Bezpieczny smoczek uspokajający dla dziecka

niemowlę w czapeczce i ze smoczkiem uspokajającym

Sklepy z akcesoriami dla dzieci oferują mnóstwo produktów, które będą wspierać malucha w prawidłowym rozwoju przez pierwsze miesiące życia. Smoczki uspokajające są wielką pomocą dla pociech i rodziców, ponieważ zaspokajają silną potrzebę ssania, pojawiającą się u najmłodszych już po urodzeniu. Dzięki uspokajaczowi maluch będzie czuł się bezpiecznie i łatwiej zaśnie, a wybranie odpowiedniego modelu w żaden sposób nie zagrozi jego zgryzowi.

Dlaczego dziecku podaje się smoczek?

dziecko z czerwonym smoczkiemPierwsze miesiące życia są stresujące zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Maluch nie mówi, czego potrzebuje, a poczucie niezadowolenia ogłasza frustracją i płaczem. Ssanie jest czynnością, której domaga się pociecha, ponieważ wtedy czuje się spokojnie i bezpiecznie. Mama nie zawsze jest w gotowości do karmienia, a dziecko w wielu przypadkach nawet nie jest głodne. Z tego powodu już od pierwszego miesiąca życia można stosować smoczek dla noworodka. Dostarczy on maluchowi niezbędnych bodźców, a dodatkowo pomoże mu w zasypianiu. Kiedy rodzice decydują się na zakup uspokajacza dla malucha, mogą wybierać wśród wielu popularnych modeli wykonywanych w sposób bezpieczny dla najmłodszych. 

Z jakich elementów składa się dobry smoczek

Kupując smoczek dla dziecka, należy zwrócić uwagę na to, aby był on dostosowany do jego wieku. Uspokajacze dla najmłodszych mają tarczkę, umożliwiająca swobodne oddychanie oraz przepływ powietrza dzięki wyprofilowanemu kształtowi z otworkami przy nosie. Przy smoczkach dla starszych należy głównie zwrócić uwagę na to, jaki kształt ma guma oraz z jakiego tworzywa jest zrobiona. Wielką popularnością cieszą się smoczki wykonane z organicznego kauczuku. W odróżnieniu od smoczków lateksowych nie trzeba obawiać się o reakcje alergiczne, które mogłoby mieć dziecko. Należy zwrócić również uwagę na ich kształt. Jeżeli dziecko pije już z butelki, najlepiej sprawdzi się smoczek anatomiczny lub okrągły. Natomiast dla maluchów karmionych piersią dobrze jest wybrać model dynamiczny lub symetryczny.

O czym należy pamiętać?

Poza elementami budowy smoczka warto również pamiętać o tym, że odruch ssania u dziecka może trwać dłużej jeżeli regularnie podaje się mu uspokajacz. Aby odzwyczajanie malucha było łatwiejsze, dobrze jest wyciągać go dziecku z buzi kiedy zaśnie, a także nie dawać mu smoczka na każde zawołanie. Istotne jest również zachowywanie higieny, poprzez mycie smoczka pod bieżącą wodą za każdym razem, kiedy upadnie na ziemię, a także wyparzanie go raz na jakiś czas. Rodzice nie powinni nigdy oblizywać smoczka, gdyż grozi to przeniesieniem na malucha bakterii lub infekcji, na którą dorosły już się uodpornił. Uspokajacz powinien być wymieniany co 2 miesiące, ze względu na zużywającą się gumę, jednak u ząbkujących maluchów może być wymagane, aby robić to częściej.

Kiedy zrezygnować ze smoczka?

niemowlę ze smoczkiem leżące z maskotkąDzieci rosną w różnym tempie, przez co trudno ustalić kiedy jest odpowiedni moment na odzwyczajenie malucha od uspokajacza. Rodzice obserwują swoje dziecko i widzą, jak zmieniają się jego potrzeby. Wyczuwają, że pociecha potrzebuje pierwszego smoczka i tak samo widzą, że korzysta z niego za dużo. Akcesoria te są dedykowane dla maluchów do 18 miesiąca życia, dlatego zwykle przed tym okresem dobrze jest podjąć próby odzwyczajenia dziecka od ssania. Nadchodzi wtedy czas nauki samodzielnego picia, a odruchy, nabyte podczas korzystania z uspokajacza mogą tego nie ułatwiać. W wielu przypadkach dziecko samo rezygnuje ze smoczka dużo wcześniej. Zadaniem rodziców jest zwracać uwagę na zmiany, jakie zachodzą w zachowaniu pociechy, dzięki czemu mogą zawsze dać jej to czego potrzebuje.

Jaki smoczek jest najlepszy?

Każdy rodzic chciałby kupić swojemu dziecku jedynie najlepsze akcesoria i zabawki. Aby smoczek uspokajający przyniósł korzyści zarówno dla malucha, jak i dla opiekunów, warto wybrać model dopasowany do jego potrzeb. Jeżeli dziecko skończyło dopiero 4 tygodnie, dobrze jest wybrać dla niego uspokajacz dynamiczny, którego ssanie będzie mu przypominało moment karmienia. Uspokoi malucha, a nawet pomoże mu zasnąć. Dla kilkumiesięcznych dzieci bardzo ważne jest dbanie o zgryz, dlatego świetnie sprawdza się wtedy smoczek ortodontyczny. Nawet jeżeli będą z niego często korzystały, nie ma obaw o negatywne skutki dla uzębienia. Najlepszy uspokajacz, to ten całkowicie bezpieczny dla malucha – wykonany z organicznych materiałów, dopasowany do wieku dziecka, a także mobilizujący naturalny rytm ssania. Smoczki muszą być co jakiś czas wymieniane. Z tego powodu, warto wypróbować kilku różnych modeli, aby sprawdzić, który najbardziej odpowiada maluchowi.

Maluchy mają swoje potrzeby i odruchy, które nie zawsze mogą zaspokoić rodzice. Z tego powodu ważne jest stosowanie różnorodnych akcesoriów, takich jak na przykład smoczki uspokajające. Jeśli będą one odpowiednio dobrane, a także użytkowane z umiarem, dziecku nie będą groziły skutki uboczne, takie jak krzywy zgryz czy ssanie kciuka. Rodzice powinni zwracać uwagę na to, czego potrzebują ich pociechy, a także kiedy ich odruchy się zmieniają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *