń, nie są też bielone. Pieluszki z naturalnych materiałów są przyjazne dla wrażliwej skóry maluszka, nie trzeba martwić się o powstawanie odparzeń na pupie, jak to niestety często bywa w przypadku używania pieluch wykonanych z tworzywa sztucznego. W pieluszkach jednorazowych stosuje się środki chemiczne aprobujące wilgoć. Jako że mają one bezpośredni kontakt z delikatną skórą dziecka, powodują wiele negatywnych skutków ubocznych. W przypadku pieluszek wielorazowych nie ma problemu z przegrzaniem ani nadmiernym poceniem pupy. Są one wykonane z tkanin oddychających, dzięki czemu zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Pieluszki wielorazowe pochłaniają wilgoć, pozostawiając skórę przyjemnie suchą. Najlepiej sprawdzają się pieluchy wełniane, obszyte mikropolarem i kieszonki, które nawet po zmoczeniu nie sprawiają dyskomfortu.

Pieluszki wielorazowe są ekologiczne, przez cały okres pieluchowania można używać tego samego zestawu. Nie trzeba kupować ich wiele, wystarczy tak naprawdę kilkanaście sztuk. Nawet po wielokrotnym praniu nie tracą swoich pierwotnych właściwości. Pieluchy wielokrotnego użycia są bardzo wytrzymałe, posłużą nawet przy następnym dziecku, można też oddać je innej mamie w potrzebie. Jeśli ktoś szuka oszczędności, to pieluszki wielokrotnego użycia sprawdzą się idealnie. Mamy używające pieluszek jednorazowych muszą liczyć się z wyższymi kosztami rzędu do nawet kilku tysięcy złotych. Warto też wiedzieć, że używanie tego typu pieluch przyspiesza odpieluchowanie. Pieluszki wielorazowe są bardzo wygodne, przyjemnie miękkie, nie szeleszczą, nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach, ich wysokie walory estetyczne stanowią kolejną zaletę. Ponadto wspomagają prawidłowy rozwój stawów biodrowych.

Rodzaje pieluszek wielorazowych

Kieszonki przypominają do złudzenia pieluszki jednorazowe, są dwuwarstwowe, składają się z tkaniny wodoodpornej chroniącej przed przeciekami i tkaniny odprowadzającej wilgoć (np. welur lub mikropolar). Między dwiema warstwami materiału znajduje się kieszonka z chłonnym wkładem. Z kolei pieluszki SIO są wzbogacone o otulacz z wkładem mocowanym za pomocą nap. W ich przypadku możliwe jest nawet zastosowanie dwóch wkładów w tym samym czasie, co przekłada się na jeszcze większą chłonność. Takie pieluszki są łatwe do utrzymania w czystości. Kolejną opcją będą pieluszki AIO, czyli najbardziej uniwersalne. Można zestawiać je z dowolnymi wkładami, a do wyboru są: tetra, prefold, formowanka, wkład składany, wkład długi/krótki, wkład z burtami.

Z jakich materiałów mogą być wykonane pieluszki wielokrotnego użycia?

pieluszki materiałowe w pojemnikuKlasyką są pieluszki bawełniane, czyli naturalne, przepuszczające powietrze, odprowadzające wilgoć ze skóry, niepowodujące oparzeń ani otarć, chroniące przed przegrzaniem miejsc intymnych. Bardzo ważne jest to, aby bawełna była organiczna, czyli wolna od pestycydów, chemicznych nawozów i metali ciężkich. Pieluszki muślinowe są lekkie, mają świetne właściwości termoizolacyjne, zapewniają właściwy przepływ powietrza, chronią przed poceniem. Do ich zalet zaliczyć można to, że są przyjemne w dotyku, bezpieczne, praktyczne, bardzo elastyczne, odporne na zabrudzenia, wolne od chemicznych dodatków, miękkie. Posiadają właściwości antyalergiczne i przeciwgrzybicze, mogą być stosowane przez cały rok. Pieluchy tetrowe są niezwykle miękkie i delikatne, naturalne, bezpieczne dla wrażliwej skóry, przewiewne, bardzo chłonne, tanie, wytrzymałe, odporne na działanie wysokich temperatur.

Pieluszki bambusowe mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, są niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku, delikatne i jednocześnie bardzo wytrzymałe. Zachowują swoją formę nawet po wielokrotnym praniu. Pieluchy bambusowe są niezwykle chłonne, utrzymują wilgoć z dala od skóry, zapewniają ciepło. Kupić można nawet pieluszki wykonane z konopi: antybakteryjne, oddychające, bardzo chłonne, miękkie, ekologiczne. Pieluchy wełniane świetnie przepuszczają powietrze, chronią przed utratą ciepła i przegrzaniem latem. Regulują one temperaturę ciała, mają właściwości antybakteryjne, pochłaniają nieprzyjemne zapachy, wchłaniają wilgoć i utrzymują ją z dala od ciała. Nawet zmoczone pieluchy z wełny wspaniale grzeją, bo wolno nasiąkają wodą. Na ich korzyść przemawia naturalność, przyjazność dla delikatnej skóry dziecka, biodegradowalność.

Czym kierować się przy wyborze pieluszek?

Wybierając pieluszkę wielorazową, należy mieć na uwadze jej rodzaj i to, z jakich została wykonana materiałów. Jako że nie gdy nie wiadomo, jaki system pieluchowania będzie odpowiedni w przypadku danego dziecka, warto zaopatrzyć się w różne rodzaje pieluszek. Najbardziej praktyczny jest system składający się z otulacza i wkładu, ale w wyprawce dla dziecka nie może też zabraknąć kieszonek i AIO, które świetnie sprawdzają się między innymi podczas spacerów. Od rodzaju wybranego materiału, który ma bezpośredni kontakt ze skórą, zależy chłonność i komfort. Należy mieć na uwadze też czas schnięcia, przewiewność, równomierne rozłożenie wilgoci. Bardzo ważny jest dobór właściwego rozmiaru. Pieluszka musi dobrze przylegać do ciała, ale nie może go opinać. Prawidłowo dobrany rozmiar pieluszki zapewni dziecku swobodę poruszania się i uchroni przed problematycznymi przeciekami. W przypadku noworodków konieczny jest zakup pieluszki w rozmiarze Newborn, a większemu dziecku można kupić pieluszkę w rozmiarze S. Pieluchy One Size są przeznaczone dla dzieci ważących co najmniej sześć kilogramów. Jeśli maluszek jest szczupły, to zaleca się zakup pieluszki w rozmiarze Mini One Size. Rozmiarami pośrednimi są M i L, największe pieluszki można poznać po oznaczeniach OS+ i XL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *