Dorastające dzieci są niemałym wyzwaniem dla rodziców, zwłaszcza w okresie, gdy poznają świat przez dotyk, wzrok oraz smak. Najszybciej adaptują się w przestrzeni domowej, bo właśnie w niej spędzają najwięcej czasu. Niestety, ale również tam może dojść do niepożądanego zdarzenia, które odciśnie się na zdrowiu dziecka. Wielu z nich można jednak uniknąć, dzięki odpowiedniemu wyposażeniu. Jednym z nich jest właśnie kojec, który ogranicza obszar, na którym malec się porusza.
Czym jest kojec dla dziecka i kiedy można zacząć z niego korzystać?
Bezpieczeństwo malucha jest najważniejsze, dlatego warto w pewnych momentach ograniczyć przestrzeń w jego poruszaniu się. Dopóki dziecko większość czasu spędza we własnym łóżeczku, rodzice nie muszą martwić się o wyznaczenie miejsca, w którym będzie bezpieczne. Jednak wraz z rosnącym maluszkiem rośnie jego ciekawość poznawania świata, dlatego potrzebuje więcej przestrzeni do zabawy i poruszania się. Jego opiekunowie nie zawsze też mają czas, by nieustannie pilnować małego odkrywcę, dlatego często decydują się zainwestować w kojec dla dziecka. I choć w internecie można znaleźć wiele opinii na temat kojców, wśród których sporo jest negatywnych, warto uświadomić sobie to, że jest on jedynie wyjściem awaryjnym w sytuacji, na przykład wtedy, gdy jest potrzeba umycia podłóg lub zrobienia obiadu.
Dziecko obserwujące świat
Dziecko, które przebywa w kojcu, uczy się przebywania samemu ze sobą, co jest bardzo ważne w okresie, kiedy dorasta. Poznaje swoje zabawki oraz obserwuje to, co dzieje się wokół niego. Kojec może być także wspomagaczem do nauki chodzenia i wstawania, jeśli jest odpowiednio stabilny i maluch ma się czego złapać. Niektórym rodzicom jednak kojarzy się on z pewnym negatywnym ograniczeniem. Według nich dziecko obserwuje otoczenie zza szczebelek lub siatki i nie poznaje go samodzielnie, a także nie ma bliskiego kontaktu ze swoimi opiekunami. I owszem, może tak być, jeśli dziecko trzymane jest w kojcu stale. Krótkotrwałe korzystanie z kojca nie spowoduje jednak, że dziecko będzie czuło się odseparowane, dlatego warto korzystać z tego typu rozwiązań tylko wtedy, gdy są one konieczne.
W jakim wieku dziecko powinno z niego korzystać?
Wiek, w którym dziecko powinno zacząć korzystać z kojca, nie jest ściśle określony, ponieważ rozwijają się one w różnym tempie. Kluczową rolę odgrywa w takim przypadku ich mobilność. Niemowlę powinno raczkować lub chodzić, lecz warto wcześniej zaznajomić maluszka z nową dla niego przestrzenią, by w późniejszym okresie nie bał się przebywać w kojcu. Nie należy wkładać go tam w chwilach, gdy jest rozdrażnione, ponieważ będzie kojarzyć się to z karą, a nie taki jest tego cel. Zatroszczenie się o otaczającą go przestrzeń też jest bardzo ważne. Powinno być tam przede wszystkim przytulnie, dlatego warto umieścić koc i ulubione zabawki, którymi dziecko może się zająć podczas przebywania w kojcu.
Jaki typ kojca sprawdzi się najlepiej dla niemowlaka?
Wybór odpowiedniego kojca nie należy wcale do prostych. I choć jego przeznaczenie jest powszechnie znane, to na rynku można znaleźć ich wiele typów. Przed wyborem kojca dla niemowlaka warto więc przemyśleć, czy będzie on potrzebny jedynie w domowej przestrzeni, czy może będzie używany gdzieś poza nią. Należy dostosować go także do warunków, panujących w domu, w którym dziecko się wychowuje. Im większy kojec, tym większa swoboda dziecka, lecz nie w każdym przypadku dobrze się to sprawdzi. Dlatego też przed wyborem warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami kojców, które można znaleźć w ofercie sklepów z artykułami dla dzieci.
Kojec cieszący się uznaniem
Jednym z najczęściej wybieranych kojców dla dzieci jest ten materiałowy z siatką. Ich główną zaletą jest to, że są bardzo lekkie, dlatego idealnie nadają się do transportu z miejsca na miejsce. Zwykle dołącza się do nich matę, która zapobiega poślizgom i minimalizuje ryzyko upadków. Niestety są zwykle dość małe, choć niektórzy producenci proponują te kojce dla dzieci w większym rozmiarze. Idealnie nadają się do stosowania w mieszkaniu, jak i na zewnątrz. Zanim jednak zakupi się ten produkt, warto wiedzieć, że niektóre z nich mają ograniczenie wagowe.
Kolejnym typem są kojce plastikowe. Bardzo łatwe w montażu i lekkie idealnie nadają się do postawienia w domu i ogrodzie. Na rynku można znaleźć takie modele kojców plastikowych, które pozwolą na dostosowanie ich powierzchni do otaczającej przestrzeni. Wystarczy złączyć lub rozłączyć ze sobą elementy kojca. Mogą ułatwić naukę wstawania i chodzenia, ponieważ plastikowe szczebelki są dość stabilne. Niestety nie posiadają własnego podłoża, przez co trzeba umieścić w nich koc lub postawić na dywanie.
Klasyczne kojce dla dzieci
Najstarszym znanym typem kojców dla dzieci są te drewniane. Mają stabilną konstrukcję, która zwykle tworzy jeden kształt figury geometrycznej, lecz na rynku można znaleźć też takie typy, których ścianki się przemieszczają. Drugi typ kojców drewnianych daje większy obszar do poruszania się, lecz niestety dziecko może je samo przestawić. Są też wykonane z całkowicie naturalnych materiałów, dlatego nie trzeba bać się, że dziecko zostanie uczulone przez tworzywo, z którego został on zrobiony. Niektóre z kojców posiadają także wejście w typie bramki, lecz może to być utrudnieniem dla rodziców, gdy dziecko nauczy się je otwierać.
Dobrze dobrany kojec dla dziecka powinien być przede wszystkim dopasowany do jego potrzeb i do warunków, w których przebywa. Niemniej inwestycja w kojec jest bardzo dobrym wyborem dla małych mieszkań, jak i tych dużych. Jeśli wybierze się lekki kojec, który jest łatwy w złożeniu, świetnie sprawdzi się on również na zewnątrz, dając komfort rodzicom. Należy jednak pamiętać, że trzymanie w nim dziecka nie powinno trwać zbyt długo. Należy traktować to jako to jako koło ratunkowe, a nie podstawowy element opieki.