Jak dobrać dziecięce kosmetyki na lato?

widoczne na zdjęciu kosmetyki są bezpieczne dla dzieci

Skóra dzieci jest wyjątkowo delikatna, dlatego produkty dla nich, należy dobierać w taki sposób, aby nie podrażniały, nie powodowały dyskomfortu oraz nie narażały na zdrowia. To istotna kwestia zarówno przy doborze ubranek, gadżetów, jak i kosmetyków. Każdy rodzic chce, aby jego pociecha była bezpieczna nie tylko w domu, ale także poza nim. Dlatego też szczególnie latem trzeba zadbać o ochronę maluszków przed groźnymi dla nich promieniami słonecznymi. Warto na początku wspomnieć o konieczności unikania spacerów oraz aktywności na zewnątrz w godzinach, w których promieniowanie bywa najsilniejsze – 11.00-15.00. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego powinno się smarować bobasy kremem z filtrem. Jeśli przebywanie na słońcu będzie tylko sporadyczne, wystarczy nałożenie preparatu na miejsca odsłonięte – rączki, nóżki, buzia. Natomiast jeżeli w grę wchodzi cały dzień spędzony na plaży, niezbędne okaże się nałożenie produktu na całe ciało brzdąca, ponieważ nawet wtedy ubrania nie są w stanie zapewnić wystarczającego bezpieczeństwa pociesze. 

Kosmetyki dla dzieci – jakie będą najlepsze?

dłoń matki trzymającej kosmetyki dla dzieci

Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie artykuły tego typu dostępne w drogeriach, punktach handlowych i sklepach internetowych nadają się do stosowania na skórze najmłodszych. Należałoby wiedzieć, że niewskazane jest używanie kremów z filtrem szybciej niż po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca. Dopuszcza się jednak stosowanie ich nieco wcześniej, gdy nie ma innej możliwości zabezpieczenia bobasa przed słońcem. Niemniej jednak są to sytuacje wyjątkowe i nie wolno tego nadużywać. Oprócz artykułów z filtrem w kosmetyczce rodziców muszą znaleźć się również inne produkty.

Wybierając kosmetyki dla noworodka, trzeba upewnić się, że można stosować je już w pierwszym roku życia. Wszystkie inne mogą podrażniać skórę, a nawet wywoływać stany zapalne. Dobrze jeśli zawierają w sobie naturalne składniki. Niezależnie od tego, czy są to produkty do mycia, pielęgnacji lub kremy nawilżające, powinny być wolne od zbędnych konserwantów, parabenów, olejów mineralnych czy SLS-ów. Po rozpoczęciu stosowania zaleca się przyglądanie się reakcji skóry – czy nie ma żadnych zmian, stan nawilżenia, zaczerwieniania itd. Gdy dochodzi do takiej sytuacji, trzeba natychmiast zaprzestać korzystania z owego produktu.

Kąpiele i odparzenia – jakie kosmetyki stosować?

Gdy temperatury na zewnątrz przekraczają 20 stopni Celsjusza, nawet w nocy, maluszki mogą odczuwać mały dyskomfort z powodu gorąca. W przypadku sporadycznego wietrzenie pośladków często dochodzi do odparzeń pieluszkowych. Wtedy też najlepiej sprawdzą się kremy na odparzenia mocno nawilżające oraz łagodzące podrażnienia. Dobrą alternatywą okazują się także pudry. Potrafią ukoić ból i zapobiec potencjalnym wypadkom. Kosmetyki dla dzieci do pielęgnacji, o których nie można zapominać to płyny do mycia twarzy oraz ciała. Niemowlęta początkowo nie potrzebują codziennych kąpieli, jednak w okresie letnim, kiedy to gruczoły wydzielają więcej potu, częstsze pluskanie się w wodzie okazuje się niezbędne. Jako że cera maluszków cechuje się delikatnością, kosmetyki do jej mycia nie powinny zawierać w swoim składzie mydła, a jedynie środki nawilżające. Jednakże zbyt częste używanie ich może negatywnie oddziaływać na warstwę lipidową skóry brzdąca. Dbanie o higienę bobasów jest konieczne, ale trzeba zachować zdrowy rozsądek.

Oliwka, czyli wielozadaniowy kosmetyk dla dzieci

matka wycierająca nos chłopca chusteczką nawilżaną - kosmetyki dla dzieci

Rodzice z pewnością nie wyobrażają sobie codziennej pielęgnacji swoich maluszków bez oliwek oraz balsamów do ciała. Mają one wiele zastosowań i cieszą się dużą popularnością. Przede wszystkim nawilża suchą, a także wrażliwą skórę. Latem zapotrzebowanie na kosmetyki dla niemowląt dbające o nieprzesuszanie się cery, jest wyjątkowo duże. Warto jednak pamiętać, że należy stosować je cały rok, ze zwiększoną częstotliwością w okresie wakacyjnym. Oprócz tego oliwka świetnie sprawdza się do natłuszczania, gdy brzdąc boryka się z ciemieniuchą. Zdaje również egzamin jako preparat do masażu, który pomaga dziecku uspokoić się oraz zrelaksować. Naturalna oliwka charakteryzuje się dobrym roślinnym składem, przyjemnym zapachem oraz wyjątkową delikatnością. Można używać jej tuż po narodzinach. Znajduje zastosowanie także w przeciwdziałaniu rozstępom przyszłym mamom, dlatego zaopatrzenie się w artykuł tego typu dużo wcześniej jest dobrym pomysłem.

Chusteczki nawilżane

Nawet dorosłym zdarza się niekiedy z nich korzystać, a w domach, w których pojawia się nowy członek rodziny, są niezastąpione, niczym pieluszki tetrowe czy pampersy. Radzą sobie z zabrudzeniami rączek, buzi, higieną miejsc intymnych oraz towarzyszą przy przewijaniu. Wybierając produkt konkretnej marki, warto sprawdzić ich skład. Im mniej składników nasączających chusteczki, tym lepiej, ponieważ niektóre z nich mogą podrażniać skórę dziecka. Dobrze jeśli nie zawierają konserwantów oraz składników perfumujących. Rekomendowane przez rodziców są te zawierające praktycznie tylko samą wodę. Należy również sprawdzić, czy na opakowaniu znajduje się informacja sugerująca, że nadają się do stosowania już od 1. dnia życia. Podsumowując, kosmetyki dla najmłodszych powinny być jak najbardziej naturalne oraz pozbawione szkodliwych substancji. Zaleca się dbanie o ich delikatną skórę cały rok, ze szczególnym uwzględnieniem lata, kiedy to promienie słoneczne są najsilniejsze i mogą negatywnie wpływać na jej stan oraz powodować zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *