Smoczek – przydatne akcesorium w wielu wariantach

niemowlę z niebieskim smoczkiem uspokajającym

Niektórzy uważają, że smoczki są czymś zbędnym, ale jeśli będą odpowiednio używane i właściwie dobrane, to staną się bardzo przydatnym akcesorium. Nie powinno być z tym problemu, bo do wyboru jest wiele rodzajów smoczków, nie brakuje nawet modeli przeznaczonych dla wcześniaków i noworodków. Oczywiście nie należy podawać ich zbyt wcześnie, bo może to zaburzyć naturalny odruch ssania piersi. Smoczek trzeba zawsze traktować jako dodatek i stosować go tylko w niektórych sytuacjach. Nie może stać się on gadżetem codziennego użytku. Należy się dobrze zastanowić, co należy mieć na uwadze przy jego wyborze, aby znaleźć dla dziecka ten idealny.

Kiedy warto sięgać po smoczek i jakie są tego zalety?

leżące dziecko ze smoczkiemOpinie na temat stosowania smoczków u dzieci są mocno podzielone i chociaż nie jest to rozwiązanie wolne od wad, to jednak przeważają zalety. Trzeba pamiętać o tym, że każde dziecko ma naturalną potrzebę ssania i nie zawsze może ona zostać zaspokojona podczas karmienia. Występuje ona nawet u dzieci najedzonych i wyspanych, po prostu muszą one coś ssać, czasem pada na palec. Smoczki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zaspokoić potrzebę ssania, która pojawia się nie tylko w momencie głodu, ale też w stresowych sytuacjach, gdy dziecko jest zmęczone lub przestraszone. Z pomocą przychodzi smoczek, który wycisza dziecko, uspokaja je i zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Warto po niego sięgać za każdym razem, gdy maluch ma silny odruch ssania i nie wynika on z głodu. Sprawdzi się również w przypadku trudności z zasypianiem. Warto też mieć na uwadze to, że dzieci zasypiające ze smoczkiem są mniej narażone na występowanie zespołu SIDS.

Smoczek to świetna alternatywa dla kciuka, którego ssanie nie jest korzystne dla dziecka pod wieloma względami. Ponadto odzwyczajanie dziecka od ssania kciuka jest dużym wyzwaniem. Smoczek zawsze można zabrać, ale kciuk pozostaje z dzieckiem przez 24h/dobę. Smoczek będzie niezastąpioną pomocą podczas spotkań rodzinnych i ze znajomymi, w czasie dłuższych podróży. Nie zawsze matka ma możliwość uspokojenia maluszka piersią, warto mieć wobec tego zawsze w zanadrzu smoczek. Nawet głaskanie, noszenie i zabawianie dziecka może okazać się niewystarczające do uspokojenia go. Rozwiązaniem będzie ponownie smoczek, sprawdzi się również podczas kolki. Przyniesie to maluszkowi ogromną ulgę. Akcesorium przydaje się również podczas odzwyczajania dziecka od częstego karmienia w nocy. Oczywiście smoczek musi być traktowany tylko jako doraźna pomoc, nie może znajdować się on całymi dniami w buzi. Jeśli inne sposoby zawiodą, to smoczek będzie ostatnią deską ratunku. Smoczek można zabrać ze sobą wszędzie, nie zajmuje wiele miejsca. Daje też możliwość ćwiczenia koordynacji odruchu ssanie-połykanie-oddychanie.

Jakie są dostępne rodzaje smoczków?

dziecko z różowym smoczkiemGodny polecenia jest smoczek anatomiczny, bo zapobiega rozwojowi wad zgryzu. Tego typu smoczki są zaprojektowane w taki sposób, aby bezproblemowo dopasować się do buzi dziecka. Z kolei stomatolodzy zachęcają do stosowania smoczka ortodontycznego, który wspiera właściwy rozwój całego aparatu mowy, nie trzeba martwić się o wadliwy zgryz maluszka. Zestresowanemu dziecko można podać smoczek uspokajający, który nie tylko zaspokaja potrzebę ssania, ale też wycisza i odstresowuje. Zapewnia on poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu dziecku łatwiej się uspokoić. Smoczki te przypominają zwykle swoim kształtem matczyną pierś, dlatego są bardzo skuteczne. Mogą mieć nawet postać przytulanki do ssania. W okresie wyrzynających się zębów mlecznych nieocenione są specjalne smoczki na ząbkowanie, które pełnią funkcję gryzaka. Są one wyposażone w specjalne wypustki, które działają jak masażer na opuchnięte i nadwrażliwe dziąsła.

Ząbkowanie jest bardzo trudnym okresem dla dziecka, w wielu przypadkach towarzyszy temu szereg dokuczliwym objawów, dlatego warto mieć pod ręką między innymi smoczek-gryzak. Godne polecenia są modele, które można składać, co przyniesie dodatkowe ukojenie, zniweluje ból. Kolejną opcją do wyboru są smoczki antykolkowe, które przeciwdziałają połykaniu powietrza. Kolka jest wynikiem nagromadzenia się gazów w żołądku, co niestety powoduje dolegliwości bólowe. Można też kupić dziecku smoczek dynamiczny, który świetnie imituje kobiecą pierś, zachowuje się niczym brodawka sutkowa. Jest to smoczek gumowy, na który składa się kilka warstw silikonu. Będzie to świetne rozwiązanie w przypadku najmłodszych dzieci, które dopiero uczą się ssania piersi. W przypadku smoczków dynamicznych nie trzeba martwić się o to, że zaburzą one naturalny odruch ssania piersi. Jeśli dziecko jest karmione głównie butelką, to zaleca się zakup smoczka okrągłego.

Jak wybrać smoczek dla noworodka?

Przy wyborze smoczka zawsze trzeba mieć na uwadze jego skład, materiały użyte do jego produkcji. Modele lateksowe są bardzo miękkie i elastyczne, przez co świetnie dopasowują się do kształtu buzi. Trzeba jednak liczyć się z tym, że tego typu smoczki są podatne na odkształcanie, przez co muszą być częściej wymienianie. Niektóre dzieci mają uczulenie na lateks, co również trzeba mieć na uwadze. Obecnie coraz popularniejsze są smoczki silikonowe, neutralne i bezzapachowe, nie wywołują żadnych reakcji alergicznych. Można też mówić o większej trwałości i twardości. Przy wyborze smoczka zawsze trzeba mieć na uwadze to, dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczony. Dobrać należy odpowiednią tarczę smoczka, powinna dobrze przylegać do buzi i mieć otwory wentylacyjne. Bardzo ważne jest też to, aby smoczek spełniał wymagane normy bezpieczeństwa, posiadał odpowiednie atesty. Nie może zawierać BPA ani innych szkodliwych związków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *