Wanienka jest jednym z podstawowych elementów wyprawki. Dziecko potrzebuje jej już od pierwszych dni w domu. Kąpiel nie należy do łatwych czynności szczególnie na początku. Rodzice nie mają wtedy wystarczającego doświadczenia. Pozwala ona jednak wyregulować rytm dobowy i zapewnić wysoki poziom higieny. Czym kierować się przy wyborze wanienki oraz w jaki sposób kąpać dziecko, aby wykonać to sprawnie i bezpiecznie?
Wybór właściwej wanienki
Wybór odpowiedniej wanienki pozwoli na kąpanie dziecka w bezpieczny sposób. Kąpiel jest szczególnym czasem w ciągu dnia, gdzie między rodzicami a maluchem tworzy się szczególna więź. W pierwszych dniach, gdy ciało dziecka jest bardzo delikatne, a rodzice nie mają doświadczenia, należy bardzo uważać podczas mycia malucha. W większości przypadków w procesie tym uczestniczy dwoje dorosłych. Często jednak to ojcowie czują się pewniej i to oni trzymają dziecko, podczas gdy mama je myje. Aby całość przebiegała sprawnie i wygodnie warto wybrać odpowiednią wanienkę.
O czym pomyśleć przed wyborem wanienki?
Przed wyborem konkretnego modelu warto wziąć pod uwagę warunki mieszkaniowe, jakie posiadamy. Wanienka dla dziecka jest elementem, który zajmuje dużo miejsca i może nie zmieścić się w małym mieszkaniu. Warto zastanowić się gdzie będziemy kąpać malucha. Miejsce to powinno mieć dobry dostęp do wody i odpływu. Zaleca się, aby nie wykonywać kąpieli w miejscu, gdzie została położona drewniana podłoga lup panele. Chlapiąca woda może doprowadzić do uszkodzeń. Warto pomyśleć również, na czym posadowimy wanienkę podczas kąpieli. Ciekawym rozwiązaniem jest wanienka ze stojakiem, to jednak kolejny element, który dodatkowo zajmuje miejsce. Do bardzo małych mieszkań doskonale sprawdzi się wanienka składana.
Bezpieczeństwo i komfort podczas kąpieli
Jeśli wybrana wanienka będzie komfortowa i ergonomiczna to kąpiel stanie się dużo bezpieczniejsza dla dziecka. Pewne ruchy rodzica sprawią, że dziecko będzie mniej nerwowe i spokojniejsze. Wanienki proste są dobrym rozwiązaniem jeśli mamy ograniczony budżet na zakup. W przypadku gdy możemy pozwolić sobie na większy wydatek, warto wybrać model posiadający dodatkowe akcesoria jak np. dozownik do płynu, odpływ wody czy półkę na kosmetyki.
Podział wanienek ze względu na rozmiar
Podstawowym kryterium podziału tego typu produktów jest rozmiar. Wyróżniamy dwa podstawowe typy. Pierwsze są to wanienki małe. Przeznaczone są one dla noworodków w wieku od 0 do 6 miesięcy. Nie zajmują one dużo miejsca i dają dziecku poczucie przytulnej i wygodnej przestrzeni. Dodatkowo taką wanienkę można zabrać ze sobą na wyjazd. Powinna się ona zmieścić do bagażnika większości samochodów. Wadą tego rozwiązania jest jednak konieczność kupna drugiej sztuki jeszcze w pierwszym roku życia malucha. Wanienki duże przeznaczone są dla dzieci od 6 miesiąca do nawet 3 roku życia. Przy ograniczonym budżecie warto wybrać od razu tego typu model. Poza funkcją kąpieli może ona pełnić rolę baseniku w lecie. Duży model zajmuje jednak sporo miejsca. W większości przypadków jeśli rodzice nie posiadają przestronnej łazienki, jest on chowany pod prysznicem lub w domowej wannie dla dorosłych.
Wanienki tradycyjne
Wyróżniamy kilka rodzajów wanienek dla dzieci. Podstawowym typem są te tradycyjne. To najpowszechniejsze rozwiązanie od lat znajdujące się na rynku. Wykonane z giętkiego plastiku, który chroni dziecko i jednocześnie jest odporny na pęknięcia w przypadku uderzenia. W wielu przypadkach posiadają one różne nadruki i motywy. Można je stawiać na podłodze, stole lub na specjalnym stelażu. Producenci oferują różne rozmiary wanienek tradycyjnych, w związku z czym rodzice mogą dobrać model dopasowany do swoich potrzeb. Jest to rozwiązanie proste, ale komfortowe zarówno dla rodzica jak i malucha.
Wanienki wiaderka
Ten rodzaj wanienek pojawił się na rynku stosunkowo niedawno. Jednak wygoda ze stosowania tego typu rozwiązania jest na tyle duża, że bardzo szybko zyskują one na popularności. Są one szczególnie polecane dla noworodków oraz wcześniaków. Podczas kąpieli dziecko znajduje się w pozycji siedzącej, a nie leżącej. Lustro wody powinno sięgać poziomu szyi. Rodzic posiada większą kontrolę nad maluchem, a badania pokazują, że pozycja ta mniej stresuje dziecko. Minusem tego rozwiązania jest mały rozmiar. Po kilku miesiącach wiaderko trzeba wymienić na większe lub zamienić na tradycyjną wanienkę. Podobnie sytuacja wygląda z moczeniem pępka w początkowej fazie życia dziecka. Kilka lat temu lekarze zalecali, aby wcale nie był on zamaczany. Obecnie stoją na stanowisku, że może on być mokry, jednak należy go bezwzględnie dokładnie osuszyć.
Wanienki ze stojakiem
Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób posiadających duże łazienki. Wanienka na stałe może stać na stojaku. Znajduje się ona na wysokości, która pozwala na kąpiel dziecka w wygodnej dla rodzica pozycji. Wybranie tego typu sprzętu, na pewno będzie zdecydowanie lepsze dla wysokich osób oraz tych z problemami z kręgosłupem. Produkty tego typu często posiadają odpływ. Pozwala on na wylanie wody bez przenoszenia całej ciężkiej wanienki z kilkoma litrami wody. Minimalizuje to również ryzyko rozlania zawartości.
Dodatkowe akcesoria do wanienek
Każdy z wyżej wymienionych typów wanienek może być wyposażony w dodatkowe akcesoria, które ułatwiają kąpiel i zwiększają bezpieczeństwo. Obecność dodatkowych elementów wpływa jednak na cenę, w związku z czym rodzice muszą odpowiedzieć sobie sami, czy potrzebują danego rozwiązania. Najczęściej spotykanymi udogodnieniami w wanienkach są wbudowane termometry. Pokazują one czy woda do kąpieli ma odpowiednią temperaturę. Może się okazać, że rodzić nie będzie odczuwał, że jest ona za ciepła, podczas gdy dla malucha nie będzie już komfortowa lub nawet okaże się za gorąca. Kolejnym akcesorium jest dozownik na płyn. Pozwala on wcześniej nalać środek do kąpieli do specjalnego zbiorniczka, by następnie mieć do niego dostęp poprzez naciśnięcie pompki. Rodzic może wtedy stabilnie trzymać dziecko i mieć dostęp do płynu przy użyciu jednej ręki.