W wyprawce dla niemowlaka zwykle znajduje się smoczek, chociaż niektórzy rodzice go nie stosują. Nie zmienia to jednak faktu, że używanie go wiąże się z wieloma korzyściami, nie jest to jednak rozwiązanie wolne od wad, o których również trzeba pamiętać. Godne polecenia są też gryzaki, szczególnie w okresie ząbkowania, co wiąże się dla dziecka z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. Z pomocą przychodzą między innym gryzaki chłodzące, które przynoszą ukojenie obolałym dziąsłom. Możliwości do wyboru jest oczywiście zdecydowanie więcej. Czas zastanawiać się nad tym, czy warto kupić dziecku gryzak i jak wybrać odpowiedni model.
Problematyczne ząbkowanie – jak można pomóc maluszkowi przetrwać ten trudny okres?
Nieodłącznym elementem życia każdego małego dziecka jest wyrzynanie się pierwszych zębów, co niestety jest dosyć nieprzyjemnym doświadczeniem dla maluszka. Nie wie on, co się dzieje w jego jamie ustnej. Zanim jednak dojdzie do wyrznięcia się pierwszego zęba, można poznać po dziecku, że rozpoczął się proces ząbkowania. Zaczyna być marudne, ma problemy ze spaniem, traci apetyt, staje płaczliwe. charakterystyczne jest wkładanie do ust i gryzienie twardych przedmiotów, co dziecko robi w celu ulżenia sobie. Dziąsła zaczynają puchnąć i są wrażliwe na dotyk, maluszek nadmiernie się ślini. Ząbkowanie może się rozpocząć już nawet w drugim miesiącu życia dziecka, ale zwykle następuje to dopiero u półrocznego maluszka. Zęby mogą wyrzynać się stopniowo lub wszystkie w tym samym czasie, co niestety wiąże się ze spotęgowaniem dolegliwości bólowych i innych nieprzyjemnych objawów. Dziecko odczuwające ból ma tendencję do chwytania się za uszy, pocierania policzków. Może wystąpić nawet gorączka czy wysypka wokół ust. Każde dziecko przechodzi ząbkowanie inaczej, u niektórych maluszków pojawiają się nawet objawy podobne do infekcji, które można pomylić z symptomami przeziębienia.
Dla rodzica nie ma niczego gorszego niż cierpiące dziecko i chociaż ząbkowanie nie zagraża w żadnym stopniu zdrowiu maluszka, to jednak sprawia mu ogromny dyskomfort. Warto wobec tego wypróbować różne metody, aby ulżyć ząbkującemu dziecku. Z pomocą przychodzą żele znieczulające, ale z ich stosowaniem trzeba być ostrożnym. Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, przed zastosowaniem dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Najlepiej będzie poradzić się farmaceuty przy wyborze tego rodzaju preparatu. Kolejną możliwością jest zastosowanie schłodzonej pieluszki tetrowej lub zimnego smoczka. Pomocny będzie też masaż spuchniętych dziąseł, który można wykonać palcem lub szczoteczką o miękkim włosiu. Godne polecenia będą też napary z szałwii lub rumianku, które mają działanie przeciwzapalne. Napar ziołowy należy zamrozić w formie loda, po czym dać dziecku. Inną opcją będzie zamoczenie gazika w letnim naparze i przemywanie nim obolałych dziąseł. Przy ząbkowaniu świetnie sprawdzają się zimne produkty spożywcze, pomóc mogą też cząstki chrupiących owoców lub warzyw – ogórek, kalarepa, jabłko, marchewka. Świętą opcja będzie gryzak, ale musi być oczywiście w pełni naturalny, bez żadnych szkodliwych substancji.
Dlaczego warto wspomóc się gryzakiem?
Gryzaki świetnie sprawdzają się już u około trzymiesięcznego dziecka, gdy zaczyna ono wkładać ręce do ust i gryźć niemalże wszystko. Będą nieocenione podczas ząbkowania, najlepiej wyposażyć się od razu w kilka różnych, dziecko samo wybierze najlepszy model w danym momencie. Jednego dnia ulgę przyniesie mu miękki gryzak grzybek, a innego dnia wybierze model o większej twardości. Jest to kwestia całkowicie indywidualna, nie ma jednego idealnego gryzaka dla wszystkich dzieci. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku silnych objawów podczas wyrzynania się zębów gryzak może nie wystarczyć. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się z dzieckiem do farmaceuty lub pediatry. Żucie i podgryzanie przedmiotów przynosi dziecku ulgę. Gryzak nie tylko ułatwi maluszkowi przejście przez trudny okres ząbkowania, ale też wesprze rozwój koordynacji ruchowej, trenuje zdolności manualne. Gryzak uchroni również przed wkładaniem brudnych rąk i przedmiotów do buzi, przeciwdziała ssaniu palców.
Dostępne rodzaje gryzaków dla dzieci
Rodzajów gryzaków jest naprawdę wiele, aż trudno zdecydować się na konkretny model. Różnią się one głównie stopniem twardości. Do miękkich gryzaków zaliczyć można modele z kauczuku i silikonu, które zmieniają kształt pod wpływem siły nacisku szczęki. Z kolei gryzaki drewniane lub wykonane ze sztywnego plastiku nie zmieniają swojej formy. W sprzedaży dostępne są klasyczne i minimalistyczne gryzaki oraz modele bardziej rozbudowane, wzbogacone o rozmaite grzechotki, końcówki, wypustki. Mogą nawet przypominać kształtem jakieś zwierzątko, grzyba lub kobiecą pierś, dostępne są nawet gryzaki rękawice. Gładkie gryzaki mają prostą formę, są relatywnie małe i łatwe do utrzymania w czystości. Można też wybrać modele z wypustkami, o fakturze prążkowanej lub żeberkowej. Końcówki w gryzakach mogą mieć rozmaite kształty i wielkości. Godne polecenia są gryzaki wodne, czyli z miękkiego tworzywa, które świetnie nadają się do schładzania. Modele silikonowe i kauczukowe także mogą być chłodzone w lodówce. Kolejnym wariantem do wyboru jest gryzak logopedyczny, który poleca się dzieciom mającym problemy z aparatem mowy, żuciem, rozwojem jamy ustnej. Mają one często kształt szczęki. Naturalnym gryzakiem twardym będzie model drewniany, który ma działanie antybakteryjne. Nie brakuje też gryzaków z tkanin, sprawdzą się u dzieci bardzo boleśnie przechodzących okres ząbkowania. Gryzaki w formie przytulanki lub kostki będą dobrym wyborem dla wrażliwego dziecka.
Jak wybrać odpowiedni gryzak dla dziecka?
Przy wyborze gryzaka powinno się mieć na uwadze nie tylko rodzaj i wielkość, ale przede wszystkim kwestię bezpieczeństwa. Jako że będzie on wkładany do buzi i gryziony, nie może zawierać żadnych szkodliwych substancji. Należy wybrać gryzak posiadający odpowiednie atesty, spełniający wszystkie wymagane normy. W jego składzie nie może znajdować się PCV, BPA, ftalany ani sztuczne barwniki. Gryzak powinien zostać dopasowany do ręki dziecka, aby swobodnie się w niej zmieścił. Musi być też lekki, ważna będzie możliwość schładzania go. Na uwadze powinno się mieć kwestię higieny, łatwość utrzymania w czystości.