Zabawki edukacyjne dla małych i tych większych

zabawki edukacyjne dla 3-latka

Hura! Maluszek pojawił się na świecie, z każdym dniem się zmienia i przede wszystkim rośnie. Oprócz troski rodziców i otaczającej go zewsząd miłości potrzebuje także… zabawy! To dzięki niej maluchy poznają swoje otoczenie, uczą się i rozwijają, zarówno fizycznie jak i intelektualnie. W wyborze aktywności dla pociech kierujmy się przede wszystkim wiekiem dziecka – szukajmy takich artykułów, które dostarczą naszemu maluszkowi odpowiednich bodźców i ubogacą jego wyobraźnię oraz sensoryczny rozwój. W tym artykule podpowiemy Ci jak dobrać zabawki od maluszka do starszaka!

Świat Twojego niemowlaka zaczyna się od… podłogi

Nim maluszek zacznie biegać i dokazywać, jego świat będzie opierał się na rodzicielskich przytulasach i eksplorowaniu domu z najniższej perspektywy. Jako pierwsze edukacyjne zabawki świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju maty. Są one przede wszystkim miękkie, bezpieczne i – co ważne dla młodych rodziców – proste do utrzymania w czystości. Ich piankowe wykonanie sprawia, że to idealne zabawki edukacyjne dla niemowląt. Wyróżniają się one kontrastowymi kolorami, przyciągającymi wzrok dziecka. Różne kształty i wzory przyzwyczają maluszka do codziennego otoczenia. Maluch bez żadnych ograniczeń może się na takiej macie obracać, przekręcać i nie stanie się mu przy tym żadna krzywda. To idealne miejsce do pierwszych zabaw.

Gdy przestrzeń powoli zaczyna się układać – zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka

zabawki edukacyjne dla 3-latka

Przestawianie, rozrzucanie, sortowanie – to idealne zajęcia dla roczniaka. Powoli skupia on swoją uwagę i koncentrację, poprawia motorykę. W zabawie świetnie sprawdzą się klocki i układanki z wytrzymałych materiałów. Z zabawek edukacyjnych dla rocznego dziecka sprawdzi się drewniana wieża, którą można zbudować, a następnie zniszczyć i odtworzyć na nowo – to idealna zabawka edukacyjna zajmująca umysł Twojego malucha. Wspomożesz jego rozwój, zakupując również pierwszy jeździk. Równowaga dla roczniaka to podstawa – powoli stawia swoje pierwsze kroki i potrzebuje w tym drobnego wsparcia. Odpowiedni pchacz jest stabilny i wspiera motorykę dziecka.

Skakać, biegać, tworzyć – zabawki edukacyjne dla Twojego 2-latka

2-letni maluch jest coraz sprawniejszy. Potrafi już skakać, biegać, wspinać się. To świetny moment na poznanie placu zabaw i pokazanie dziecku przyborów do piasku – jest w czym wybierać, a to naprawdę tanie i szeroko dostępne zabawki edukacyjne dla 2-latków. Budowanie zamków, kopanie tuneli, tworzenie babek to bardzo twórcze działanie. Dzięki odpowiednim akcesoriom Twój maluszek przez zabawę uczy się prawidłowego chwytania i trzymania, wzmacnia mięśnie małych rączek. W piaskownicy liczą się też drobne gesty – pożyczanie foremek, wspólne budowanie zamku uczy maluszka koleżeńskości. Już teraz poszukaj zestawu na podróż nad morze, jezioro i do przydomowego ogrodu!

Większy maluch – większe potrzeby. Co z zabawkami edukacyjnymi dla 3-latków?

Nauka to przygoda! Zabawki rozwojowe sprawdzą się świetnie, gdy Twoje dziecko wkracza powoli w wiek przedszkolny. Kreatywną zabawą wytrenuje zmysły i zdobędzie wiele nowych umiejętności. W tym czasie należy postawić na interaktywność zabawek i przede wszystkim ich wytrzymałość. Świetnie sprawdzi się tu tablica edukacyjna. To właśnie nauka przez zabawę pomoże rozwinąć dziecięcą wyobraźnię i zdolności dziecka do tworzenia. Zawiera mnóstwo akcesoriów, które urozmaicą maluchowi czas. Z zabawek edukacyjnych dla 3-latka sprawdzą się również kolorowe książeczki. Twoje dziecko jeszcze nie potrafi czytać, ale uwielbia, gdy poświęcasz mu czas i pomagasz mu w emocjonalnym i intelektualnym poznawaniu świata. Czytanie na głos wzbogaca słownictwo każdej pociechy, uczy uważności i koncentracji.

Pomysły na zabawki edukacyjne dla 4-latka

Odpowiednie bawidełka dają więcej uciechy dla Ciebie i Twojego brzdąca. Zabawka to nie tylko radość, ale i rozwój. Dla 4-latka to nowy etap – uczy się w tym czasie poznawania swoich emocji, a w sensie intelektualnym – logicznego myślenia. W tym względzie sprawdzą się przede wszystkim wszelkiego rodzaju układanki. Drewniane fragmenty puzzli i ich ciekawe wzory rozbudzą ciekawość i rozwiną umiejętności wzrokowo-poznawcze. Zabawki edukacyjne dla 4-latka mogą być już bardziej skomplikowane i składać się z wielu elementów. Przykładowo kostka edukacyjna, jako interaktywne narzędzie zabawy, pozwoli dziecku spożytkować energię i uruchomić wiele zmysłów jednocześnie.

Zabawki przedszkolaka – co polubi Twój 5-latek?

zabawki edukacyjne dla 3-latka

Z pewnością u Twojego dziecka zdążyły rozwinąć się już preferencje co do zabaw. Zapewnij mu dużo ruchu, ale też intelektualnej pożywki. Świetnym treningiem jest uczenie się wyglądu flag różnych państw – wybierz interaktywną mapę – rozwinie to pamięć i umiejętność kojarzenia u każdego malucha! W tym wieku brzdąc zadaje coraz więcej pytań, a zdobywaną i przekazywaną przez Ciebie wiedzę chłonie niczym gąbka. Mądre zabawki dla 5-latka to przede wszystkim połączenie przyjemnego z pożytecznym – wiele pozytywów niesie za sobą sport. To idealny moment, aby przejść się z dzieckiem do najbliższego sklepu sportowego i wybrać mu pierwszą piłkę albo hulajnogę. Gdy zacznie grać i ruszy na podbój rowerowych ścieżek, znacznie rozwiną się u niego czynności motoryczne, równowaga, samodzielność. A kolorowy dwukołowy pojazd z błyszczącymi dodatkami umili popołudniowy spacer i zachęci do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Niezależnie od tego czy Twój maluszek dopiero poznaje otoczenie, stawia pierwsze kroki czy wybiegł na podbój przedszkola – dopasuj zabawki edukacyjne do jego upodobań, aby zapewnić mu zrównoważony rozwój. Nie ma lepszej nauki niż ta poprzez zabawę. To najbardziej naturalny proces przyswajania nowej wiedzy i umiejętności motorycznych oraz poznawczych. Każda dodatkowo angażująca gra zmusi malucha do myślenia kreatywnego, a w połączeniu z ruchem sprawi, że zabawa nie będzie nudna. Pokaż dziecku, jak ciekawa jest nauka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *