Jednym z najtrudniejszych przeżyć dla każdego dziecka jest pojawienie się nowego członka rodziny. Często towarzyszą temu różne emocje – od ciekawości, przez radość, a nawet smutek i złość. Dlatego istotne jest, aby jeszcze przed porodem pomóc malcowi oswoić się z myślą, że w domu pojawi się kolejny maluch. W jaki sposób to zrobić?
Kiedy przekazać informację o ciąży?
Przygotowanie dziecka na nową sytuację zaczyna się od przekazania mu wiadomości o ciąży. Ważne jest, by zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepiej rozmowy rozpocząć wtedy, gdy czujecie się na to gotowi. Zwykle kobiety decydują się na ten moment po 12. tygodniu ciąży, kiedy stopniowo zaczynają informować pozostałą część rodziny i przyjaciół. Jeśli posiadasz starsze potomstwo, zadbaj o to, by nie dowiedziało się o maluszku od kogoś innego. Otrzymanie takiej wiadomości od osoby postronnej może spotęgować w nim negatywne emocje – złość, smutek, a nawet lęk.
Jak przygotować się do rozmowy?
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie miejsce i chwilę. Zorganizujcie wspólny czas tak, by rozmowa nie była tylko „krótkim przerywnikiem” pomiędzy innymi zadaniami czy obowiązkami dnia codziennego. To nie tylko moment na przekazanie nowiny, ale przede wszystkim szczera i zaangażowana rozmowa bez patrzenia na zegarek czy ekran komputera. Wytłumaczcie dziecku najważniejsze aspekty związane z nową sytuacją: czym jest ciąża, kiedy w domu pojawi się niemowlę, kim jest rodzeństwo. Kluczowe jest jednak, by dostosować sposób przekazania informacji do wieku. W przypadku kilkulatka warto to zrobić możliwie jak najprościej, używając zrozumiałego dla niego słownictwa. Z kolei inaczej to będzie wyglądało, jeśli posiadasz starsze potomstwo, które uczęszcza już do szkoły. Niezależnie od tego, w głowie dziecka z pewnością pojawi się mnóstwo myśli i pytań, dlatego konieczne jest, byście wraz z partnerem byli na nie dobrze przygotowani. Warto też pamiętać, że rozmowa powinna odbywać się w znanym środowisku, aby czuło się ono komfortowo i bezpiecznie.
Daj dziecku przestrzeń na emocje
Niezależnie od tego, jaka będzie początkowa reakcja dziecka na nowinę, będziecie musieli przygotować się na to, że z biegiem ciąży jego odczucia mogą zmieniać się jak w kalejdoskopie. Może pojawić się płacz, smutek, poczucie odrzucenia, a nawet spora zmiana w zachowaniu. Trzeba być na to gotowym, dlatego warto zrozumieć uczucia dziecka i dać mu przestrzeń na odczuwanie wszystkich emocji – także tych negatywnych. To dla niego nowość, do której będzie musiało przywyknąć. Dajcie mu więc czas, aby mogło oswoić się z nietypową dla niego sytuacją i nieznaną jeszcze rolą starszego brata lub siostry. Moment przygotowania na rodzeństwo bywa trudny – również dla rodziców. Nie należy jednak krytykować czy karcić dziecka za to, co odczuwa.
Zadbaj o wspólne zabawy
Wspólna zabawa może pomóc dziecku poznać i przezwyciężyć nieprzyjemne odczucia, a także poczuć się ważnym i kochanym. Dla najmłodszych idealnie sprawdzą się interaktywne zabawki edukacyjne dla niemowląt, które poruszają temat emocji i tym samym pomogą malcowi poradzić sobie z nową sytuacją. W przypadku przygotowywania kilkulatków na rodzeństwo wielu rodziców poleca zabawki edukacyjne dla dzieci obrazowo wprowadzające malucha w świat ciąży i przedstawiające, jak zmienia się ciało mamy. Do wyboru są m.in. edukacyjne książeczki, które za pomocą kolorowych zdjęć oraz dopasowanego do wieku słownictwa prezentują wszystkie etapy ciąży. Można też zakupić puzzle, dzięki którym dziecko dowie się, jak rozwija się maluch w brzuszku matki.
Podsumowanie
Kolejna ciąża to czas ogromnych zmian nie tylko dla rodziców, ale i dla starszego potomstwa. Wieść o pojawieniu się nowego członka rodziny może jednak budzić w dziecku sporo nieprzyjemnych odczuć. W takich momentach należy być dla niego oparciem – zadbać o bezpieczną przestrzeń i rozmawiać o uczuciach tak często, jak tylko tego potrzebuje.