Niezbędny element każdej wyprawki – pieluszki

Pieluszki materiałowe

W każdej wyprawce dla dziecka muszą znaleźć się pieluszki. Obecnie częstym wyborem są pieluszki jednorazowe, co oczywiście jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Można je kupić w każdym dyskoncie spożywczym, drogerii, aptece, sklepie internetowym. Po użyciu wystarczy je wrzucić i po problemie. Coraz więcej rodziców zaczyna jednak stawiać na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie w postaci pieluszek wielokrotnego użytku. Do łask wracają pieluszki muślinowe, tetrowe i bambusowe o szerokim zastosowaniu. Wybór jest obecnie ogromny, dzięki czemu nie ma problemu z dopasowaniem pieluszki wielorazowej do swoich potrzeb i preferencji. Ich używanie wiąże się z wieloma korzyściami, które warto poznać.

Dlaczego warto stosować pieluszki wielokrotnego użycia?

Pieluszki wielorazowe wykonane są z tkaniny, można je prać, przez co posłużą przez długi czas. Pomimo tego, że zakup całego zestawu pieluszek materiałowych wiąże się z wyższymi kosztami od zakupu opakowania pieluch jednorazowych, w dłuższej perspektywie można mówić o dużych oszczędnościach. Wystarczy mieć kilkanaście pieluszek z tkaniny, których będzie się używać na zmianę. Jest to długoterminowa inwestycja, znika potrzeba ciągłego kupowania następnych i wyrzucania zużytych. Niezaprzeczalną zaletą pieluch wielorazowych jest to, że są ekologiczne, wykonane z naturalnych materiałów przyjaznych dla wrażliwej skóry dziecka. Można też mówić o hipoalergiczności, pełnej regulacji, łatwości do utrzymania w czystości.

wielorazowe pieluszkiJeśli ktoś myśli, że tego typu pieluszki są mało higieniczne, to jest w dużym błędzie. Dziecko z pewnością będzie zadowolone, mając na sobie miękką pieluszkę, która nie uczula, nie ociera i nie podrażnia. Nie ma zdrowszych pieluszek od tych wykonanych z tkaniny. Bawełna czy bambus są całkowicie naturalne i bezpieczne. Jako że skóra małego dziecka jest bardzo delikatna, bo nie wykształciła jeszcze naturalnej bariery ochronnej, pieluszki materiałowe sprawdzają się rewelacyjnie. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia stanu zapalnego i nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli rodzic chce zapewnić dziecku komfort każdego dnia, to pieluszki wielorazowe wydają się słusznym rozwiązaniem. Mogą być używane przez cały rok, szczególnie latem, bo pozwalają skórze swobodnie oddychać, przeciwdziałając poceniu się i chronią przed przegrzewaniem. W przypadku pieluszek jednorazowych wykonanych ze sztucznych materiałów można zapomnieć o miękkości i delikatności w dotyku.

Co przemawia za wybraniem pieluszek materiałowych i jakie jest ich zastosowanie?

Pieluszki wielorazowe są w stu procentach naturalne, ulegają biodegradacji, przez co nie zanieczyszczają środowiska w przeciwieństwie do modeli jednorazowych z materiałów syntetycznych. Jeśli rodzicowi zależy na zaoszczędzeniu pieniędzy, to powinien zainwestować w pieluszki z tkaniny. Nie brakuje też osób, które również używały wcześniej tego typu pieluszek i mają je w bardzo dobrym stanie, ale już ich nie potrzebują. Koleżanka lub krewna z chęcią odda je w dobre ręce i to całkowicie za darmo. Przekłada się to na jeszcze większe oszczędności. Pieluszki materiałowe mają wysokie walory nie tylko użytkowe, ale też estetyczne. Dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, można przebierać w ciekawych wzorach, pięknych zdobieniach. Dla małego dziecka nie ma większego znaczenia wygląd pieluszki, ale rodzice przywiązują do tego uwagę, o czym doskonale wiedzą producenci tego typu produktów.

Pieluchy materiałowePieluchy tetrowe i pieluszki bambusowe mogą służyć jako ręcznik i otulacz dla noworodka. Można ich używać jako ścierki do wycierania buzi dziecka i różnych zabrudzeń. Świetną opcją będzie też kładzenie takiej pieluchy z tkaniny na ramię, gdy nosi się na nim dziecko, ochroni ubranie przy odbijaniu. Pieluszka sprawdzi się jako gryzak podczas ząbkowania, przyniesie ulgę przy obolałych dziąsłach. Pielucha wielorazowego użycia może być też przytulanką do spania lub poduszką pod głowę. Warto ją wykorzystać do zabezpieczenia wózka czy łóżeczka przed ulewaniem. Pieluszki materiałowe posłużą jako kocyki i otulacze do przykrywania, owijania dziecka. Można ich użyć również jako osłony do gondoli, która będzie chronić maluszka przed nadmiernymi promieniowaniem słonecznym, podmuchami wiatru. Mamie przyda się do przykrycia podczas karmienia, co jest szczególnie praktyczne w miejscu publicznym. Pieluszka sprawdzi się też w roli śliniaka podczas karmienia, jako podkład na przewijak i zasłona na okno w samochodzie podczas przewożenia w nim dziecka.

Jakie wyróżnia się rodzaje pieluszek wielorazowych?

Rodzajów pieluch wielorazowego użytku jest tak wiele, że aż trudno zdecydować się na konkretny model. Pielucha All-In-One jest bardzo prosta w użyciu, składa się z wkładu chłonnego i materiału nieprzepuszczającego wilgoci. Odznacza się dużą chłonnością, szybko się ją zakłada. Kolejną opcją są pieluszki kieszonki z dwóch warstw zszytych ze sobą materiałów. Do wyboru jest wiele typów wkładów o różnej chłonności. Tego typu pieluchy szybko schną, mogą być składane razem z wkładami (sprzedawanymi osobno), łatwo się ich używa. Kolejną opcją do wyboru są otulacze PUL lub wełniane, czyli majtki z warstwy nieprzemakalnej i paroprzepuszczalnej. Bardzo szybko schną, są tanie, można używać ich wielokrotnie bez prania. Pasuje do nich wiele wkładów o różnej chłonności, skóra może swobodnie oddychać i jest wentylowana, co zmniejsza ryzyko odparzeń.

Można też wybrać pieluchę Snap-In-One z napą, do której wpina się wkład. Jest to świetna opcja dla ruchliwych dzieci, bo wkład nie ma tendencji do przesuwania się podczas aktywności. Pieluszka może być używana jak normalny otulacz. Jako wkłady mogą posłużyć pieluszki tetrowe, muślinowe lub bambusowe. Te ostatnie są niezwykle przyjemne i delikatne w dotyku, chłonne, oddychające, pochłaniające brzydkie zapachy. Mają właściwości antyalergiczne, antybakteryjne, antygrzybiczne i termoregulujące. Jeszcze bardziej miękkie i delikatne są pieluszki muślinowe, zapewniają komfort termiczny, są niezwykle trwałe, absorbują zapachy. Pieluszki tetrowe ceni się za niską cenę, naturalność, przewiewność, niepowodowanie uczuleń, szerokie zastosowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *