Kiedy maluch potrzebuje czapki?

siedzące dziecko w czapce

Dziecięca czapeczka to temat tabu w każdej, wielopokoleniowej rodzinie. Każdy rodzic wie, że dziecko – zwłaszcza w oczach babć, dziadków i… życzliwych sąsiadek – powinno nosić ją przez zdecydowaną większość roku. Tymczasem w praktyce noszenie czapki to… ostateczność, na którą rodzice bardzo rzadko powinni się decydować. W grę wchodzi bowiem zdrowie ich dzieci, a to jest przecież najważniejsze.

Czy się stoi, czy się leży, to czapeczka się należy!

Z punktu widzenia rodziców noszenie czapki przez dziecko zwykle nie jest konieczne. Panuje bowiem niepisana zasada, że ubiera się ją tylko wtedy, gdy ubrałoby się ją samemu. Oczywiście trudno jednoznacznie ustalić, przy jakiej temperaturze człowiek utrzymuje komfort termiczny, aczkolwiek przyjęło się, że dziecko nie musi nosić czapki w temperaturze od 10 stopni Celsjusza w górę. Naturalnie panują tutaj pewne wyjątki, które zostaną opisane w dalszej części niniejszego artykułu. Jak widać, teza ta stoi w jawnej sprzeczności do tego, co słyszy się ze strony dziadków i „życzliwych” sąsiadów.

Niebezpieczeństwo zamknięte w czapkach

Z punktu widzenia malucha, czapki dla dzieci to jedna z gorszych rzeczy, jaka może im się przytrafić. I nie chodzi tu wcale o tzw. zimny chów, lecz o trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość. Dziecko – jak każdy człowiek – odprowadza najwięcej ciepła właśnie przez głowę. Postawienie na niej swoistej „tamy” w postaci czapeczki, automatycznie utrudnia naturalną wentylację głowy i w konsekwencji – prowadzi do przegrzania tej ważnej części ciała. Właśnie dlatego ciągłe noszenie jej w temperaturze 15, 20, a nawet – o zgrozo – 25 stopni Celsjusza, to poważne ryzyko dla zdrowia.

Kiedy ubrać dziecku czapkę?

niemowlę w pasiastej czapeczceNie, nie wtedy, gdy ciągle mówi o tym babcia lub dziadek. Czapkę ubiera się albo poniżej 10 stopni Celsjusza (o mrozie już nie wspominając), albo w warunkach silnego nasłonecznienia. W tym drugim przypadku ma się na myśli rzecz jasna lato, a konkretnie porę południową i wczesne popołudnie. Należy przy tym jednoznacznie podkreślić, że noszenie czapki w tak dużym skwarze i tak nie rozwiąże wszystkich problemów. Zwłaszcza, że dziecko – o ile to możliwe – nie powinno być wtedy w ogóle eksponowane na działanie promieni słonecznych. Należy przy tym pamiętać, że w silnym skwarze nosi się wyłącznie czapkę lekką, przewiewną i oczywiście z daszkiem. Noszenie innych, znacznie „cięższych” nakryć głowy, jest stanowczo niewskazane.

Dobór czapki a wiek dziecka

Pomijając już kwestię zasadności noszenia czapki przez dziecko, warto również zwrócić uwagę na dobór jej odpowiedniego rozmiaru, do wieku malucha. Oczywiście nie sposób dobierać czapki do liczby lat. Każda pociecha rozwija się bowiem na swój własny, niepowtarzalny sposób i znalezienie tu jednego, konkretnego remedium, graniczy po prostu z cudem. Znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem jest dobór czapki pod kątem rozmiaru główki. Mierzy się ją pod skosem, przeprowadzając pomiar na wysokości czoła i z uwzględnieniem uszu. Dzięki temu ma się pełny obraz tego, jak dana czapka będzie trzymać się na głowie malucha. I jeszcze jedno: kupując czapkę, warto nabyć model większy o jeden rozmiar względem otrzymanego w trakcie pomiaru wyniku.

Noszenie czapek w szczególnych warunkach

Pod żadnym pozorem nie należy ubierać czapki dzieciom znajdującym się w gondolach. Faktem jest, że wielu – wydawałoby się – doświadczonych rodziców, na siłę włożyłoby tam jeszcze kocyk, ręczniczek i grube skarpety (o rękawiczkach nie wspominając), ale ubieranie dziecka tak, by miało się przegrzać, jest z pewnością złym pomysłem. Czapkę w gondoli należy zdjąć, gdyż cała konstrukcja tego wózka jest na tyle duża i masywna, że z łatwością tworzy się w niej – dosłownie – „zwrotnikowy” klimat. O tym, że dziecko znajdujące się w niej jest często przepocone, nie trzeba chyba nikomu mówić.

Zimno, czy ciepło?

Noszenie czapeczek o każdej porze dnia jest niezdrowe, a nawet niebezpieczne dla dziecka. Przegrzanie jego niewielkiego ciałka, które ledwie co radzi sobie z termoregulacją, jest dużo bardziej szkodliwe, niż jego przechłodzenie. Mało tego, trzymanie dziecka w nieco niższych temperaturach, nie tylko sprawia, że czuje się ono komfortowo, ale też jest swoistą inwestycją w silną odporność nabytą malucha. Jeśli więc młodym rodzicom po raz kolejny przypomni się o konieczności ubrania czapki, warto zapytać się, czy dana osoba również zrobiłaby to w określonych warunkach pogodowych.

Czapka dla dziecka – który model wybrać?

dziecko w czapeczce patrzące na śniegWybierając czapkę dla dziecka, trzeba mieć na względzie nie tylko jego wiek, ale też materiał, z którego została ona wykonana. Najlepiej, jeśli jest to tworzywo delikatne, przewiewne i – co równie ważne – elastyczne, dzięki czemu doskonale dopasuje się ono do kształtu głowy malucha. W szczególności zaleca się tu bawełnę, która jest całkowicie bezpieczna dla dziecięcej skóry. Jeśli chodzi o kształt czapeczki, to można postawić na modele wiązane pod szyją. Sprawdzą się one zwłaszcza w trakcie długich spacerów i nie zsuną się, gdy dziecko będzie sobie smacznie spało. Idealną opcją na jesień i wiosnę będą czapki z nausznikami. Sprawdzą się one zwłaszcza wtedy, gdy pogoda jest jeszcze zdradliwa, a dziecku zagraża silny i niespodziewany wiatr.

Dodatkowe rozwiązania

Letnia czapka dla niemowlaka i małego dziecka może być wyposażona w szereg ciekawych udogodnień. Jednym z nich jest jasna kolorystyka, która dużo skuteczniej odbija światło słoneczne (czapki typu safari). Można też postawić na specjalne, letnie modele z umieszczonymi wewnątrz otworami, dzięki którym okolice głowy będą jeszcze skuteczniej wentylowane. Ciekawą i dosyć nowoczesną praktyką, jest nabywanie czapek z wbudowanym filtrem UV, dzięki któremu głowa dziecka jest dobrze chroniona przed tym niebezpiecznym promieniowaniem.

Reasumując, czapka niemowlęca to idealny sposób na „rozgrzanie” każdej, wielopokoleniowej dyskusji. Faktem jest, że w niektórych sytuacjach jej noszenie – zwłaszcza przez małe dzieci – jest wręcz obowiązkowe. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze fakt, że często się jej nadużywa i to niestety ze szkodą dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *