Jak zabezpieczyć skórę niemowlaka podczas wakacyjnego wyjazdu?

dziecko mające na sobie krem przeciwsłoneczny dla niemowląt

Nie od dziś wiadomo, że skóra niemowlaków jest bardzo delikatna i podatna na odparzenia, obtarcia itp. Właśnie dlatego w obowiązku każdego rodzica leży to, aby o nią prawidłowo zadbać. Z pewnością niezbędne okażą się właściwe kosmetyki, które powinny być obowiązkowym wyposażeniem każdego dziecka, bez względu na wiek. Obecnie rynek obfituje takimi produktami, w związku z czym dostępność jest duża – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Warto jednak wspomnieć, że nie wszystkie będą dla nich odpowiednie.

krem przeciwsłoneczny dla niemowląt

Najważniejszy aspekt, na który należy zwracać uwagę, w przypadku kosmetyków dla najmłodszych i nie tylko to skład. Musi być jak najkrótszy i posiadać wyłącznie naturalne składniki. Nieznane nazwy substancji chemicznych, od razu powinny zapalić w głowie rodzica „czerwoną lampkę” i zmotywować do odłożenia kosmetyku z powrotem na półkę sklepową. Codzienna pielęgnacja jest czymś, co staje się rutyną, w związku z czym często kupuje się takie kosmetyki. Jednak w przypadku wakacyjnych wyjazdów, nierzadko trzeba zaopatrzyć się w dodatkowe produkty, które pozwolą lepiej zabezpieczyć skórę niemowlaka chociażby przed słońcem.

Krem z filtrem to podstawa

Lato to czas, gdy wiele rodzin decyduje się na urlop i podróż, aby odpocząć od codziennych obowiązków. Słońce przez większość dnia świeci dość mocno, w związku z czym żaden wakacyjny wyjazd nie może się odbyć bez kremu z filtrem dla dzieci. Ich skóra jest szczególnie podatna na działanie ostrych promieni, w związku z czym należy ją przed tym odpowiednio zabezpieczyć. W ten sposób można uniknąć wielu negatywnych konsekwencji, takich jak poparzenia słoneczne, przesuszona skóra lub nawet w niektórych przypadkach zmiany chorobowe. Dobry krem przeciwsłoneczny dla niemowląt to taki, który ma krótki skład, wzbogacony o witaminy i naturalne składniki. Niezbędne będzie również to, aby chronił przed promieniowaniem UVA i UVB.

Kolejna kwestia, która może zaważyć na wyborze kremu, to jego faktor SPF, czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Te występują w 4 rodzajach – 6, 25, 30 i 50+. Im on wyższy, tym skóra będzie lepiej chroniona. Ponadto można je kupić w różnych formach, zarówno w standardowej – kremie, lecz także piance, mleczku, jak i w sprayu. Dzięki szerokiemu wyborowi pod wieloma względami każdy jest w stanie dopasować ten kosmetyk do swojej pociechy i jej indywidualnych potrzeb. Warto również wspomnieć, że występują w opakowaniach o różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością kupi się mniejszy wariant, idealny na wyjazd.

Ochrona przed słońcem – odpowiednie ubranka

dziecko mające na sobie krem przeciwsłoneczny dla niemowląt

Letnie i upalne dni bywają bezlitosne dla skóry maluszków. Używanie odpowiedniego kremu z filtrem dla niemowląt to podstawa, choć powinna być wzbogacona także o inne elementy ochrony. Podczas każdego wakacyjnego wyjazdu rezultat zdadzą czapeczki przeciwsłoneczne. Dzięki nim można znacznie ograniczyć ryzyko negatywnych konsekwencji intensywnych promieni słonecznych, czyli np. udaru mózgu. Czapki dziecięce występują w wielu formach, np. taka z daszkiem. Ten z kolei może być dłuższy, usztywniany lub krótszy, miękki. Inna możliwość to zakup kapelusza, który również zapewni doskonałą ochronę. Wszystkie czapeczki warto zakupić z wiązaniem pod szyją. Dzięki temu ta nie spadnie z główki dziecka ani nie zostanie przez niego ściągnięta. Jest to szczególnie przydatna opcja w przypadku najmłodszych pociech. Równie popularne są standardowe chusty.

Bez względu na wybrany rodzaj, wszystkie występują w wielu wzorach, kolorach i motywach. Wybór jest ogromny, w związku z czym z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zaopatrzyć w pociechę również w lekkie ubranka. Przegrzewanie go tylko po to, aby zasłonić jak największą powierzchnię ciała przed słońcem, jest całkowicie bezcelowe. Doprowadzi to wyłącznie do negatywnych konsekwencji i dyskomfortu pociechy. Należy zdecydować się na ubranka w 100% bawełniane. W ten sposób zapewni się maluchowi odpowiedni przepływ powietrza, będzie się też mniej pocił. Chcąc wybrać wariant z długim rękawkiem, dobrym pomysłem byłoby rozważenie lnianych koszuli. Jeśli zaś chodzi o spodenki i obuwie, warto jednak stawiać na szorty, a także sandałki.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Kosmetyki odgrywają ważną rolę zarówno podczas codziennej pielęgnacji, jak i tym bardziej w czasie wakacyjnych wyjazdów, gdy wystawia się malucha na intensywne promienie słoneczne. Równie istotne jest zadbanie o to, aby skóra była właściwie nawilżona. Pomogą w tym odpowiednie kremy i mleczka do kąpieli. Słońce może bardzo szybko przesuszać maluchy, dlatego trzeba zadbać o tę kwestię. Nie można również zapomnieć, że nie powinno się przesadzić z ilością kosmetyków nakładanych na pociechy. W nadmiarze nawet te ochronne mogą zaszkodzić. Zamiast tego należy przestrzegać kilku prostych zasad – przede wszystkim gdy to możliwe, warto spędzać czas w cieniu. Równie istotne będzie unikanie spacerów w godzinach, kiedy promieniowanie jest największe, czyli od 12 do 15.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *