Zadbaj o wzrok dziecka oraz jego bezpieczeństwo w słoneczną pogodę

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Nie tylko w trakcie upalnego lata należy pamiętać o ochronie maluszka przed intensywnym działaniem promieni słonecznych. Również zimą, gdy słońce odbija się od śniegu, promieniowanie UV docierające do oczu dziecka może spowodować znacznie problemy w funkcjonowaniu tego narządu w przyszłości. Jest kilka sprawdzonych sposobów na to, by maluchy czerpały maksimum frajdy z przebywania na dworze przy jednoczesnym zachowaniu ochrony ich wzroku. Jak wprowadzić je w życie i z jakimi konsekwencjami może wiązać się nieprzestrzeganie tych zasad bezpieczeństwa? 

Idziemy na plażę – wszystko, co należy wiedzieć o promieniach słońca

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Na wstępie należy zaznaczyć, że działanie słońca na ludzki organizm ma zbawienne  znaczenie dla zdrowia. To dzięki ekspozycji promieni słońca na skórę w organizmie dochodzi do syntezy witaminy D. Ma ona szczególnie istotny wpływ na rozwój dzieci, ponieważ zapobiega powstawaniu krzywicy w najmłodszych latach. Światło słoneczne składa się z wiązek elektromagnetycznych, na które z kolei składają się promienie widzialne, podczerwone i ultrafioletowe. Ostatni typ, ultrafiolet, zawiera promieniowania UVA, UVB i UVC, i to właśnie długa ekspozycja na wiązki UVA i UVB może poskutkować uszkodzeniem wzroku. Najwięcej szkodliwych promieni dociera do oka w ciągu dwóch pierwszych lat życia.

Narząd wzroku w tym czasie jest jeszcze nie w pełni ukształtowany, co może prowadzić do uszkodzeń siatkówki, a także skutkować w przyszłości chorobami oczu, takimi jak jaskra czy zaćma. Mrużąc oczy, dziecko zapewnia sobie ochronę soczewki, ale przez zaciśnięte powieki nadal dociera szkodliwe światło. Niezależnie więc od tego czy na niebie kłębią się chmury, czy słońce znajduje się bezpośrednio nad głową, warto zadbać o odpowiednie akcesoria i dodatki chroniące przed promieniami. Kapelusz na głowie może już sam w sobie dużo zdziałać, ale nie wystarcza dla pełnej ochrony. Podczas wylegiwania się na plaży promienie padają na twarz w prostej linii, a wtedy koniecznie należy wykorzystać okulary dla dzieci. Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli o uroczym designie – z oprawkami w kształcie kwiatuszka lub z kolorowymi szkłami. Warto jednak kierować się rozsądkiem i zakupić okulary ze szkłami najwyższej jakości.

Jakie szkła przeciwsłoneczne wybrać dla dzieci?

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

By okulary jak najlepiej pełniły funkcję ochronną, muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. Nie wystarczy sama obietnica producenta, by zyskać stuprocentową pewność, że wybieramy najlepsze szkła. Powinny posiadać najlepsze filtry, skutecznie rozpraszające wiązki światła pod różnym kątem, dzięki czemu nie trafiają one wprost do ludzkiego oka. Filtr UV 400 daje gwarancję odbijania światła słonecznego w całości. Warto sprawdzić, czy dany produkt spełnia normy CE, czyli czy jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Dobrze jest także wyszukać informacje dotyczące kategorii filtra. Oznaczenie CAT 1 mówi o nieprzepuszczalności promieni słonecznych w 60%, z kolei CAT 4 zapewnia 92% ochrony.

Oznaczeń można szukać na oprawkach, na dołączonej metce czy na naklejce na szkłach. Założenie dziecku okularów niskiej jakości jest jeszcze gorszym rozwiązaniem niż niezałożenie mu ich wcale. Dzięki przyciemnianym szkłom soczewka oka ulega rozszerzeniu, a niczym nieograniczone promienie ultrafioletowe dostają się do powierzchni oka w nadmiernej ilości. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci najlepiej jest wybierać z wyższej półki. Tanie modele z bazaru, choć niekiedy piękne i urocze, lepiej jest omijać szerokim łukiem. Co ciekawe, okularki przydadzą się szczególnie podczas górskich wspinaczek. Im większa wysokość nad poziomem morza, tym większe promieniowanie UV. Okulary na nosie dziecka powinny zagościć w okolicach południa, a dokładnie pomiędzy godziną 11 a 13, bo to właśnie wtedy przez atmosferę przenika najwięcej promieniowania ultrafioletowego.

Piękne okulary dla małych buntowników

Niski komfort noszenia może sprawić, że dziecko schowa niewygodne okulary do kieszeni albo odłoży na półkę. Rodzice często dają w tym wypadku za wygraną i nie nakłaniają do tego pociech na siłę. Lepszym pomysłem od przymuszania jest zachęcanie. Warto wspólnie z dzieckiem wybrać odpowiedni model, najlepiej spośród szerokiej oferty sklepu, w którym można znaleźć produkty łączące wysoką jakość z pięknym, dziecięcym designem. Ulubieni bohaterowie z bajek, kolorowe szkła i atrakcyjne kształty oprawek (np. serduszka) zachęcą do zakładania okularów na nos. Zakupu lepiej dokonywać z dzieckiem także po to, by mogło ono najpierw je przymierzyć. Za ciasne modele natychmiast zostaną odłożone na bok, a za luźne mogą spaść z nosa. Dobrze jeśli są wykonane na specjalnej gumce, dzięki której szkła przywierają mocno do twarzy, dzięki czemu światło nie wpada bokiem przez odkryte miejsca.

Jak wybrać okulary dla dzieci przeciwsłoneczne, jeśli muszą one na co dzień nosić modele korekcyjne? Jest kilka wyjść. Do zwykłych szkieł można dokupić nakładki przyciemniające. Wystarczy zbliżyć je do szkieł, by przyczepiły się okularów dzięki magnesom. Można także zainwestować w fotochromy, czyli modele ze szkłami, które same się przyciemniają, gdy wystawimy je na działanie promieni słonecznych. Przyciemniane okulary korekcyjne, posiadające odpowiednie filtry to kolejna z możliwych opcji, dostępne są w dobrych salonach okulistycznych. Okulary to nie wszystko w kwestii ochrony przed słońcem, o czym jeszcze trzeba pamiętać? Kapelusz z niskim rondem, przywierającym do czoła, to także niezbędny element ekwipunku na większe wyjścia w plener. Krem z filtrem UV zapobiegnie nie tylko poparzeniom skóry, ale także rozwojowi poważniejszych chorób. Buzia i ramiona dziecka muszą być szczególnie chronione przed promieniami ultrafioletowymi.

Czasem nic nie wpływa na nastrój korzystniej niż słońce. Uwalniane na świeżym powietrzu endorfiny skutecznie poprawiają samopoczucie. Do wszystkiego jednak trzeba podejść z umiarem i rozsądkiem — także do dawkowania dzieciom promieni słonecznych. Odpowiednie okulary z filtrem, kremy ochronne i nakrycia głowy — to niezbędne elementy wyprawki na małe i duże wyjścia na dwór. Rodzic jest odpowiedzialny za zdrowie i ochronę maluszka, więc to w jego gestii znajduje się także ochrona jego wzroku. Skuteczna ochrona oczu w dzieciństwie to gwarancja zdrowia w dorosłym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *