Bezpieczne użytkowanie bujaczków dla dzieci

niemowlę w bujaczku

Po narodzeniu dziecka większość rodziców zaczyna kupować bardzo dużo akcesoriów dla malucha. Jest to zrozumiałe, ponieważ każdy chce dla swojego malucha jak najlepiej. Podczas przeglądania ofert sklepów dziecięcych często ma się wrażenie, że każda z rzeczy jest niezbędna dla odpowiedniego rozwoju i bezpieczeństwa dziecka. Jednym z tego typu akcesoriów jest bujak dla dziecka. Czy jest on potrzebny? Jeśli tak, to w jaki sposób używać go, aby był bezpieczny?

Bujak dla niemowlaka

W ofertach sklepów można znaleźć wiele artykułów zaliczających się do kategorii leżaczek bujaczek. W większości przypadków wyglądają one bardzo ładnie, posiadają specjalne wyprofilowanie oraz wyposażenie do zabawiania dziecka. Dodatkowo bujaczek elektryczny pozwoli na odciążenie rąk rodziców. Może być również pomocny gdy maluch płacze, a mama musi np. zająć się ugotowaniem obiadu lub wstawieniem prania. Ruchy bujaczka uspokoją dziecko i pomogą mu usnąć.

Opinie na temat bujaków dla dzieci

W internecie można znaleźć wiele różnego typu opinii na temat leżaczków dla dzieci. Z jednej strony pokazują one ogromne zalety tego typu urządzeń, by z drugiej wskazywać na potencjalne szkodliwe skutki ich stosowania. Przy rozsądnym użytkowaniu bujaczki są jednak całkowicie bezpieczne i nie należy martwić się o negatywne konsekwencje ich stosowania.

Zalety stosowania bujaczków dla dzieci

śpiące niemowlę w bujaczkuLeżaczki dla niemowlaków są stworzone w taki sposób, aby maluch miał właściwe warunki do zabawy. Z drugiej strony jak już wcześniej wspomniano, znacząco pomagają one rodzicom. Podczas gdy muszą wykonać różnego typu domowe obowiązki jak np. gotowanie obiadu czy wstawienie prania, bujaczek okaże się nieocenionym gadżetem. Należy pamiętać, że nie każdy maluch będzie zadowolony z przebywania w leżaczku tak samo jak w łóżeczku. Wiele dzieci jest w stanie uspokoić się jedynie w ramionach rodziców. Bujaczek może być jednak wybawieniem dla dorosłych, gdy potrzebują mieć wolne obie ręce do wykonania jakiejś czynności w domu. W wielu przypadkach nie ma w pobliżu osoby, która może w danej chwili potrzymać malucha na rękach. Warto więc przyzwyczajać dziecko do spędzania niewielkiej ilości czasu w leżaczku. Jeśli maluch będzie wiedział, że spędza tam jedynie chwilę, nie będzie denerwował się podczas przebywania w nim. Dużą zaletą bujaczków jest możliwość obserwowania przez pociechę rodziców. Dołączone do urządzenia zabawki dodatkowo będą zajmować uwagę.

Dodatkowe funkcje bujaczków

Poza podstawowymi funkcjami w bujaczkach można np. znaleźć takie z dodatkowymi wibracjami. Charakteryzuje je działanie uspokajające malucha. Dodatkowo mogą one mieć wbudowany głośnik, z którego będzie leciała uspokajająca melodyjka lub odgłosy przyrody. Wibracje i kołysanie w połączeniu z muzyką bardzo pozytywnie wpływają na rozwój malucha. Stymulują one układ nerwowy oraz wpływają na zmysł równowagi. Leżaczki sprawdzą się również w roli fotelika do siedzenia. Przy odpowiednim usadowieniu malucha mogą one także służyć do karmienia.

Materiał na leżaczek

Większość dostępnych na rynku bujaczków wykonanych jest z miękkiego materiału. Są one przyjemne w dotyku i zapewniają poczucie komfortu. Ich faktura wykonana jest w taki sposób, aby były proste w praniu i czyszczeniu. Pokrowiec z leżaczka można w łatwy sposób zdjąć, włożyć do pralki i wyczyścić. Wielu rodzicom podobają się urządzenia w jasnych kolorach. Trzeba jednak zastanowić się, czy są one praktyczne. W łatwy sposób mogą się brudzić. Wybranie materiału w kolorowy wzór sprawi, że nie będzie na nim widać małych plam.

Bezpieczeństwo stosowania bujaków dla dzieci

dziecko w bujaczkuPodczas używania bujaczków należy stosować się do zaleceń producentów. Są one zazwyczaj zawarte w instrukcji obsługi i często nieznacznie różnią się w zależności od wybranego modelu. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie zostawiać dziecka w leżaczku na wiele godzin. Sytuacja wygląda tutaj podobnie jak u dorosłych. Wystarczy wyobrazić sobie zaśnięcie na leżaku czy siedzenie w nim przez kilka godzin. To, co na początku wydaje się wygodne, przy wykonywaniu przez kilka godzin nie musi być dobre dla zdrowia. Gdy urządzenie będzie stosowane z umiarem, nie należy obawiać się o negatywny wpływ na zdrowie. W pierwszych miesiącach życia bobasa zaleca się spędzanie większości czasu w pozycji leżącej na brzuchu lub plecach. W leżaczku pozycja, w jakiej znajduje się dziecko, najbardziej zbliżona jest do siedzenia. W związku z tym podczas początkowej fazy życia dziecka nie powinno ono spędzać w nim za dużo.

Od kiedy używać bujaczka?

Na rynku można znaleźć urządzenia, które są przeznaczone już dla noworodków. Warto jednak używanie takiego produktu skonsultować z lekarzem. Niektóre dzieci niestety nie powinny przebywać na leżaczkach w pierwszych miesiącach życia. Mowa tutaj w szczególności o tych z wrodzoną asymetrią ułożeniową oraz tymi z problemami z napięciem mięśniowym. Powinny one leżeć na płaskiej powierzchni, aby od pierwszych dni wzmacniać mięśnie szkieletowe i zmuszać je do pracy. Jeśli jednak dziecko nie posiada wrodzonych wad, nie ma przeciwwskazań do stosowania leżaczka w umiarkowanym zakresie.

Jaki leżaczek bujaczek wybrać?

Przed zakupem należy zwrócić uwagę czy urządzenie posiada wymagane atesty i certyfikaty. Wielu producentów poza spełnieniem podstawowych norm zwraca się również do instytutów naukowych o wydanie opinii na temat ich urządzeń. Przy wyborze nie warto wybierać najtańszych produktów od nieznanych producentów. Mogą one nie posiadać wymaganych certyfikatów i prowadzić do zagrożeń dla zdrowia malucha. Ważnym elementem wyposażenia bujaczków są pasy bezpieczeństwa. Mogą one być 3 lub 5 punktowe. Dziecko powinno być zawsze przypięte, a pasy odpowiednio dopasowane do wzrostu i wagi. Równie ważna jest możliwość regulacji oparcia pod odpowiednim kątem. Jeśli zależy nam na tym, aby pociecha czuła się spokojnie i bezpiecznie, warto wybrać wspomniane wcześniej modele z wibracjami i głośnikami. Podobnie sytuacja wygląda z pałąkiem z zabawkami. Będą one przyciągać uwagę malucha i uspokajać go.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *