Wybierz odpowiedni fotelik przed wakacyjnym wyjazdem

maluszki siedzące w fotelikach dla dziecka

Wakacyjny wyjazd to coś, na co czeka większość rodziców, często również i dzieci. Wspólnie spędzony czas w górach, nad morzem, jeziorem czy zagranicą to wspaniałe chwile. Zwykle wiążą się one z długą podróżą, do której trzeba się właściwie przygotować. Najważniejsza kwestia to bezpieczeństwo. W przypadku dzieci, tych mniejszych i większych konieczne okaże się wyposażenie samochodu we właściwie dobrany fotelik. Obecnie na rynku można znaleźć ich mnóstwo, dlatego dopasowanie nie stanowi aż takiego problemu, jak kiedyś. Warto pojechać do sklepu, który w swoim asortymencie posiada foteliki i spróbować wybrać odpowiedni wariant pod dziecko i auto.

Wszystkie brzdące są inne, dlatego nie wszystkie modele fotelików sprawdzą się dla każdego. Podobnie z samochodem, w zależności od marki, kokpit i tylna kanapa będą się różnić. Nietrudno o to, aby okazało się, że wybrany fotelik jest za duży do danego pojazdu. Znacznie ograniczałoby to wtedy kwestie bezpieczeństwa – działałoby na nie negatywnie. Dopasowanie, opinie i rodzaj mocowania to podstawowe elementy, jakie należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup. Niezbędne są również przeprowadzone crash testy między innymi ADAC („Allgemeiner Deutscher Automobil-Club”).

Czy waga dziecka ma wpływ na rodzaj fotelika?

zdjęcia fotelika samochodowego

Wielu rodziców zastanawia się, jaki fotelik powinni zakupić dla swojej pociechy. Kwestie bezpieczeństwa i komfortu są dla nich najważniejsze, w związku z czym wiedzą, że nie można wybrać pierwszego lepszego produktu. Odpowiednie dopasowanie jest tutaj kluczowe, a na to przekłada się jeszcze kilka innych aspektów. Foteliki dla dzieci podzielone są na różne grupy wiekowe i wagowe.

W założeniu mają one pomóc opiekunom w podjęciu właściwej decyzji. Są to cztery podgrupy. Pierwszą z nich jest grupa 0 i określa ona dzieci do 9 miesięcy, których waga nie może przekraczać 10kg. W dalszej kolejności mówi się o 0+, czyli dzieci do 18 miesięcy i do 13 kilogramów. Występuje także grupa I, która określa ramy od 4 lat i plasuje się 9-18 kg. Ostatnią z grup jest II – jest ona dla dzieci w wieku 4-12 lat i 15 do 36 kg.

To ogólna klasyfikacja, jednak właściwe dobranie fotelika jest możliwe wyłącznie poprzez dopasowanie jego wymiarów do wzrostu, budowy ciała i wagi dziecka. Maluchy w tym samym wieku mogą się różnić, więc dla zachowania bezpieczeństwa kluczowy będzie zakup modelu odpowiadającego indywidualnym potrzebom pociechy i rodziców. Nie jest zbyt dobrym pomysłem posadzenie brzdąca ważącego np. 16 kilogramów do fotelika przystosowanego do 13. Choć to stosunkowo niewielka różnica, może negatywnie wpływać na jego bezpieczeństwo podczas podróży.

Należy udać się do sklepu z akcesoriami dla najmłodszych, w którym pracownik pomoże w wyborze fotelika. W ofercie często pojawia się możliwość dopasowania również fotelika do samochodu, co bywa bardzo przydatną opcją. Nie każdy rodzaj będzie pasował do danego kokpitu, może się okazać za mały, a tym samym uniemożliwi to odpowiednie przymocowanie go. To wygoda, ponieważ w razie takiej ewentualności nie trzeba zawracać sobie głowy oddawaniem zakupionego, niepasującego produktu i starania się o jego wymianę lub zwrot gotówki.

Rodzaje mocowań w fotelikach

zdjęcia fotelika samochodowego z dzieckiem wewnątrz

Wybór odpowiedniego artykułu to tylko połowa sukcesu. Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę kupując, jest rodzaj zamocowań, jaki ten posiada. Bardzo popularnym i nowoczesnym systemem jest ISOFIX. Tworzą go dwa zaczepy, które są ukryte między fotelem a oparciem. Za sprawą odpowiednich przepisów, każdy samochód wyprodukowany od 2006 roku musi być w nie wyposażony. To znacznie przyśpiesza montaż fotelika, a także poprawia bezpieczeństwo podczas wakacyjnego wyjazdu. Ten jest na stałe przymocowany do kanapy, w związku z czym na pewno się nie przesunie, nawet w razie gwałtownego skrętu czy hamowania.

System został doceniony dopiero z czasem, gdy przeszedł wszelkie możliwe testy bezpieczeństwa. Dla większości osób pewnie bardziej znaną metodą mocowania jest przypięcie fotelika pasami. To równie popularny sposób, choć zapewniający nieco mniejszą niezawodność niż ISOFIX. Warto zatem zdecydować się na coś nowocześniejszego. Nadal jednak należy zwracać szczególną uwagę na sam fotelik, bo nie każdy z takim systemem będzie odpowiednio dobry.

Komfort dziecka podczas wakacyjnych podróży

Wakacyjne wyjazdy są najczęściej dość długimi podróżami, dlatego warto zadbać nie tylko o ochronę, ale i komfort dziecka, bez względu na to, w jakim jest wieku. Fotelik dla niemowlaka i starszych brzdąców powinien posiadać najlepiej pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. W takim wypadku dodatkowe paski przebiegają przez biodra, co lepiej trzyma maluszka w siedzeniu. Te w każdym przypadku powinny być wyposażone w miękkie nakładki, które nie pozwolą na wżynanie się, uciskanie pociechy i podrażnianie jej skóry, która bywa bardzo delikatna.

Przez słabe mięśnie i kręgosłup maluszki nie są w stanie samodzielnie utrzymać swojej główki, przez co należy zapewnić im odpowiednią postawę ciała. Najlepiej sprawdzą się zatem foteliki, w których będą miały pozycję półleżącą. Ważna będzie również obecność poduszeczek, aby ustabilizowały główkę w razie jakichkolwiek wstrząsów. Wtedy żadne zakręty ani wstrząsy nie wpłyną na maleństwo negatywnie. Wakacje to czas upałów, dlatego rewelacyjnym dodatkiem, który można zakupić do fotelika są wkładki antypotowe. Dzięki materiałowi, z jakiego zostały wykonane lepszą cyrkulację powietrza i zmniejszają potliwość małego pasażera. Stosując odpowiednie dodatki można mieć pewność, że podróż upłynie brzdącowi znacznie przyjemniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *