Przegląd najciekawszych gier planszowych dla dzieci

gra planszowa dla dzieci

Gry planszowe to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Jednak znalezienie odpowiedniej propozycji, która zaciekawi i wciągnie malucha, nie jest takie proste. Na rynku znajduje się wiele pozycji zdecydowanie wartych uwagi oraz odpowiednio dostosowanych do wieku dzieci. W domowej kolekcji warto mieć kilka gier o innej tematyce i stopniu zaawansowania, wówczas zabawa jest o wiele przyjemniejsza zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie gry planszowe dla dzieci?

 

gra planszowa dla dzieci
Kluczowa jest przede wszystkim tematyka dostosowana do zainteresowań Twojego dziecka. Jeśli maluch bardzo lubi zwierzątka, to warto postawić na grę Na ryby lub Dinogang. Ważne są również zasady, im młodsze dziecko, tym prostsze powinny one być. Zwróć uwagę, jakie gra ma elementy, czy występują w niej, np. pionki i kostka, które mogą być niebezpieczne dla mniejszych brzdąców. Ponadto istotne jest dobranie planszówki do zdolności i możliwości poznawczych dziecka.

Dlaczego warto zachęcać dzieci do gier planszowych?

Gry planszowe dla dzieci bardzo często oprócz zapewniania rozrywki, uczą nasze pociechy różnych przydatnych w życiu umiejętności poprzez zabawę. Dlatego wybierając konkretną propozycję, warto zadbać o to, by rozwijała ona koncentrację, logiczne myślenie i spostrzegawczość. Gry zespołowe, w których interakcja z pozostałymi graczami jest kluczowa, uczą również współpracy, komunikacji i zdrowej rywalizacji. Wspólna zabawa z brzdącami jest okazją do doskonalenia pamięci, kształtowania wytrwałości i wzmacniania więzi rodzinnych. Co więcej, planszówki wspomagają rozwój wyobraźni, wspierają możliwości poznawcze dziecka i zapewniają przy tym mnóstwo frajdy.

Memory – klasyczna gra doskonaląca pamięć i spostrzegawczość

 

gra planszowa dla dzieci
Ciekawą planszówką zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci jest Memory. To klasyczna gra pamięciowa, która polega na zapamiętywaniu pozycji kart. W zestawie znajdują się pary obrazków, a uczestnicy mają za zadanie odkrywać karty z dwoma takimi samymi ilustracjami. Wygrywa osoba, która zbierze najwięcej par. Gra Memory rozwija logiczne myślenie i spostrzegawczość oraz ćwiczy pamięć.

Monopoly – kolejny klasyk dla starszaków

Jest to gra planszowa dla dzieci i dorosłych znana i lubiana na całym świecie. Powstało wiele wersji tej planszówki, ale zasada jest jedna – zbij majątek i zostań mistrzem nieruchomości. Gra polega na zarządzaniu budżetem oraz kupowaniu i sprzedawaniu atrakcji z planszy. Powodzenie rozgrywki zależy od trafnych decyzji i udanych inwestycji. Wygranym może zostać każdy, kto będzie mądrze przeprowadzał transakcje. Gra uczy zdrowej rywalizacji, współzawodnictwa i strategicznego myślenia.

Chińczyk i Warcaby – popularne gry logiczne

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie znałaby gier, takich jak Warcaby i Chińczyk, które bardzo często występują w jednym zestawie. Są to tradycyjne propozycje zabaw wymagających logicznego myślenia. Rozwijają one umysł oraz wpływają na zdolności poznawcze.

Jenga jako gra na zręczność i cierpliwość

Świetnym przykładem gry manipulacyjnej rozwijającej umiejętności motoryczne jest Jenga. Polega ona na układaniu wieży z drewnianych klocków tak, aby nie uległa zawaleniu. Osoba, która przewróci konstrukcję, przegrywa. To świetna gra na spotkania towarzyskie i rodzinne. Wspiera koordynację wzrokowo-ruchową i udoskonala umiejętności manualne. Ponadto uczy cierpliwości oraz pozytywnie wpływa na zręczność i koncentrację.

Gry planszowe to nie tylko świetna rozrywka, ale i nauka przez zabawę. Wiele wyżej wymienionych propozycji uczy prawidłowej komunikacji międzyludzkiej, kształtuje zdrową rywalizację i pobudza rozwój intelektualny. Dobierając odpowiednią grę do możliwości swojego dziecka, zapewniasz mu godziny wspaniałej rozrywki. Jeżeli szukasz ciekawej planszówki na wspólne spędzenie wieczoru w gronie rodzinnym, to polecamy Grzybobranie, 5 sekund i Wsiąść do pociągu. Z kolei dla młodszych dzieci warte uwagi będą gry edukacyjne i sensoryczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *