Gry planszowe często zastępowane są teraz przez komputery, tablety czy smartfony, które dostają w swoje małe rączki coraz młodsze dzieci. Wiadomo, że usypiają one nieco umiejętności logicznego myślenia, czyli dopatrywania się związków przyczynowo-skutkowych. Te zdolności pozwalają na efektywne wykorzystywanie i przetwarzanie wiedzy, którą dziecko już nabyło. To wysoce przydatna technika, która pozwala na wyciąganie właściwych wniosków, monitorowanie własnych błędów i ewentualne ich korygowanie. Znacząco pomaga to w codziennym życiu jak i pozwala na osiąganie lepszych wyników w nauce.
Memory bawi i uczy – trenowanie pamięci dzięki grze
Pierwszą i niepodważalną zaletą gry typu memory jest to, że ta niezwykle prosta rozrywka rozwija pamięć u dziecka. Ponadto poprawia koncentrację i cierpliwość, kształtuje zmysł dotyku oraz dzięki odpowiedniej rozgrywce jest w stanie rozwijać mowę u maluchów. To też idealna gra na spostrzegawczość, gdyż wymaga skupienia i dostrzegania szczegółów. Dzięki niej dziecko buduje swój refleks i poprawia zdolności motoryki małej na poziomie ręka-oko. To wysoce angażująca gra rozwijająca jednocześnie wiele umiejętności, gdyż karty należy obracać, składać w pary, przekładać i mieszać. To także przyczynek do poznania zdrowej rywalizacji, gdyż wspiera emocjonalne nawyki dziecka, uczy reagować na zwycięstwo i porażkę, co daje pole do konfrontacji i zmierzenia się z własnymi odczuciami w przeróżnych sytuacjach. Jednocześnie wpływa to znacząco na rozwój umiejętności społeczne dotyczące porozumiewania się z rówieśnikami i członkami rodziny. W memory bez trudu można grać z dziećmi od drugiego roku życia, a czasem nawet i z młodszymi. Różnorodność ilustracji i dostępnych wariantów sprawia, że można je śmiało dopasować do zainteresowań dziecka i nadać rozgrywce dodatkowych walorów edukacyjnych. To też wspaniała okazja do uczenia się nowych słów i szybszego ich zapamiętywania. Gra typu memory pobudza do pracy umysł dziecka. Istnieją wersje ze zwierzątkami czy roślinami, jak i warianty w obcych językach do zapoznania się z podstawowymi sloganami. Warto korzystać z niej od najmłodszych lat i trenować jego pamięć i spostrzegawczość.
Jak grać i jakie powinno być dobre memory?
Wśród wszystkich zalet edukacyjnych warto zwrócić uwagę również na samo wykonanie gry i dostosowanie wariantu do potrzeb i umiejętności dzieci. To doskonała forma zabawy w deszczowy dzień czy piknikowe popołudnie w parku. Najprostsze wersje memory można przygotować wspólnie z dziećmi. Do tego celu wystarczy kilka kartek papieru bądź kartonik oraz kolorowe pisaki i nożyczki. Jeśli ten pomysł nie jest wystarczająco przekonujący, można taką grę zakupić w sklepie bądź wydrukować z dedykowanej strony internetowej. Rozwiązań na memory dla dzieci jest wiele a radość z rozgrywki ogromna, bo oparta na banalnie prostych zasadach. Nie potrzeba do niej żadnej długiej instrukcji, można ją wytłumaczyć w kilku krokach. Przede wszystkim potrzeba do tego parzystej liczby kart bądź kartoników, aby swobodnie można było połączyć każdy w swoją parę. Należy je wszystkie rozłożyć, najlepiej na płaskiej powierzchni, obrazkiem do dołu, tak aby wszystkie karty wyglądały tak samo. Następnie najlepiej dobrze je wymieszać i można zaczynać rozgrywkę. Warto ustalić kolejność graczy i można po kolei odkrywać po jednej parze. Skupienie i spostrzegawczość podczas gry to ważne cechy u każdego z zawodników. Gdy już wszystkie pary zostaną odkryte, należy zliczyć, kto miał ich najwięcej i ta osoba wygrywa pojedynek. Solidnie wykonane memory na sztywnych kartonikach bądź własnoręcznie zalaminowanych kartkach posłuży na nieskończenie wiele partii tej gry.
Jedna tak prosta rozgrywka może zapewnić wiele godzin zabawy dla całej rodziny. Dostarczane przez nią wielorakie wartości edukacyjne sprawiają, że maluchy za każdym razem odkrywają coś innego i systematycznie przyswajają wiedzę. Memory to gra znana od lat i cały czas nie traci na aktualności. Mimo ciągłego rozwoju technologii warto zachęcać dzieci do wspólnego spędzania czasu z parowaniem kształtów, kolorów i znaczeń.