Podróżować samochodem można już z niemowlakiem, ale wymaga to wyposażenia się w odpowiednio dobrany fotelik samochodowy. Kupuje się go w oparciu o wiek, wzrost i wagę dziecka. Należy mieć na uwadze jakość wykonania, atesty i certyfikaty. Fotelik samochodowy dla dziecka ma być przede wszystkim komfortowy i bezpieczny w użytkowaniu. Jako że małe dzieci cały czas rosną, to trzeba liczyć się z koniecznością dostosowania fotelika do zmieniających się potrzeb użytkownika. Czym w takim razie kierować się przy wyborze fotelika samochodowego i po czym poznać, że trzeba go wymienić na większy model? Czas najwyższy rozwiać wszelkie wątpliwości, aby móc podjąć właściwą decyzję zakupową.
Jak wybrać odpowiedni fotelik dla dzieci?
Przy wyborze fotelika samochodowego należy mieć zawsze na uwadze wagę dziecka. Wyróżnić można kilka podstawowych kategorii fotelików ze względu na wagę. W pierwszej grupie są foteliki do 10 kilogramów dla dzieci między szóstym a dziewiątym miesiącem życia. Montuje się je zawsze tyłem do kierunku jazdy, mają one zwykle postać gondoli lub kołyski. W grupie 0+ znajdują się foteliki do 13 kilogramów, które są właściwe dla niemowląt do dwunastego miesiąca życia. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby przeciwdziałać opadaniu głowy dziecka i chronić przed urazami. Zaletą tego typu fotelików jest to, że pozwalają one na ułożenie dziecka w optymalnej dla niego pozycji leżącej, co odciąża kręgosłup i zapewnia bezpieczeństwo. Możliwe jest nawet regulowanie takiego fotelika, co przekłada się na idealne dopasowanie do potrzeb małego użytkownika.
Grupa 0/1 dotyczy fotelików do 8 kilogramów, z których mogą korzystać dzieci do czwartego roku życia. Umożliwiają one jazdę w obu kierunkach, czyli tyłem i przodem. Są one dodatkowo zabezpieczone pasami bezpieczeństwa. W grupie 1 znajdują się foteliki z kategorii 9-18 kilogramów, które bardzo często wyposaża się w system zabezpieczeń Isofix. Można liczyć na pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które zapewniają świetną ochronę dziecku. Do zalet zaliczyć można też osłonę tułowia, regulację zagłówka i oparcia. W grupie 2 są foteliki 9-25 kilogramów, które gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa, są niezwykle komfortowe, wyposażone w kilkustopniową regulację zagłówka i oparcia. Można nawet dostosować wysokość pasów. Dzieci od szóstego do dwunastego roku życia mogą jeździć w foteliku znajdującym się w grupie 3, czyli 22-36 kilogramów. Są one montowane przodem, zapina się je samochodowymi pasami bezpieczeństwa. Możliwe jest zdjęcie oparcia, co pozwala na jeszcze dłuższe użytkowanie fotelika.
Czym powinny cechować się dobre foteliki dla dzieci?
Przy zakupie fotelika należy mieć na uwadze sposób jego montażu. W przypadku najmłodszych trzeba kupić fotelik umożliwiający jazdę tyłem do jej kierunku. Z kolei od czwartego roku życia można już kupić fotelik do mocowania przodem do kierunku jazdy. Istotne jest to, aby system montażowy był bezpieczny, godne polecenia są mocowania Isofix. Na uwadze należy mieć także obecność dolnego pałąka, który wzmacnia fotelik. Przyda się także specjalny pasek górny, której będzie dodatkową podporą. W fotelikach pasy bezpieczeństwa mogą być trzy- lub pięciopunktowe. Te drugie podtrzymują nie tylko ramiona i nogi, ale też biodra. Dobrze zabezpieczone dziecko to podstawa, szczególnie podczas jazdy samochodem. Istotna będzie również ochrona boczna w postaci pianki i tworzywa EPS, która zabezpiecza głowę i kręgosłup dziecka przed poważnymi urazami. Fotelik samochodowy musi posiadać certyfikat bezpieczeństwa i homologację ECE, dobre wyniki testów zderzeniowych. Z funkcji i wyposażenia dodatkowego polecić można nosidełko, obrotowe siedzisko, zdejmowane obicie, wysuwane pojemniki, wkładkę przeciwpotną.
Kiedy trzeba wymienić fotelik dla niemowlaka?
W przypadku fotelika samochodowego trzeba liczyć się z tym, że po pewnym czasie będzie trzeba go wymienić, bo dziecko z niego wyrośnie. Za mały fotelik nie spełnia swoich funkcji i jest po prostu niewygodny. Fotelik samochodowy zawsze musi być dostosowany do użytkownika, w przeciwnym razie może zagrażać jego bezpieczeństwu. Pierwsze foteliki do 13 kilogramów trzeba będzie zmienić, gdy masa dziecka przekroczy jego maksymalną wagę. Na potrzebę wymienienia fotelika wskazuje też głowa wystająca poza oparcie. W przypadku za małego fotelika pojawi się problem z niemożliwością zapięcia pasów bezpieczeństwa, bo staną się one za krótkie. Konieczne będzie wobec tego kupienie fotelika do 18 kilogramów. Z niego dziecko również wyrośnie, co poznaje się po linii oczu wystającej ponad oparciem fotelika. Jeśli dziecko będzie ważyć więcej niż 18 kilogramów, to trzeba kupić fotelik do 36 kilogramów. To z kolei wiąże się też z koniecznością dokonania zmian w sposobie przewożenia dziecka. Trzeba będzie przestawić się na jazdę przodem do kierunku jazdy.
Z przejściem na fotelik w przedziale 15-36 kilogramów nie ma się co spieszyć, dziecko musi osiągnąć odpowiednią wagę i wzrost, aby móc w nim bezpiecznie i komfortowo podróżować. Foteliki znajdujące się w tej kategorii wagowej nie są wyposażone w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Zaleca się wstrzymać z zakupem tego typu fotelika, aż dziecko ukończy co najmniej cztery lata. Przy zmianie fotelika trzeba mieć na uwadze również dojrzałość umysłową dziecka. Znaczenie ma to, aby spokojnie w nim siedziało. Warto też wiedzieć, że foteliki mają termin przydatności. Jednego modelu nie można używać dłużej niż przez dziewięć lat. Większość producentów fotelików z grupy 15-36 kilogramów informuje o tym, że po pięciu latach użytkowania nadają się one do wymiany. Zdarza się nawet tak, że termin wytrzymałości będzie jeszcze krótszy, co dotyczy przede wszystkim elementów wyposażenia fotelika. Podsumowując, fotelik należy zmienić na większy, jeśli czubek głowy dziecka wystaje poza jego obrys, nie można poprawnie zapiąć pasów lub dziecko przekroczyło wagę przypisaną do danego rodzaju fotelika.